Léčba

Transplantace plic

Transplantace plic

Transplantace plic je velice komplikovaný a náročný chirurgický zákrok. K transplantaci se používají plíce osob zemřelých většinou při nehodách, které je nutné co nejrychleji dopravit k příjemci. Po voperování nových plic je nutné sledovat, zda nebude plíce po transplantaci tělem příjemce odmítnuta. Aby se redukoval výskyt této reakce, podávají se pacientovi tzv. imunosupresiva, což jsou látky tlumící imunitní reakci pacienta. Tyto látky mají ale i vedlejší účinky a může díky utlumení imunitního systému dojít po transplantaci k různým nežádoucím infekcím a zánětům.

Operace prostaty

Operace prostaty

K operaci prostaty při jejím nenádorovém zvětšení přistupujeme, pokud jsme dostatečně neuspěli s konzervativními metodami, nebo při výskytu komplikací. U nádoru prostaty volíme operaci v případě, že je nádor lokalizován pouze na žlázu, nejsou postiženy svodné mízní uzliny a nevyskytují se ani metastázy. Jaké jsou nejčastější operační výkony a který z nich je výhodnější?

Léčba chřipky

Léčba chřipky

Léčba chřipky spočívá především v klidu na lůžku, dodržováním pitného režimu a ve zvýšením přísunu vitaminů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Dále je možné podávat léky tlumící hlavní příznaky onemocnění, tedy léky proti bolesti a na snížení horečky. V případě včasné diagnostiky je možno nasadit antivirotika, která však působí pouze při nasazení do 48 hodin.

Očkování proti chřipce

Očkování proti chřipce

Očkování proti viru chřipky je nejúčinnější v zimě těsně před vypuknutím chřipkových epidemií. Očkování hraje velkou roli především u dětí, starších lidí a u lidí s oslabenou imunitou, pro které může chřipková infekce znamenat smrt. Ovšem ani očkování nemusí nákaze zabránit, virus chřipky má totiž obrovskou schopnost mutace, tedy schopnost změnit se na jiný typ viru.

Transplantace jater

Transplantace jater

Transplantace jater je operace, která je zapotřebí v případě selhávání jater. Z toho vyplývá, že jde o život zachraňující chirurgický výkon. Po úspěšné transplantaci jater musí pacient dodržovat farmakologickou léčbu, která snižuje obranyschopnost těla. Jde o tzv. imunosupresiva, léčiva tlumící imunitní systém z důvodu zabránění odmítnutí darovaného orgánu příjemcem.

Popáleniny a následná péče

Popáleniny a následná péče

Následná péče o pacienty, kteří prodělali závažné popáleniny, je velmi komplexní. Následná péče po popáleninách zahrnuje jednak rehabilitace, dále pak korekci jizev neinvazivními metodami, ale i metodami plastické chirurgie. Následná péče po popáleninách také musí zahrnovat psychoterapii, která pomáhá lidem s vyrovnáním se s novou životní situací. Ta je mnohdy tou důležitější složkou následné léčby popálenin.

Popáleniny - první pomoc

Popáleniny - první pomoc

Správná první pomoc při popáleninách může v mnoha případech zachránit život. Závažné popáleniny totiž mohou člověku ublížit natolik, že je nutné bezprostředně začít s resuscitací neboli oživováním. První pomoc při méně závažných popáleninách spočívá v chlazení a krytí popáleniny, které zamezí zanesení infekce. V závažnějších případech je již potřeba lékař.

Dekubity léčba

Dekubity léčba

Léčba dekubitů neboli proleženin, bolestivých defektů kůže, je komplexní. Léčba dekubitů je založena na odlehčení postižené tkáně, správném polohování ležících pacientů, na pravidelném čištění a ošetřování postižených míst a na zvýšené hygieně. U pokročilých dekubitů je však již jediným vhodným řešením léčba chirurgická. Za touto léčbou a její úspěšností stojí plastičtí chirurgové.