Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Trápí vás únava a často migréna? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách únavového syndromu a migrény. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je chronický únavový syndrom a jeho příčiny či migréna. A příznaky migrény a únavového syndromu, kam patří nadměrná spavost, bolest hlavy nebo malátnost.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Mezi poranění hlavy patří zlomeniny lebečních kostí a poškození mozkové tkáně silným nárazem do hlavy. Vždy má zásadní význam skutečnost, zda při úrazu došlo k poranění krevních cév či nikoliv. Nastane-li totiž krvácení, obklopí vylitá krev mozkovou tkáň a zabere značný prostor. Protože je mozek uzavřen v kostěném obalu, může jej tlak vyvolaný vylitou krví poškodit.
Dyslexie je vada, při které je narušeno vnímání slov a písmen. Zrak a sluch však u dyslektiků nijak poškozené nejsou. Dyslexie zahrnuje potíže při čtení, poruchu schopnosti porozumět dlouhým slovům, potíže při psaní či potíže při počítání. Jakmile se dyslexie rozpozná, je třeba začít u dětí i dospělých s nápravnými programy, z nichž některé lze individuálně přizpůsobit.
Chronický únavový syndrom je choroba, která postihuje nervový a imunitní systém. Pacient trpí úpornou únavou a doprovodnými příznaky, které celkový stav dále zhoršují. Mezi rizikové faktory chronického únavového syndromu patří zejména stres, ale i dlouho trvající fyzická zátěž, či pracovní rutina.
Migréna je palčivá jednostranná bolest hlavy, vyskytující se častěji u žen, hlavně v souvislosti s menstruací. Mezi hlavní příznaky migrény patří dále nevolnost, zvracení, aura, brnění rukou, přecitlivělost k zevním podnětům, někdy dokonce i výpadky vědomí. Přesto, že příčina migrény není dosud přesně známa, neměli bychom podceňovat důkladné vyšetření, které může vyloučit jiné poškození mozku.
Příčiny únavového syndromu nejsou zatím zcela objasněné a vědci na ně mívají mnohdy rozporuplné názory. Někteří z nich se domnívají, že příčinou je pouze psychiatrická diagnóza a veškeré tělesné komplikace jsou pouze důsledkem. Vědecké výzkumy, zabývající se příčinami únavového syndromu, potvrdily, že se častěji vyskytuje u lidí s náročnějším povoláním a u lidí s osobními a vztahovými potížemi.
Nadměrná spavost, odborně nazývána jako hypersomnie, je nepříjemný problém, který dokáže člověka omezit v běžném životě. Člověk s nadměrnou potřebou spánku má zkrácenou dobu bdělosti, kterou by mohl věnovat svému volnému času, péči o rodinu či práci. Nadměrná spavost může být příznakem některých onemocnění, avšak někdy může být nemocí sama.
Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?
Migréna u dětí je nepříjemný a bolestivý problém, který dokáže ovlivnit a omezit běžnou denní aktivitu dítěte. Migréna převážně postihuje chlapce do období puberty, pak ve všech věkových skupinách převažují ženy. U každého dítěte může být migréna vyvolána různou příčinou, kterou je potřeba zjistit a vyhýbat se jí. U opakujících se záchvatů není správné otálet s návštěvou lékaře.
Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.
Malátnost, odborným názvem adynamie nebo astenie, je termín pro celkovou tělesnou slabost a zároveň příznakem, který nesmí být podceňován. Bývá často důsledkem nedostatečného příjmu tekutin, doprovází akutní infekční onemocnění s horečkou, ale může být příznakem i mnohem vážnějších onemocnění.
Bolesti krční páteře - civilizační choroba 21. století - zná tařka každý. Bolesti krční páteře bývají spojeny jednak s nezdravým životním stylem - tedy sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, a dále s tzv. ústřelem, tedy prudkým pohybem hlavy, po kterém následuje ztuhnutí svalů na krku...
Bolest krční páteře je vlastně civilizační onemocnění moderní doby. Bolest krční páteře je totiž dána zejména naším životním stylem - nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním, špatným držením hlavy a těla. Bolest krční páteře, která neustupuje, by měla být vždy řešena s fyzioterapeutem...
Bolest hlavy patří k jednomu z nejčastějších příznaků, které trápí lidskou populaci a je to jeden z nejčastěji udávaných důvodů návštěvy lékaře vůbec. Bolest hlavy jako příznak může doprovázet celou řadu lehčích onemocnění, která nejsou nikterak závažná, ale na druhou stranu dokáže signalizovat až život ohrožující choroby a stavy. Jakákoliv bolest nás vždy varuje, že v našem těle není něco v pořádku. Zdrojem bolesti hlavy bývají obaly mozku, oči, zuby, sliznice, svaly a další tkáně v oblasti hlavy a krku, které jsou velice dobře propleteny citlivými nervovými vlákny.
Pískání v uších může být projevem celé řady nejrůznějších onemocnění a u různých pacientů může mít různou podobu. U některých se vyskytuje hučení, u jiných pískání, někdy dokonce šumění, pro všechny tyto typy je však společné, že nemohou být slyšeny dalšími osobami. Protože obvykle obtěžují pacienta v průběhu celého dne, znesnadňují mu soustředění na práci a studium a je pro něj obtížné usnout a relaxovat. Z toho pak vzniká celá řada psychických i fyzických poruch, na něze zacílena možná terapie.
Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.
Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.
Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...
Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...
Zvracení je stav, který alespoň jednou za život potkal každého z nás. Zvracení totiž doprovází celou řadu chorob, méně i více závažných. Zvracení bychom neměli nikdy podcenit, jelikož může skončit těžkou, někdy až život ohrožující dehydratací a rozvratem vnitřního prostředí.
Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.
Léčba migrény je dlouhodobý komplikovaný proces, což je dáno především různorodostí jejích spouštěčů (jídlo, světlo, stres…). V léčbě migrény se používá mnohých metod. Nejsnazší metodou je snaha vyhýbat se spouštěcím faktorům. Při lehčích potížích jsou vhodná analgetika, při středních až těžších se používají tzv. antimigrenika. Dále se k dlouhodobé preventivní léčbě migrény užívá např. kyselina valpoorová nebo i ginko biloba.
Léčba chronického únavového syndromu je komplexní proces vyžadující práci s pacientovou psychickou i fyzickou stránkou. Komplikací léčby únavového syndromu bývá v části případů rozpoznání nemoci až po několika letech od propuknutí. Pacienti s diagnózou chronického únavového syndromu vyžadují včasnou diagnostiku, individuální přístup s příslušnými léky a hlavně ochotu léčeného změnit svůj dosavadní životní styl.