Nervy

Trápí vás potíže s nervy? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží nervů. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je zánět trojklanného nervu či zánět sedacího nervu a nádory periferních nervů nebo myasthenia gravis. A příznaky onemocnění nervů, kam patří bolest nervů nebo ochrnutí.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Poranění hlavy

Poranění hlavy

Mezi poranění hlavy patří zlomeniny lebečních kostí a poškození mozkové tkáně silným nárazem do hlavy. Vždy má zásadní význam skutečnost, zda při úrazu došlo k poranění krevních cév či nikoliv. Nastane-li totiž krvácení, obklopí vylitá krev mozkovou tkáň a zabere značný prostor. Protože je mozek uzavřen v kostěném obalu, může jej tlak vyvolaný vylitou krví poškodit.

Fobie

Fobie

Fobie je velmi intenzivní a neopodstatněný strach z předmětu či situace, jako např. otevřená prostranství, zvířata, temnota nebo setkání s jinými lidmi. Na rozdíl od jiných psychických poruch jsou fobie mezi lidmi překvapivě rozšířené. Odhaduje se, že nějakým druhem fobie trpí asi 8 % všech dospělých. Jaké jsou příznaky fobií a jak se léčí najdete v tomto článku.

Fetování

Fetování

Fetování bývá mezi mládeží první cestou seznamování s drogami. Čichání par lepidel či jiných chemikálií způsobuje příjemný pocit a euforii podobně jako při intoxikaci alkoholem, ovšem tato činnost může vést k smrtelným poruchám srdečního rytmu, křečím a bezvědomí.

Downův syndrom

Downův syndrom

Downův syndrom je soubor abnormalit, které postihují plod během nitroděložního života a které jsou důsledkem vrozené chromozómové vady. Již v prvních dnech života se Downův syndrom projevuje nápadnými rysy obličeje. Oči mají mandlový tvar, jsou poněkud menší a šikmé. Kořen nosu je také malý a propůjčuje nosu zakřivený tvar. Nejzřetelnějším rysem této poruchy je také mentální retardace.

Autonomní nervový systém

Autonomní nervový systém

Autonomní nervový systém je řídící systém činností vnitřních orgánů v našem těle. Ovládá srdce, plíce, žaludek, střeva, močový měchýř a krevní cévy. Autonomní nervový systém je v naprosté většině vůlí neovladatelný a sestává ze dvou částí, sympatické a parasympatické.

Amnézie

Amnézie

Amnézie je porucha nebo ztráta paměti, která může být výsledkem závažného onemocnění jako například Alzheimerova choroba, dále silným úderem do hlavy způsobující otřes mozku, vysokých horeček či alkoholismu. Při amnézii jsou doporučovány rehabilitace ve formě testů a učení strategie za pomoci ergoterapeuta a psychologa.

Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu je velmi bolestivé onemocnění lokalizované v oblasti obličeje, tedy v oblasti větvení 5. hlavového nervu. Mezi příznyky zánětu trojklanného nervu patří bolesti zubů, jazyka, ztuhnutí žvýkacích svalů a celková bolest obličeje. V léčbě zánětu trojklanného nervu je nejprve třeba diagnostikovat příčinu zánětu a podle toho nasadit antibiotika nebo antivirotika. Současně se většinou podávají analgetika tlumící bolest. Příznaky zánětu trojklanného nervu není na místě podcenit, je třeba vždy včas vyhledat lékaře.

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu je velmi nepříjemné a bolestivě onemocnění postihující nejsilnější nerv v našem těle, inervující velkou část dolní končetiny. Zánět sedacího nervu se nejčastěji projevuje brněním, mravenčením, silnou bolestí vystřelující do zad a dalšími příznaky, které vyžadují návštěvu lékaře. V léčbě zánětu sedacího nervu se užívají teplé a studené obklady, fyzioterapie a cviky uvolňující svaly zad. Nejlepší prevencí proti zánětu sedacího nervu je zdravé držení těla, volení vhodné židle a matrace na spaní.

Zánět nervu

Zánět nervu

Zánět nervů neboli neuritida je nejčastější onemocnění nervů projevující se různým spektrem příznaků, závisejících na tom, o jaký nerv se jedná. Možných příčin zánětu nervu je mnoho, může jít o nastydnutí, bakteriální nebo virové onemocnění, ale i o autoimunitní onemocnění. Nejčastější záněty nervů bývají v oblasti trojklanného, sedacího , zrakového a vestibulárního nervu. Při jakémkoliv podezření na neuritidu není radno podceňovat příznaky a doporučuje se co nejdříve navštívit neurologa.

Nervy

Nervy

Nervy v lidském těle slouží k vedení slabých elektrických impulsů, které přivádějí informace do mozku nebo naopak z mozku. Nervy tak spolu s mozkem a míchou fungují jako řídící soustava organismu. Onemocní nervů nazývané neuropatie jsou potom charakteristické specifickýmii, většinou těžko napravitelnými příznaky. Mezi ně patří například brnění, pálení nebo úplná ztráta hybnosti.

Nádory periferních nervů

Nádory periferních nervů

Nádory periferních nervů nejsou příliš časté. Jediným nádorem periferní nervové soustavy je neurinom. Neurinom je nádorové onemocnění obalu nervového vlákna. Nádory mohou vycházet z dědičného onemocnění zvané neurofibromatóza nebo mohou mít nedědičný základ. Nejčastější bývá neurinom statoakustického nervu, který se projevuje především ztrátou rovnováhy a sluchu.Tento neurinom má však velkou úspěšnost léčby, úmrtnost je statisticky velmi malá.

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis je autoimunitní onemocnění, které se projevuje svalovou slabostí, rychlou únavností a později i výraznou bolestivostí svalů. První příznaky se většinou objevují u okohybných svalů, ale mohou se rozšířit na všechny svaly, včetně svalů končetin. Včasná diagnostika a brzy zahájená léčba může pacientům pomoci od bolesti a ulehčit jim každodenní život.

Příznaky

Migréna u dětí

Migréna u dětí

Migréna u dětí je nepříjemný a bolestivý problém, který dokáže ovlivnit a omezit běžnou denní aktivitu dítěte. Migréna převážně postihuje chlapce do období puberty, pak ve všech věkových skupinách převažují ženy. U každého dítěte může být migréna vyvolána různou příčinou, kterou je potřeba zjistit a vyhýbat se jí. U opakujících se záchvatů není správné otálet s návštěvou lékaře.

Svalové křeče

Svalové křeče

Svalové křeče nemusí být příznakem žádného onemocnění, nelze je však podceňovat. Mezi příčiny svalových křečí patří nadměrná fyzické aktivita a nedostatek hořčíku v organismu. Svalové křeče mohou být i výsledkem poruchy v nervovém a hormonálním systému.

Ochrnutí

Ochrnutí

Ochrnutí neboli obrna je pojem, pod kterým si každý představí invalidního člověka. Ochrnutí je ale ve skutečnosti výraz pro poruchu funkce jakéhokoliv svalu. Malá ochrnutí jsou běžná - velmi známá je třeba tzv. Bellova obrna lícního nervu, kdy nefungují svaly ovládající koutek...

Nedoslýchavost

Nedoslýchavost

Nedoslýchavost je velice častý problém, který výrazně snižuje kvalitu života velké části seniorské populace. Většina nedoslýchavých pacientů trpí tzv. stárnutím vnitřního ucha, jsou nedoslýchaví oboustranně, souměrně. Každý nedoslýchavý pacient by měl být řádně léčen...

Hučení v uších

Hučení v uších

Hučení v uších je obrovsky nepříjemný příznak celé skupiny nemocí. Rozlišujeme tzv. objektivní hučení v uších, kdy jsou slyšené zvuky skutečné, a subjektivní hučení v uších, kdy toto hučení slyší pouze pacient a zvuk je imaginární... Hučí Vám v uších...? Čtěte dál a zjistěte podrobnosti...

Hluchota

Hluchota

Hluchota je porucha sluchového aparátu, která různým způsobem snižuje kvalitu života pacientů. Vrozená hluchota, daná poruchou ve vývoji sluchového aparátu, je velice často spojena s poruchou tvorby řeči. Získaná hluchota bývá výsledkem nádoru, zánětu či úrazu...

Dvojité vidění

Dvojité vidění

Dvojité vidění je vzhledem k důležitosti zraku opravdu nepříjemný problém. Dvojité vidění je dáno buď problémem v samotném oku či okohybných svalech, nebo je dvojité vidění dáno problémem v centrálním nervovém systému - například po otřesu mozku či cévní mozkové příhodě...

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...

Bolest při nádechu

Bolest při nádechu

Bolest při nádechu je opravdu nepříjemný pocit, znemožňující člověk úplně dodechnout. Bolest při nádechu může mít celou řadu vážných příčin, jako jsou záněty pleury, plic, plicní embolie nebo třeba zlomenina žeber. Bolest při nádechu by nás měla vždy dovést k lékaři...

Bolest nervů

Bolest nervů

Bolest nervů je nepříjemné onemocnění, které může být způsobeno řadou příčin. Mezi nejčastější příčiny bolesti nervů patří úrazy a poranění nervů při operacích, záněty - například způsobené viry oparu. Někdy jsou bolesti nervů tzv. idiopatické, tedy z neznámé příčiny...

Bolest lokte

Bolest lokte

Bolest lokte je častým příznakem, který nejčastěji ukazuje na postižení loketního kloubu. Příčinou bolesti lokte, může být artróza, dna, infekční záněty kloubu, ale nejčastěji je to tzv. burzitida, zánět malých váčků okolo loketního kloubu. Bolest lokte je velmi nepříjemná, proto neváhejte a navštivte svého lékaře...

Bolest krční páteře

Bolest krční páteře

Bolest krční páteře je vlastně civilizační onemocnění moderní doby. Bolest krční páteře je totiž dána zejména naším životním stylem - nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním, špatným držením hlavy a těla. Bolest krční páteře, která neustupuje, by měla být vždy řešena s fyzioterapeutem...

Bolest končetin

Bolest končetin

Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.

Bolest bederní páteře

Bolest bederní páteře

Bolest bederní páteře - nesmírně častý příznak sužující mladé i staré napříč kontinenty. Bolest bederní páteře jsou dány hlavně nezdravým životním stylem, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, záněty a různé tzv. diskopatie...

Bolest beder

Bolest beder

Bolest beder je stav, který je převážně způsoben problémy s páteří, hlavní roli tu hraje houser, neboli lumbago. Věděli jste ale, že jako bolest beder se projevují některé záněty gynekologických orgánů stejně tak jako záněty ledvin a močových cest...?

Bederní páteř - bolesti

Bederní páteř - bolesti

Bolesti bederní páteře zná každý - nemít možnost se sehnout či se pohodlně položit nemá nikdo moc rád. Bolesti bederní páteře jsou přitom nejčastěji způsobeny následky nezdravého životního stylu, který vede k výhřezům meziobratlových plotének, artróze a dalším přidruženým obtížím...

Bolest v kříži

Bolest v kříži

Bolest v kříži je v naší populaci velmi častá obtíž, ve valné většině však způsobená pouze špatnými pohybovými návyky. Bolest v kříži je nejlépe řešit udržením si zdravého životního stylu a zdravých pohybových aktivit. V tom nám může často pomoci i vhodné nastavení židle popřípadě kvalitní matrace a polštář zajišťující pohodlný a klidný spánek.

Bolest ledvin

Bolest ledvin

Bolest ledvin patří mezi bolesti, které umí svoje nositele řádně potrápit. Bolest ledvin je nejčastěji způsobena zánětem - tzv. akutní pyelonefritidou, a dále ledvinou kolikou, neboli překážkou v odtoku moči z ledvin do močového měchýře...

Bolesti páteře

Bolesti páteře

Bolesti páteře jsou nejčastěji způsobeny sedavým způsobem života v kombinaci s jednorázovou nepřiměřenou námahou. Bolesti páteře se potom vyskytují jako součást artrózy, výhřezu meziobratlové ploténky, zúžení páteřního kanálu nebo osteoporózy...

Škytavka

Škytavka

Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...

Bolest zad

Bolest zad

Bolest zad je civilizační choroba, kterou někdy trpí většina populace. Bolesti zad je většinou dána poškození některé ze struktur, která odpovídá za pevnost a zároveň pružnost páteře - tzn. obratlů, vazů, plotének a svalů. Bolest zad je nejčastěji dávána do souvislosti s nezdravým životním stylem a nadměrnou námahou...

Třes rukou

Třes rukou

Třes rukou je stav, který zažil kvůli nervozitě či chladu asi každý z nás. Třes rukou však může být i patologický příznak, který nejčastěji souvisí s hladinou krevních cukrů a funkcí štítné žlázy. Mezi závažnější příčiny třesu rukou patří Parkinsonova choroba a poruchy mozečku...

Bolest ramene

Bolest ramene

Bolest ramene je obtěžující a fyzickou aktivitu omezující příznak, který může mít řadu příčin. Bolest ramene je nejčastěji způsobena tzv. syndromem bolestivého ramene, které vzniká postupným poškozováním a přetěžováním ramenního kloubu. Bolest ramene však může způsobit také úraz a osteoartróza...

Bolest nohou

Bolest nohou

Bolest nohou je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se lidé potýkají. Bolest může překvapit náhle a krátkodobě či obtěžovat opakovaně nebo dlouhodobě. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, který tu pravou příčinu odhalí a následně doporučí vhodnou léčbu. Léčba bolesti nohou zahrnuje odpočinek, léky proti bolesti, protahovací cvičení či změnu v návycích nebo obuvi. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.

Bolest rukou

Bolest rukou

Bolest rukou je velmi obtěžující a kvalitu života snižující příznak, který trápí velkou část populace. Bolest rukou je dávána do souvislosti s chorobami jako syndrom karpálního tunelu, dna, artróza či revmatoidní artritida. Bolest rukou by Vás měla vždy dovést k lékaři, aby její příčina nezanechala trvalé následky...

Bolest hlavy

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří k jednomu z nejčastějších příznaků, které trápí lidskou populaci a je to jeden z nejčastěji udávaných důvodů návštěvy lékaře vůbec. Bolest hlavy jako příznak může doprovázet celou řadu lehčích onemocnění, která nejsou nikterak závažná, ale na druhou stranu dokáže signalizovat až život ohrožující choroby a stavy. Jakákoliv bolest nás vždy varuje, že v našem těle není něco v pořádku. Zdrojem bolesti hlavy bývají obaly mozku, oči, zuby, sliznice, svaly a další tkáně v oblasti hlavy a krku, které jsou velice dobře propleteny citlivými nervovými vlákny.

Třes

Třes

Třes, neboli mimovolný kmitavý pohyb různých částí těla, je poměrně závažným příznakem celé řady onemocnění. Třes může být způsoben Parkinsonovou chorobou, různými toxiny, nízkými hodnotami krevních cukrů, zvýšenou funkcí štítné žlázy, a celou řadou dalších příznaků...

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.

Chrapot

Chrapot

Chrapot je nepříjemný příznak, který by vzhledem k některým svým příčinám neměl být nikdy podceňován. Na vzniku chrapotu se může podílet zánět hrtanu či přetížení hlasivek, mnohem závažnější příčinou - zejména u dlouhodobého neustupujícího chrapotu - je nádorové postižení hrtanu....

Bolest  krku

Bolest krku

Bolest krku je opravdu častý problém velké části naší populace. Většina bolestí krku jde na vrub tzv. "problémů s páteří" a také svalové ztuhlosti. Obě tyto příčiny bolesti krku jsou způsobeny hlavně nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu. Jiný problém představuje náhle vzniklá bolest krku spojená se ztuhnutím šíje, které mohou být příznakem meningitidy. Tyto potíže by měly znamenat bezodkladnou návštěvu lékaře...

Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolesti zubů patří mezi nejčastější problémy. Bolesti zubů bývají ve většině případů způsobeny zubním kazem. Bolesti zubů mohou mít i další příčiny, jako zánět zubní dřeně, zánět dásní, ale dokonce i při infarktu myokardu může bolest vystřelovat až do zubů. Nejlepší obranou před bolestí zubů je dostatečná prevence.

Bolest ucha

Bolest ucha

Bolest ucha je častý problém, který čas od času postihne každého z nás. Bolest ucha může být způsobena postižením boltce, nejčastěji zánětem nebo úrazem, a dále postižením zevního zvukovodu a vnitřního ucha. Bolest ucha může být velmi úporná a trvá li déle, neměla by být v žádném případě podceňována...

Bolest očí

Bolest očí

Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.

Bolest oka

Bolest oka

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Slepota

Slepota

Slepota je kompletní ztráta zraku. Mnohem častěji se však vyskytuje tzv. praktická slepota, kdy je zachována zbytková činnost oka. Nejčastější příčinou slepoty jsou onemocnění jako zelený a šedý zákal, cukrovka, úrazy nebo virové infekce. V rozvojových zemích pak může u dětí slepota vznikat i z nedostatku vitamínů. Při každé změně v našem zraku bychom měli navštívit lékaře a nechat se vyšetřit a tím předejít případným komplikacím.

Šilhání

Šilhání

Šilhání je stav nesouběžného postavení očních os. U dětí je šilhání rizikové, protože může vést k chronickému poškození zraku. Šilhání, které se nově objeví u dospělých, je zase vždy důvodem k vyšetření, zejména neurologickému, protože může být symptomem vážných onemocnění...

Nespavost

Nespavost

Nespavost neboli insomnie je nemoc, která patří do skupiny poruch spánku. Nespavost je velice vyčerpávající onemocnění, které může být zapříčiněno nejrůznějšími vnějšími, ale i vnitřními vlivy. Za nespavost často může stres, psychické a emoční vypětí nebo bolestivé onemocnění. Nespavost může mít špatný dopad na práci, školu nebo vztahy, a proto je vhodné navštívit lékaře.

Poruchy řeči

Poruchy řeči

Poruchy řeči jsou závažná onemocnění, která postihují hlavní komunikační mechanismus člověka. Mezi základní poruchy řeči patří afázie, dysartrie, brebtavost a huhňavost. Všechny tyto poruchy do značné míry stigmatizují jejich nositele a měly by být léčeny...

Bolest svalstva

Bolest svalstva

Bolest svalstva je velice častý pocit, určitě se s ním setkal již každý z nás. Bolest svalstva se typicky vyskytuje po různých namáhavých činnostech a často je to tzv. zdravý pocit. Problémem je, že bolest svalstva může být příznakem mnoha chorob, nehledě na to, zdali tyto nemoci leží přímo ve svalech, nebo jinde v těle....

Dutina ústní

Dutina ústní

Dutina ústní je úvodní částí trávicí a vlastně i dýchací soustavy člověka. Dutina ústní hraje nezastupitelnou roli při příjmu potravy, tvorbě řeči, ale má i důležité postavení při obraně člověka před mikroorganismy. Dutina ústní však může být postižena i celou řadou nemocí - zubním kazem, infekcemi, nádory a dalšími...

Léčba

Chiropraxe

Chiropraxe

Chiropraxe je odvětví medicíny, které se soustředí na diagnostiku a léčbu nemocí kostí, svalů, vazů a kloubů. Je to však současně systém, který bere v úvahu také pacientův celkový zdravotní stav, styl života, prostředí, v němž žije, výživu a případné stresující faktory a počítá s nimi při léčbě.

Heroin

Heroin

Heroin je sloučenina odvozená od morfinu, který se vyrábí ze surového opia. Hlavní význam heroinu v medicíně spočívá v tlumení bolestí, které nelze ztlumit morfinem, a při bolesti u některých terminálních stavů. Heroin je známý také jako vysoce návyková droga, kterou lze šňupat nebo užívat v injekcích.

Fyzikální léčba

Fyzikální léčba

Fyzikální léčba pomáhá při léčbě nemocí, tělesných postižení a úrazů. Pomocí manipulace, rozhýbání a masáží rehabilitační pracovníci zlepšují pohyblivost končetin a trupu a ulevují od bolestí. K technice, která se používá při fyzikální léčbě, patří léčba elektrickým proudem, pulzním magnetickým polem, ultrazvuk či infračervené záření.

Anestetika

Anestetika

Anestetika jsou látky, které vyvolávají znecitlivění nebo navozují ztrátu vědomí. V obou případech odstraňují schopnost vnímat bolest. Anestetika se rozdělují na celková, při kterých pacient je v bezvědomí, a na místní, při kterých pacient vnímá, ale necítí určitou oblast. Jaké jsou možnosti použití a podání anestetik najdete v tomto článku.

Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.