Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Dermatitidy a ekzém
Trápí vás potíže s ekzémem? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách ekzému a dermatitidy. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je ekzém u kojenců či atopický ekzém. A příznaky ekzému a dermatitidy, kam patří vyrážka, suchá kůže nebo svědění kůže.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Alergie
Alergie je nepříjemný stav, kdy tělo reaguje přecitlivěle na látky, které běžně nezpůsobují obtíže nebo zdravotní problémy. Takové látky se nazývají alergeny, mezi které patří pyly, potraviny, spory, hmyzí sekrety, chemikálie nebo roztoči. Příčinou alergií jsou poruchy imunitní soustavy, kdy tělo tvoří protilátky proti neškodným bílkovinám například z potravy, které má za nebezpečné cizorodé látky, jakými jsou třeba viry. Jak se alergie projevují a jak se léčí najdete v tomto článku.
Ekzém u kojenců
Ekzém u kojenců a malých dětí se vyskytuje obecně často a projevuje se zarudnutím, které může svědět, pálit a bolet. Při ekzému u kojenců se mohou objevit i puchýřky, které jeho průběh komplikují tím, že se do nich zanese infekce. Léčba ekzému u kojenců se však příliš neliší od léčby jiných typů ekzémů.
Dermatitida
Dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje zarudnutím kůže a výsevem drobných puchýřků. Největším nebezpečím dermatitidy je pak zanesení infekce do prasklých puchýřků. Dermatitida může mít různé příčiny vzniku a také různé projevy. Podle toho je pak rozdělena do více skupin a dle jejích typů se odvíjí i její následná léčba.
Atopický ekzém u kojenců
Atopický ekzém u kojenců je dlouhodobé a obtížně léčitelné kožní onemocnění. Typická je pro něj tvorba zarudlých, svědivých ložisek na kůži, do nichž po rozškrábání může být snadno zanesena infekce. Nejčastěji se atopický ekzém u kojenců vyskytuje na hlavě, loktech, v tříslech, na kolenou a na nártech. Příčinou atopického ekzému nejen u kojenců je přecitlivělost k určitým látkám prostředí tzv. alergenům. Proto se atopický ekzém může objevit ve spojení s astmatem nebo alergickou rýmou.
Atopický ekzém
Atopický ekzém je onemocnění kůže, které se projevuje svěděním a její suchostí. Příčinou jeho vzniku je přecitlivělost na látky z okolního prostředí tzv. alergeny. Určitou roli hraje též dědičnost. Při atopickém ekzému jsou časté ztráty vody v důsledku zánětu a také extrémně suchá kůže způsobená špatnou funkcí mazových žláz. Atopický ekzém se nejčastěji vyskytuje v dětském věku, u mnoha pacientů pak v dospělosti dokonce zcela vymizí.
Příznaky
Padaní vlasů u žen
Padání vlasů je nepříjemný problém, který postihuje kromě mužů také ženy. Tento problém může mít více příčin a mezi ty běžné patří změny hladin hormonů po porodu, při kojení nebo například po přechodu. Častým doporučením, jak zabránit padání vlasů je vyvážená strava, dostatek tekutin, vyvarování se stresu a správná péče o vlasy.
Bolest konečníku
Bolest konečníku je nepříjemný a pro mnohé také ponižující pocit, s kterým se neradi svěřujeme komukoliv, ani lékaři. Příčinami bolesti v konečníku mohou hemoroidy či tzv. anální fisury - praskliny ve sliznici konečníku. Bolest konečníku může být také způsobena některými záněty, např. Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou...
Vybíráme z kategorie
Svědění konečníkuSuchá kůže Svědění kůže Kopřivka Pupínky Ekzém Bolest rukouVyrážka Bolest prsouBolest prsuSvědění konečníku
Svědění konečníku je velmi nepříjemný jev, který může doprovázet nemoci trávicího systému. Nejčastěji se však svědění konečníku vyskytuje v souvislosti s nedostatečnou nebo naopak přehnanou hygienou. Mezi závažnější příčiny pak patří např. roupy, kolorektální karcinom, hemoroidy nebo trhliny. Svědění konečníku bychom měli vždy věnovat patřičnou pozornost, může být totiž příznakem banálního problému, ale i smrtelného onemocnění.
Suchá kůže
Suchá kůže je problém, kterým trpí značné množství lidí především pod 10 a nad 60 let. Je to díky nedostatečnému obsahu hydratačního faktoru zvaném urea, který na sebe váže vodu a úbytku kožních lipidů. V některých případech je těžké odlišit pouhou suchou kůži od skutečného kožního onemocnění, proto hraje důležitou roli zkušené oko dermatologa a jeho vědomosti.
Svědění kůže
Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.
Kopřivka
Kopřivka neboli urticaria je nepříjemné kožní onemocnění, které se může objevovat i opakovaně. Projevuje se svědivými zarudlými pupeny, jejichž příčinou je látka zvaná histamin. Ta se, díky alergické reakci například na léky, potraviny, zvířata, roztoče, chladnou vodu či slunce, vyplaví z buněk a způsobí místní pupeny se svěděním. Pokud se nepodaří najít vyvolávající faktory kopřivky, je nutné zahájit léčbu přípravky chránící proti histaminu, tzv. antihistaminika. Jaké jsou další příčiny a jak se kopřivka léčí?
Pupínky
Pupínky se mohou vyskytnout na nejrůznějších částech těla. Mají velké množství příčin a také u jednotlivých diagnóz vždy trochu jinak vypadají. Laik ovšem tyto drobné rozdíly není schopen rozpoznat. Kožní lékař se nejčastěji setkává s pupínky v podobě akné, ekzému, kontaktní dermatitidy či s pupínky jako příznaky virových a bakteriálních onemocnění.
Ekzém
Ekzém neboli dermatitida je označení pro neinfekční zánět kůže, který není nakažlivý. Často vzniká jako reakce organismu na různé látky z okolního prostředí, které přijdou do styku s pokožkou, vdechneme je nebo požijeme. Ekzém je chronické onemocnění, které pacienta sice neohrožuje na životě, ale představuje pro nemocného především psychickou zátěž. Jaké jsou typy ekzémů a jak je léčit naleznete v tomto článku.
Bolest rukou
Bolest rukou je velmi obtěžující a kvalitu života snižující příznak, který trápí velkou část populace. Bolest rukou je dávána do souvislosti s chorobami jako syndrom karpálního tunelu, dna, artróza či revmatoidní artritida. Bolest rukou by Vás měla vždy dovést k lékaři, aby její příčina nezanechala trvalé následky...
Vyrážka
Vyrážka je nepříjemný kožní příznak různých onemocnění, který se může projevovat jako červené skvrny, pupínky, puchýře, šupiny nebo strupy. Vyrážka může být způsobena nějakou infekcí či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku. Podrobnosti o vyrážce jako příznaku a její léčbě najdete v tomto článku.
Bolest prsou
Bolest prsou - tedy oboustranná bolest - vzniká nejčastěji cyklicky několik dní před menstruací a trpí jí až dvě třetiny žen. Další bolesti prsou, zejména ty lokalizované na jeden prs, bývají způsobeny záněty a v některých případech i nádorovým onemocněním. Žádná dlouhotrvající a neustupující bolest prsou by neměla být podceněna...
Bolest prsu
Bolest prsu je velmi častý a bohužel skrývaný a podceňovaný příznak některých nemocí. Ženy trpící bolestí prsu často nejdou k lékaři z obavy z rakoviny, což je přitom onemocnění, které se v počátečním stádiích velmi dobře léčí. Další příčiny bolesti prsu jsou zejména záněty a menstruace.
Nervozita
Nervozita je pocit, kterým trpí každý z nás. Znáte to - podrážděnost, netrpělivost, bušení srdce, to vše se skrývá právě za nervozitou. Nervozita je velice často spojena se stresem - je to její vyvolávající faktor. Oběma těmto stavům bychom se však měli v každém případě vyhnout. Nervozita i stres totiž negativním způsobem ovlivňují naše zdraví.
Léčba
Léčba ekzému
Léčba ekzému je vzhledem k příčinám nemoci nepříliš snadná. Atopický ekzém je onemocnění kůže, vyznačující se zejména suchostí kůže a nepříjemným svěděním. Objevuje se již v dětství a s různou intenzitou se pak projevuje po celý život. V některých případech jsou kožní projevy spojeny s alergií na některé potraviny, astmatem nebo sennou rýmou. Jak atopický ekzém vzniká a jaká je léčba ekzému?