Léčba

Intrauterinní inseminace - IUI

Intrauterinní inseminace - IUI

Intrauterinní inseminace neboli IUI je jednou z metod asistované reprodukce. Intrauterinní inseminace se používá u párů, které nemohou počít přirozenou cestou a to především z důvodu špatné pohyblivosti spermií nebo při imunitní reakci ženy na partnerovy spermie. Intauterinní inseminace je proces, kdy jsou spermie dopraveny přímo do dělohy, kde potom může snáze dojít k oplodnění. Přestože tato metoda je poměrně šetrná, není zdaleka použitelná u všech příčin neplodnosti.

Co dělat při podezření na meningitidu

Co dělat při podezření na meningitidu

Co dělat při podezření na meningitidu? Meningitida se může vyskytnout u kterékoliv věkové skupiny, jediný rozdíl bývá v původci onemocnění. Obecně ale platí, že pokud máme podezření na meningitidu, která se projevuje typicky bolestí hlavy, nevolností, zvracením nebo ztuhlou šíjí, je nejlepší dopravit nemocného do nemocnice, či zavolat rychlou záchrannou službu.

Centra asistované reprodukce

Centra asistované reprodukce

Centra asistované reprodukce jsou specializovaná centra zabývající se poruchami plodnosti a poskytující řešení pro většinu párů pokoušejících se o početí. Na začátku bývají oba dva partneři v centru asistované reprodukce podrobeni důkladným vyšetřením, na jejichž základě je jim doporučena alternativní metoda početí. Při úspěchu a vydařeném oplodnění je pár dále sledován v průběhu celého těhotenství.

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce je moderní možností léčby neplodnosti. Mezi dnes již klasické a běžně používané metody patří fertilizace in vitro neboli oplodnění ve zkumavce, nitroděložní inseminace nebo intracytoplazmatická injekce, která pomůže, pokud má spermie problém proniknout do vajíčka. Nově se používají metody, které umožňují odebrání spermií přímo z varlete muže a nazývají se MESA a TESE.

Léčba imunologické neplodnosti

Léčba imunologické neplodnosti

Léčba imunologické neplodnosti je proces, při kterém se lékaři snaží, aby tělo ženy neodmítalo spermie partnera, nebo buňky zárodku a zárodečných obalů. Další situací, kdy je nutná léčba imunologické neplodnosti, je narušení imunologické bariéry kolem varlat. Tím tělo muže napadá vlastní spermie. Tyto situace se v dnešní době léčí především podáváním imunosupresiv nebo metodami asistované reprodukce.

Léčba ženské neplodnosti

Léčba ženské neplodnosti

Léčba ženské neplodnosti přímo závisí na její příčině. Neplodnost způsobená nerovnováhou hormonů lze řešit podáváním příslušných léků, které navodí pravidelnou ovulaci. Srůsty na vejcovodech, popřípadě cysty, se dají řešit chirurgicky. Pokud však předchozí léčby selhaly nebo nejsou možné, užívají se metody asistované reprodukce, mezi které patří oplodnění in vitro, intracytoplazmatická injekce a nitroděložní inseminace.

Léčba mužské neplodnosti

Léčba mužské neplodnosti

Léčba mužské neplodnosti závisí především na příčině, která neplodnost způsobuje. Na vině může být například varikokéla či ucpání chámovodu, které se dají řešit chirurgicky. Naopak např. imunitní příčina se řeší podáním imunosupresiv. Řadu dalších příčin lze řešit metodami asistované reprodukce, mezi které patří oplodnění in vitro („ve zkumavce“) , nitroděložní inseminace nebo intracytoplazmatická injekce.

Léčba obrny

Léčba obrny

Léčba obrny je dlouhodobý komplexní proces. Léčbu obrny vede převážně neurolog, ten se však obklopuje týmem dalších specialistů (ortoped, neurochirurg, fyzioterapeut, logoped). Tento velmi široký tým, za společné spolupráce pacienta, usiluje o jeho co nejvčasnější návrat k běžnému životu. K tomu mohou pacientovi pomoci speciální cvičení, léky i speciální pomůcky (ortézy, berle).