Léčba

Hysterektomie

Hysterektomie

Hysterektomie je chirurgický zákrok, při kterém se buď částečně nebo úplně odstraní děloha, společně s dalšími orgány, jako jsou vaječníky či vejcovody v případě zvýšeného rizika nádorového bujení. Hysterektomii se vždy snažíme vyhnout u žen, které ještě chtějí mít děti. Operace se nejčastěji provádí u žen ve věku mezi 45 a 55 lety; v tomto věku se onemocnění, která jsou důvodem pro hysterektomii, vyskytují nejčastěji.

Hormonální doplňková léčba

Hormonální doplňková léčba

Hormonální doplňková léčba se uplatňuje v případě, že tělo neprodukuje dostatek vlastních hormonů, a proto je nutné je nahradit ve formě tablet nebo injekcí. K hormonální léčbě se přistupuje např. při menopauze žen. Odstraňuje návaly horka a brání atrofii poševní sliznice, i když toho se dá dosáhnout i aplikací krémů s obsahem estrogenů.

Homeopatie

Homeopatie

Homeopatie je systém léčby, který podporuje činnost mechanismů přirozené obrany těla proti onemocnění. Při homeopatii se podávají malé dávky usmrcených nebo oslabených bakterií nebo virů za účelem navození tvorby protilátek proti nim. Většina homeopatických léků je založena na přírodních solích a výtažcích z minerálů a rostlin. Některé léky jsou vyrobeny z výtažků z nemocných tkání nebo z bakterií. Připravují se jako tinktury, granule nebo v práškové formě.

Heroin

Heroin

Heroin je sloučenina odvozená od morfinu, který se vyrábí ze surového opia. Hlavní význam heroinu v medicíně spočívá v tlumení bolestí, které nelze ztlumit morfinem, a při bolesti u některých terminálních stavů. Heroin je známý také jako vysoce návyková droga, kterou lze šňupat nebo užívat v injekcích.

Fyzikální léčba

Fyzikální léčba

Fyzikální léčba pomáhá při léčbě nemocí, tělesných postižení a úrazů. Pomocí manipulace, rozhýbání a masáží rehabilitační pracovníci zlepšují pohyblivost končetin a trupu a ulevují od bolestí. K technice, která se používá při fyzikální léčbě, patří léčba elektrickým proudem, pulzním magnetickým polem, ultrazvuk či infračervené záření.

Endoskopie

Endoskopie

Endoskopie je procedura, při níž lékař prohlíží zevnitř duté tělesné orgány s cílem nalézt jejich poruchu nebo onemocnění. Přístroje, kterými se vyšetření provádějí, se nazývají endoskopy. Endoskopicky se nejčastěji vyšetřuje žaludek (přístroj se zavádí ústy), tzv. gastroskopie a tlusté střevo (přístroj se zavádí konečníkem), tzv. kolonoskopie. Pomocí endoskopie lze dnes provádět i poměrně rozsáhlé operace.

Elektrokardiogram

Elektrokardiogram

Elektrokardiogram, neboli EKG, je vyšetření elektrické aktivity srdce speciálním přístrojem, které je bezbolestné a bez vedlejších účinků. Při EKG pacient leží na lůžku a na tělo se mu přiloží snímací elektrody a přístroj pak jimi snímá změny elektrického napětí, které se šíří ze srdce do celého těla, a zapisuje je na posuvný papír.

Elektroencefalogram

Elektroencefalogram

Elektroencefalogram, známý zkratkou EEG, je speciální přístroj, jehož pomocí se měří elektrická aktivita mozku. Vyšetření je zcela neškodné a nebolestivé, trvá tři čtvrtě hodiny až hodinu. Nejčastěji vede lékaře k požadavku na EEG vyšetření podezření na epilepsii. EEG může také přinést užitek při určování závažnosti poranění hlavy a pomáhá zjistit místa poškozená po mozkové mrtvici nebo abscesu mozku.