Opar - herpes

Trápí vás potíže s opary? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách oparů. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako jsou opar rtu či pásový opar a genitální opar nebo plané neštovice. A příznaky oparů, kam patří bolest nervů, horečka u dětí nebo svědění kůže.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Opar

Opar

Opar je běžná nemoc, kterou známe snad všichni. Málokdo si ale pod pojmem opar představí něco víc než běžný opar rtu, nebo třeba pásový opar. Početná skupina herpetických virů však může způsobit řadu dalších více či méně závažných chorob. Co se tedy za výrazem opar skrývá?

Herpes virus

Herpes virus

Herpes virus je virus, který zodpovídá za řadu nemocí. Někteří zástupci herpes virů způsobují choroby, jako jsou plané neštovice nebo opar na rtu, které jsou velmi časté a jejich léčba bývá bez komplikací. Mezi herpes viry ale patří například i cytomegalovirus nebo virus Epstein-Barrové, což jsou původci závažných onemocnění, které mohou pacienta ohrozit i na životě.

Herpes simplex

Herpes simplex

Herpes simplex je virus, který způsobuje onemocnění jakými jsou opar na rtu a opar genitální. Herpes simplex přetrvává v nervové soustavě a při vhodných podmínkách docestuje do oblasti rtu nebo genitálií, kde se následně projeví typickými znaky. Herpes simplex může být nebezpečný pro osoby, které mají poruchu či sníženou imunitní odpověď.

Burkittův lymfom

Burkittův lymfom

Burkittův lymfom je zhoubný nádor vycházející z lymfatické tkáně. Burkittův lymfom je nejčastěji lokalizován v oblasti dolní čelisti, méně často pak ve střevě, vaječníku, prsní žláze nebo ledvině. Nejčastější typ Burkittova lymfomu je tzv. endemický typ, vyskytující se téměř výhradně v Africe. Méně častý je pak tzv. evropský typ postihující kohokoliv bez rozdílu věku a pohlaví.

Genitální opar - herpes genitalis

Genitální opar - herpes genitalis

Genitální opar neboli herpes genitalis je sexuálně přenosné onemocnění projevující se výsevem drobných puchýřků v oblasti genitálu. Způsobuje ho vir HSV, který se usazuje v nervech a po prvním výsevu vyčkává dále na příležitost, až bude imunitní systém oslaben. Léčbu genitálního oparu je nutné zahájit včas, jinak nemoc může vést k rozvoji vážných komplikací, kdy některé z nich mohou končit i smrtí jedince.

Opar rtu

Opar rtu

Opar rtu je běžné onemocnění, které postihuje širokou populaci. S virem, který opar rtu způsobuje, se setkáváme poprvé většinou v dětství a toto setkání je bezpříznakové. Virus se v lidském těle usadí a k jeho aktivaci dojde při snížení obranyschopnosti jedince.

Šestá nemoc

Šestá nemoc

Šestá nemoc je dětské infekční onemocnění, které většinou nebývá provázeno vážnějšími komplikacemi. Je způsobena herpetickým virem, k jehož přenosu dochází většinou kapkami slin od rodinných příslušníků. Mezi nejčastější příznaky šesté nemoci patří horečka, podrážděnost, nespavost, nechutenství, zduření uzlin a typická červená vyrážka.

Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza je poměrně závažné onemocnění, které často bývá kvůli svým příznakům zpočátku zaměňována s infekční angínou. Mononukleóza je diagnostikována pomocí krevních testů a výtěru z krku. Mezi hlavní příznaky mononukleózy patří zduření uzlin, bolest v krku, únava a celkové oslabení organismu. Většina onemocnění mononukleózou má však mírný průběh a není proto nutná hospitalizace, stačí pouze klid na lůžku a omezení aktivit.

Plané neštovice

Plané neštovice

Plané neštovice jsou virové onemocnění způsobené virem varicella zoster. Projevují se drobnými puchýřky, na jejichž povrchu se vytváří vkleslina. Plané neštovice jsou nemocí především dětského věku, kdy mají poměrně mírný průběh. V dospělosti je jejich průběh mnohem závažnější, s větším rizikem možných komplikací. Nejrizikovější je potom průběh planých neštovic u těhotných žen, kdy může dojít až k nevratnému poškození plodu.

Pásový opar - herpes zoster

Pásový opar - herpes zoster

Pásový opar je kožní infekční onemocnění vyskytující se hlavně v dospělosti. Mezi hlavní příznaky pásového oparu patří výsev drobných puchýřků nejčastěji v oblasti hrudníku a obličeje. Průběh může být občas komplikován horečkami a bolestmi hlavy. Pásový opar je třeba co nejdříve diagnostikovat, aby mohla být vzhledem k virovému původu onemocnění zahájena léčba antivirotiky.

Nemoci kůže

Nemoci kůže

Nemoci kůže vznikají porušením integrity kůže. Mezi nejčastější projevy nemocí kůže patří svědění, pálení nebo bolest. Stejně tak dochází u nemocí kůže ke zčervenání, otoku, tvorbě puchýřů, pupenů a podobně. Nemoci kůže mohou být pouhým symptomem pro závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší v případě pochybností navštívit kožního lékaře.

Lidská kůže

Lidská kůže

Lidská kůže je vrstva, která tvoří ucelený povrch našeho těla. Kůže má několik funkcí jako je například udržování stálosti vnitřního prostředí, mechanická ochrana před vnějšími vlivy, tepelný izolátor a další. Lidská kůže se skládá ze tří různých vrstev, které mají různé funkce. Patří sem epidermis, dermis a podkožní tuk a vazivo.

Příznaky

Otoky víček

Otoky víček

Otoky víček je nepříjemný problém, který trápí především jedince trpící alergií. Alergie však není jediné onemocnění, při kterém se otoky víček mohou vyskytnout. Mohou se objevit například při infekčních zánětech víček, onemocnění štítné žlázy či pásovém oparu. Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, a proto by otoky víček neměly být podceňovány. Není na místě návštěvu odborníka odkládat.

Krvácení dásní

Krvácení dásní

Krvácení dásní je v naprosté většině případů výsledkem zánětu dásní. Krvácení dásní, jakož i zánět, je způsoben mechanickým drážděním dásně, bakteriální či virovou infekcí, nebo zbytněním tkáně dásní. Krvácení dásní bychom neměli podceňovat, protože za ním ležící nemoci mohou vést k trvalému poškození chrupu...

Bolest nervů

Bolest nervů

Bolest nervů je nepříjemné onemocnění, které může být způsobeno řadou příčin. Mezi nejčastější příčiny bolesti nervů patří úrazy a poranění nervů při operacích, záněty - například způsobené viry oparu. Někdy jsou bolesti nervů tzv. idiopatické, tedy z neznámé příčiny...

Afty v ústech

Afty v ústech

Afty v ústech - nepříjemné a velmi bolestivé ploché vřídky, které otravují život. Zajímavé je, že afty jsou tak trochu opředeny tajemstvím, zejména co se týká jejich vzniku, Afty totiž vznikají kombinací různých faktorů - mechanického poškození dutiny ústní, oslabené imunity, nemocí zažívacího traktu, stresu, a mnoha dalších...

Svědění kůže

Svědění kůže

Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.

Vyrážka

Vyrážka

Vyrážka je nepříjemný kožní příznak různých onemocnění, který se může projevovat jako červené skvrny, pupínky, puchýře, šupiny nebo strupy. Vyrážka může být způsobena nějakou infekcí či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku. Podrobnosti o vyrážce jako příznaku a její léčbě najdete v tomto článku.

Bolest očí

Bolest očí

Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.

Bolest oka

Bolest oka

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Horečka u dětí

Horečka u dětí

Horečka u dětí je zvýšení tělesné teploty nad 37,5°C. Horečka u dětí může být způsobena mnoha faktory, například chřipkou, nachlazením, ale i různými zánětlivými onemocněními. V léčbě horečky u dětí se používá hlavně metod mechanického snížení teploty pomocí zábalů nebo vkládání ledových kostek do třísel. Horečka u dětí by neměla být nikdy brána na lehkou váhu, může totiž poukazovat na jinak skrytá onemocnění a komplikace.

Dutina ústní

Dutina ústní

Dutina ústní je úvodní částí trávicí a vlastně i dýchací soustavy člověka. Dutina ústní hraje nezastupitelnou roli při příjmu potravy, tvorbě řeči, ale má i důležité postavení při obraně člověka před mikroorganismy. Dutina ústní však může být postižena i celou řadou nemocí - zubním kazem, infekcemi, nádory a dalšími...

Léčba

Léčba mononukleózy

Léčba mononukleózy

Mononukleóza je onemocnění, které může probíhat velmi dlouho bez specifických příznaků. Lidé jsou často unaveni, až vyčerpáni. Jakmile se objeví výrazně oteklé mandle a léčba antibiotiky nezabírá, víme, že příčinu je potřeba hledat jinde. Léčba mononukleózy Vás poté překvapí svou jednoduchostí... prostým klidem na lůžku.

Antivirotika

Antivirotika

Virová onemocnění jsou mnohdy pacienty házena do stejné skupiny jako bakteriální choroby, jejichž nejznámějším zástupcem je angína. Tento fakt se časotkrát projevuje po předepsání léčby, když se pacienti cítí podvedení a ptají se: „Proč jsem nedostal antibiotika?" Odpověď je jednoduchá - proti virům jsou antivirotika.