Léčba

Basaliom - léčba

Basaliom - léčba

Basaliom neboli basocelulární karcinom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kůže. Léčba basaliomu spočívá v chirurgickém odstranění nádoru. Dnes jsou však další nové a hlavně šetrnější léčebné postupy, jako například kryoterapie nebo fotodynamická terapie. Jaké jsou jejich výhody, či naopak nevýhody? Jaká jsou kritéria na použití těchto nových metod v léčbě basaliomu?

Léčba průjmu

Léčba průjmu

Jako průjem se označuje řídká stolice, která přichází častěji než třikrát za den. Jeho příčiny mohou být různorodé, většinou však jde o podráždění nebo poranění střevní stěny. Je vždy velmi důležité rozpoznat příčinu vzniku průjmu např. vyšetřením stolice nebo endoskopií a podle toho také zahájit léčbu. Mezi jedno z hlavních opatření patří dodržování diety chudé na tuky a vyhýbání se dráždivým látkám.

Melanom - na koho se obrátit

Melanom - na koho se obrátit

Na koho se můžeme obrátit v případě strachu z melanomu, či podezření na toto onemocnění? Melanom patří mezi kožní nádory a při jeho léčbě je velice důležité nádor podchytit včas. Proto je třeba vědět, na koho se obrátit v případě pochybností, či otázek na melanom. Ať už preventivně nebo při podezření na neobvyklý útvar se lze obrátit na praktického lékaře, kožního lékaře či dermatologickou poradnu.

Melanom - léčba

Melanom - léčba

Jaká je léčba melanomu? Nejdříve však při podezření na melanom musí lékař znaménko vyšetřit dermatoskopem a následně udělá histologické vyšetření a až po těchto procedurách se rozhoduje, jak postupovat v léčbě. Melanom může mít různá stádia rozvoje, ale v každém případě je chirurgicky odstraněn a rozdíl mezi stádii se projeví až v další případné léčbě. Do následné léčby melanomu patří chemoterapie nebo docházení do melanomových ambulancí.

Hematokrit

Hematokrit

Hematokrit je v laboratoři vypočítaná hodnota, která udává, jak moc se podílejí červené krvinky na celkovém objemu krve. Nízké hodnoty hematokritu pak ukazují na nedostatek červených krvinek, nebo na příliš velké množství plazmy. Hematokrit spolu s dalšími vyšetřeními patří do parametrů zkoumaných v rámci tzv. krevního obrazu.

Léčba štítné žlázy radiojodem

Léčba štítné žlázy radiojodem

V naší společnosti stále převládá strach ze všeho radioaktivního, ale z této léčby strach mít nemusíte. Do těla je sice aplikována radioaktivní látka, ale jedná se o zcela bezpečnou dávku záření. Tato léčba je velmi úspěšná a bezbolestná. Jedinou nepříjemnou součástí této léčby je délka hospitalizace a s tím spojená nutná izolace pacienta právě kvůli radioaktivitě látky.

Chirurgická léčba štítné žlázy

Chirurgická léčba štítné žlázy

Chirurgická léčba štítné žlázy je mnohdy definitivním řešením problémů právě s tímto orgánem. Nejčastěji odstraňujeme žlázu z důvodu hypertyreózy neboli zvýšené funkce štítné žlázy, kterou se nám nedaří normalizovat. Dále kvůli nádorům či uzlům, které nelze řešit jinak, a v neposlední řadě při strumě, která ohrožuje okolní struktury. Chirurgická léčba štítné žlázy je častou operací, které má své pozitivní i negativní stránky.

Léčba hypotyreózy

Léčba hypotyreózy

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je poměrně časté onemocnění, které postihuje především ženy. Léčba hypotyreózy je dnes velmi kvalitní a většina nemocných po nasazení terapie žije zcela normální život. Problém však může nastat u pacientů, kteří léčbu nedodržují a nechají projevy hypotyreózy plně rozvinout do tzv. myxedémového kóma, které nemocného ohrožuje přímo na životě.