Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kýla
Trápí vás potíže s kýlou? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách kýly. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je hiátová hernie či tříselná a břišní kýla. A příznaky kýly, kam patří bolest břicha, bolest třísel nebo bolesti kolem pupku.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Bránice
Bránice představuje hlavní dýchací sval, který rozděluje hrudní a břišní dutinu. Skrz bránici prochází jícen do žaludku, dále aorta a dolní dutá žíla. Právě přes tento otvor může horní část žaludku vklouznout do hrudní dutiny a vytvořit tak brániční kýlu. Jak se brániční kýla projevuje, jak se léčí a jaké další nemoci mohou vyvolat bolest bránice najdete v tomto článku.
Hiátová hernie
Hiátová hernie je kýla, která vzniká protlačením jícnu a části žaludku skrz bránici do hrudní dutiny. Toto onemocnění vzniká nedostatečností závěsného aparátu mezi jícnem a bránicí. Hiátová hernie je ve většině případů léčena chirurgicky. Její komplikace jako pálení žáhy se dají léčit farmakologicky.
Tříselná a břišní kýla
Tříselná a břišní kýla jsou nemoci, pro které je typické vytlačení části obsahu břišní dutiny do její stěny, nebo do tříselného kanálu. Tříselná i břišní kýla se tvoří v místech vrozeného či získaného oslabení břišní stěny, která neodolá náporu orgánů. Byť jsou tříselná i břišní kýla častým onemocněním, není radno je podceňovat.
Kýla
Kýla, odborně hernie, je vychlípnutí celého či pouze části břišního orgánu přes břišní stěnu směrem ven. Jde o velice časté onemocnění postihující jedince jakéhokoliv věku. Nejčastěji jde o prostup kličky tenkého střeva svalovinou tvořící břišní stěnu. Kýly vznikají v místech oslabené nebo poškozené břišní stěny, která je v těchto lokalizacích přirozená či získaná.
Příznaky
Bolesti kolem pupku
Bolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku, problémy se slinivkou břišní či se žlučníkem. Častou příčinou bolestí kolem pupku je také pupeční kýla...
Bolest v boku
Bolest v boku je častý nepříjemný pocit, který čas od času zažívá každý z nás. Mezi příčiny bolesti v boku patří například sport - všichni známe onen nepříjemný pocit, který cítíme třeba při běhu. Bolest v boku může být také výsledkem různých závažných onemocnění dutiny břišní, a objeví li se bez zjevné příčiny, neměla by být brána na lehkou váhu...
Škytavka
Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...
Bolest varlat
Bolest varlat je varovným příznakem, který souvisí s několika onemocněními. Ať už vznikne bolest varlat v souvislosti s úrazem, torzí varlete, zánětem, či varikokélou, je bolest varlete vždy důvodem k urychlené návštěvě lékaře. Mějme na paměti, že trvale poškozené varle může být příčinou neplodnosti...
Bolesti v podbřišku
Bolesti v podbřišku mohou být projevem onemocnění orgánů, které jsou umístěné v této oblasti. U žen jsou často bolesti v podbříšku spjaty s jejich menstruačním cyklem. Dále mohou bolesti v podbříšku znamenat nejrůznější onemocnění trávicího nebo močového traktu. Bolesti v podbříšku nelze brát na lehkou váhu a vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.
Bolest třísel
Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze , při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému přetěžování. Mezi méně časté příčiny může patřit zánět apendixu, zánět tíhových váčků (burzitida) nebo tříselná kýla. Bolesti třísel lze často předejít prevencí a zvolením vhodné obuvi. Při delší bolesti je však vhodné navštívit lékaře a předejít tím možným komplikacím.
Bolest břicha
Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...
Prevence a příznaky kýly
Kýla znamená vytlačení části orgánu dutiny břišní ven do její stěny. Příznaky kýly jsou velmi typické. Zahrnují vytvoření bulky v místě vytlačení orgánu, může být přítomna bolest, pocit tlaku či štípání v místě kýly. Prevencí kýly rozumíme zdravý životní styl a vyhýbání se zvedání těžkých břemen.
Léčba
Operace kýly
Operace kýly je jedinou spolehlivou a definitivní metodou léčby kýly. Při operaci kýly dochází nejen k zatlačení kýlního vaku zpět do dutiny břišní, ale v případě potřeby i k jeho odstranění. Součástí operace je také oprava a zesílení zeslabené části břišní stěny. Operace kýly je dnes rutinním zákrokem s minimem komplikací.