Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Očkování dětí je významné preventivní opatření proti infekčním chorobám. Očkování u dětí začíná 9. týden po narození a pokračuje až do 15 let. Některá očkování jsou povinná, ostatní nepovinná si mohou rodiče pro své děti vyžádat. Očkování dětí má smysl nejen pro dítě samotné, ale i pro celou populaci. Díky očkování u dětí se již podařilo snížit výskyt, šíření, či úmrtí na dané nemoci.
Operace očí mohou být prováděny z mnoha důvodu. Nejčastěji prováděné operace očí jsou zaměřeny na korekci refrakčních vad. Tyto operace očí upravují rohovku a čočku tak, aby měly pravidelné zakřivení a správnou optickou mohutnost. Operace očí mohou být prováděny různými metodami a největší rozmach oboru nastal v 80. letech 20. století s nástupem laseru.
Očkování – vakcinace slouží k ochraně obyvatelstva před infekčními chorobami. Díky očkování – vakcinaci se podařilo takřka vymýtit nemoci, jako jsou pravé neštovice, či dětská obrna. Očkování – vakcinace může být aktivní, kdy do těla vpravujeme antigen nebo pasivní, kdy podáváme samotné protilátky.
Léčba tuberkulózy je často zdlouhavá a obtížná. Tuberkulóza je bakteriální choroba, která postihuje především plíce, ale i další orgány lidského těla. Jejím vyvolavatel je bakterie, lépe řečeno mycobacterium tuberculosis, která je vůči léčbě velmi odolná. Mezi hlavní příznaky tuberkulózy patří kašel, vykašlávání hlenu, nechutentsví a malátnost. V rozvojových zemích je častou komplikací, která může skončit i smrtí nemocného.
Obrana proti meningitidám ve smyslu očkování je dnes na trhu ve dvou formách. První vakcína, která představuje starší obranu proti meningitidám, je určena pro osoby starší 2 let. Modernější obranu proti meningitidám představuje druhý typ, který lze užít pro malé děti ve věku 2-3 měsíců. Obrana proti meningitidám v podobě očkování je nejlepší možná prevence, kterou dnešní medicína nabízí.
Léčba nádorů vaječníků je závislá na konkrétním druhu nádoru a době, kdy je nádor objeven. Nezhoubné nádory, tzv. cysty, jsou častější a méně nebezpečné oproti zhoubným nádorům, které jsou převážně objeveny v pozdních stádiích a jejich léčba je již velmi omezená. V léčbě nádorů vaječníků se nejčastěji užívají operativní zákroky, popřípadě chemoterapie. Důležité je také po zákroku absolvovat pravidelné kontroly , při kterých je vyloučen návrat nádoru.
Současná léčba nádorů mozku se dá rozdělit na základní, která léčí samotný nádor, a doprovodnou, které léčí příznaky rakoviny. Mezi symptomy nádoru patří například vysoký nitrolební tlak, zvracení, bolesti hlavy a řada dalších. Současná léčba nádorů mozku je založena na chirurgickém odstranění nádoru, ozařování a podávání cytostatik.
Operace žlučníku je dnes nejčastěji laparoskopicky prováděná operace, která trvá v průměru 90 minut. Nejčastější operací žlučníku bývá cholecystektomie, tedy úplné vynětí žlučníku. Rizika operace žlučníku jsou malá, nejčastěji dochází k protržení žlučníku uvnitř těla s únikem kamenů do dutiny břišní.