Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Lymeská borelióza je nejčastěji přenášenou infekcí klíšťaty. Onemocnění je způsobováno bakterií Borrelia burgdorferi. Bakterie žijí v trávicím systému klíštěte a během sání se dostávají slinami klíštěte do lidského organismu. Onemocnění se v české republice vyskytuje typicky sezónně v době, kdy se v přírodě vyskytují klíšťata. Nejvyšší výskyt klíšťat je zejména v letních měsících, a to především v zalesněných oblastech, parcích a kolem řek.
Amnézie je porucha nebo ztráta paměti, která může být výsledkem závažného onemocnění jako například Alzheimerova choroba, dále silným úderem do hlavy způsobující otřes mozku, vysokých horeček či alkoholismu. Při amnézii jsou doporučovány rehabilitace ve formě testů a učení strategie za pomoci ergoterapeuta a psychologa.
Otok mozku nebo také edém mozku vzniká zvýšenou hladinou vody a sodíku v mozkové tkáni. Otok mozku pak tlačí na lebeční kost a utlačuje neurony a gliové buňky. Otok mozku se projevuje úpornou bolestí hlavy a zvracením, může vést k bezvědomí a smrti nemocného. Léčba otoku mozku spočívá ve zmírnění nitrolebečního tlaku.
Otřes mozku je náhlá porucha mozkových funkcí vyvolaná úrazem hlavy. Otřes mozku je provázen různě dlouho trvajícím bezvědomím, po kterém může následovat nevolnost nebo i zvracení. Po každém otřesu mozku by měl být pacient pečlivě kontrolován, zda nedochází ke zhoršení stavu, které by mohlo poukazovat například na krvácení do mozku. Úrazy hlavy i otřes mozku není radno podceňovat, jelikož se příznaky mohou dostavit až o několik hodin později a pokud je pacient sám, mohlo by to pro něj mít fatální důsledky.
Krvácení do mozku patří do skupiny nitrolebních krvácení, které může mít vážné až fatální následky. Krvácení do mozku může vznikat jako následek poranění, po mozkové mrtvici, při prasknutí výdutě v mozkové tepně a dalších onemocnění. Následky krvácení jsou závislé na jeho příčině, rozsahu i umístění. Pacient se může zcela uzdravit, anebo může krvácení skončit i smrti pacienta. Léčba krvácení do mozku zaznamenala obrovského zlepšení s rozvojem moderních technik diagnostiky, díky nimž je možné podniknout dříve léčebná opatření.
Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.
Dvojité vidění je vzhledem k důležitosti zraku opravdu nepříjemný problém. Dvojité vidění je dáno buď problémem v samotném oku či okohybných svalech, nebo je dvojité vidění dáno problémem v centrálním nervovém systému - například po otřesu mozku či cévní mozkové příhodě...
Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?
Bezvědomí je stav, při kterém dochází k úplnému či částečnému přerušení vnímání podnětů, které k nám přicházejí z okolí. Bezvědomí má celou řadu příčin. Některé z příčin bezvědomí leží v samotném mozku - nádory, krvácení, epilepsie, jiné mimo něj - například selhání různých orgánů. Ať už je příčina bezvědomí jakákoliv, je vždy nutné přivolat lékaře a žádné bezvědomí nepodcenit...
Vysoký krevní tlak často vzniká bez zjevné příčiny, hovoříme tak o primární hypertenzi. Často je ale vysoký krevní tlak důsledkem onemocnění, nejčastěji kornatění tepen. Vysoký krevní tlak působí na cévy a poškozuje je, proto může vyvolat infarkt, mrtvici a další. Vysoký krevní tlak je přezdívaný jako tichý zabiják, protože pacient trpící vysokým krevním tlakem dlouho nemá žádné symptomy.