Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Infekční nemoci kůže
Trápí vás potíže s kůží? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách infekčních nemocích kůže. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je šestá nemoc či růže a impetigo nebo furunkl. A příznaky onemocnění kůže, kam patří vyrážka, vřed nebo svědění kůže.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Chodidla
Každá z našich nohou je mistrovské dílo mechaniky, které se skládá z 26 kostí, 35 kloubů a více než 100 vazů. V mnoha směrech připomínají ruce tvarem kostí, cévním zásobením a průběhem nervů, ale liší se od nich rozměrovými proporcemi. Například kostěné články prstů na noze odpovídají týmž kostem, které jsou v článcích prstů rukou.
Bradavice
Bradavice jsou jednou z nemocí kůže, které postihují kteroukoliv část těla. Příčinou bradavic je nákaza virem ze skupiny papilomavirů, která proniká do svrchních vrstev kůže a množí se tam. Mají pak vzhled kožních výrůstků, které mohou tvořit shluky květákovitých útvarů, mohou mokvat a být bolestivé.
Furunkl
Furunkl je onemocnění kůže způsobené bakteriemi a je vázané na vlasový váček. Furunkl vzniká jako ložisko vyplněné hnisem. Po čase furunkl praskne a zapáchající hnis se vylije na povrch, kde však hrozí rozšíření infekce. Furunkly se mohou také vyskytnout ve větším počtu nebo mohou splývat a vznikat tak velké útvary zvané karbunkly.
Erysipel neboli růže
Erysipel neboli růže je onemocnění kůže, které je nejčastěji způsobené bakterií zvanou streptokok. Projevy erysipelu jsou zprvu horečka, bolesti hlavy a nevolnost. Poté nastoupí samotné kožní projevy jako zarudnutí a bolestivost v místě poškozeném erysipelem. Komplikace může nastat v případě, kdy u těžkých puchýřovitých forem dojde k destrukci hlubších tkání, nebo když infekce pronikne až na svalovou vrstvu a vznikne rozsáhlý neohraničený zánět zvaný flegmóna.
Impetigo
Impetigo je nakažlivé kožní onemocnění postihující povrchové vrstvy kůže. Nejčastěji postihuje již poškozenou kůži například po popáleninách. Impetigo se nejvíce šíří v dětských kolektivech nebo při kolektivních sportech, kde je nejsnazší šíření nákazy. Pokud je impetigo včasně diagnostikováno, je poměrně snadno léčitelné antibiotickými mastmi. V případě komplikací je však nutno nasadit antibiotika celková.
Šestá nemoc
Šestá nemoc je dětské infekční onemocnění, které většinou nebývá provázeno vážnějšími komplikacemi. Je způsobena herpetickým virem, k jehož přenosu dochází většinou kapkami slin od rodinných příslušníků. Mezi nejčastější příznaky šesté nemoci patří horečka, podrážděnost, nespavost, nechutenství, zduření uzlin a typická červená vyrážka.
Příznaky
Absces
Abscesy neboli hlízy jsou ohraničená zánětlivá ložiska, která se mohou tvořit kdekoliv uvnitř těla nebo na jeho povrchu. Jejich rozměry se různí od drobných puchýřků a vřídků na kůži nebo při vlasových koříncích až po závažnější abscesy zubních lůžek nebo abscesy vnitřních orgánů, například při zánětu slepého střeva (apendixu).
Nadměrné vypadávání vlasů
Nadměrné vypadávání vlasů není problém trápící pouze ženy, ale i muže. Zejména u mužů dochází se zvyšujícím se věkem k vytváření "koutů" na čele, lysinek na temeni, až většinou zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen vlasy vypadávají spíše v určitých místech, kde se tvoří okrouhlé lysinky. Jaké jsou příčiny a léčebné možnosti nadměrného vypadávání vlasů?
Padaní vlasů u žen
Padání vlasů je nepříjemný problém, který postihuje kromě mužů také ženy. Tento problém může mít více příčin a mezi ty běžné patří změny hladin hormonů po porodu, při kojení nebo například po přechodu. Častým doporučením, jak zabránit padání vlasů je vyvážená strava, dostatek tekutin, vyvarování se stresu a správná péče o vlasy.
Bolest v uchu
Bolest v uchu je častý a nepříjemný příznak, který nejlépe známe od našich dětí. Nejčastější příčinou bolesti v uchu je zánět středního ucha, který může být zvláště u dětí docela dramatický a bývá doprovázeni teplotami, zvracením a průjmy...
Bolest konečníku
Bolest konečníku je nepříjemný a pro mnohé také ponižující pocit, s kterým se neradi svěřujeme komukoliv, ani lékaři. Příčinami bolesti v konečníku mohou hemoroidy či tzv. anální fisury - praskliny ve sliznici konečníku. Bolest konečníku může být také způsobena některými záněty, např. Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou...
Svědění konečníku
Svědění konečníku je velmi nepříjemný jev, který může doprovázet nemoci trávicího systému. Nejčastěji se však svědění konečníku vyskytuje v souvislosti s nedostatečnou nebo naopak přehnanou hygienou. Mezi závažnější příčiny pak patří např. roupy, kolorektální karcinom, hemoroidy nebo trhliny. Svědění konečníku bychom měli vždy věnovat patřičnou pozornost, může být totiž příznakem banálního problému, ale i smrtelného onemocnění.
Suchá kůže
Suchá kůže je problém, kterým trpí značné množství lidí především pod 10 a nad 60 let. Je to díky nedostatečnému obsahu hydratačního faktoru zvaném urea, který na sebe váže vodu a úbytku kožních lipidů. V některých případech je těžké odlišit pouhou suchou kůži od skutečného kožního onemocnění, proto hraje důležitou roli zkušené oko dermatologa a jeho vědomosti.
Svědění kůže
Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.
Plíseň nehtů
Plíseň nehtů je nepříjemné onemocnění způsobené plísněmi. Houbové mikroorganismy jsou schopné napadnout téměř všechny orgány lidského těla. K nejčastěji postiženým orgánům pak patří lidská kůže společně s jejich deriváty, nehty a vlasy. Plíseň nehtů představuje závažný problém, jelikož se více než 90% nemocných neléčí.
Pupínky
Pupínky se mohou vyskytnout na nejrůznějších částech těla. Mají velké množství příčin a také u jednotlivých diagnóz vždy trochu jinak vypadají. Laik ovšem tyto drobné rozdíly není schopen rozpoznat. Kožní lékař se nejčastěji setkává s pupínky v podobě akné, ekzému, kontaktní dermatitidy či s pupínky jako příznaky virových a bakteriálních onemocnění.
Vyrážka
Vyrážka je nepříjemný kožní příznak různých onemocnění, který se může projevovat jako červené skvrny, pupínky, puchýře, šupiny nebo strupy. Vyrážka může být způsobena nějakou infekcí či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku. Podrobnosti o vyrážce jako příznaku a její léčbě najdete v tomto článku.
Uhry
Uhry, akné, pupínky, komedony či beďary. Mohli bychom jmenovat spoustu dalších názvů, kterými se dá pojmenovat zdravotní problém nejen mladistvých, který leč není život ohrožujícím onemocněním, působí nositeli velmi vážné zdravotní, sociální a psychické problémy, které mohou v některých případech končit až tragicky, popřípadě zanechávat trvalé následky nejen na těle, ale i na duši. Proto nelze toto onemocnění považovat jen za kosmetický defekt lidské kůže, ale musí se na něj přihlížet jako na kožní chorobu, kterou je nutno začít včas léčit.
Vypadávání vlasů
Kdo by si dnes nepřál mít na hlavě krásné, silné a zdravé vlasy? Ne každý je jimi ale obdarován. Plno žen se snaží pro své vlasy udělat maximum, aby je udržely v co nejlepším stavu. Některé, nevyjímaje muže, bohužel přes veškerou péči trápí nadměrné vypadávání vlasů a představa, že po každém umytí budou muset vybírat z kanálků van či umyvadel trsy svých vlasů, je skoro noční můrou. Navenek se to projevuje postupným řídnutím vlasů až plešatěním, častěji u mužů. Pojďme se proto podívat blíže na možné příčiny tohoto zrádného onemocnění.
Bolest prsou
Bolest prsou - tedy oboustranná bolest - vzniká nejčastěji cyklicky několik dní před menstruací a trpí jí až dvě třetiny žen. Další bolesti prsou, zejména ty lokalizované na jeden prs, bývají způsobeny záněty a v některých případech i nádorovým onemocněním. Žádná dlouhotrvající a neustupující bolest prsou by neměla být podceněna...
Bolest prsu
Bolest prsu je velmi častý a bohužel skrývaný a podceňovaný příznak některých nemocí. Ženy trpící bolestí prsu často nejdou k lékaři z obavy z rakoviny, což je přitom onemocnění, které se v počátečním stádiích velmi dobře léčí. Další příčiny bolesti prsu jsou zejména záněty a menstruace.
Vřed
Vředem nazýváme hlubokou ránu - defekt - na kůži či sliznici určitého orgánu. Vředů je nepřeberné množství, nás však budou zajímat ty nejčastější, vředy žaludku a dvanáctníku, bércové vředy, vředy u pohlavně přenosných onemocnění a vředy na rohovce oka...
Horečka
Horečka je stav organismu, při kterém je jeho teplota vyšší než 38º Celsia. Je zřejmé, že horečka není univerzálně špatný příznak - pomáhá nám totiž bojovat s nemocí. Uvědomme si ale, že horečka náš organismus také vyčerpává a navíc může být způsobena nejen běžnou infekcí, ale také řadou vážných nemocí...
Horečka u dětí
Horečka u dětí je zvýšení tělesné teploty nad 37,5°C. Horečka u dětí může být způsobena mnoha faktory, například chřipkou, nachlazením, ale i různými zánětlivými onemocněními. V léčbě horečky u dětí se používá hlavně metod mechanického snížení teploty pomocí zábalů nebo vkládání ledových kostek do třísel. Horečka u dětí by neměla být nikdy brána na lehkou váhu, může totiž poukazovat na jinak skrytá onemocnění a komplikace.
Léčba
Impetigo léčba
Léčba impetiga spočívá především v podávání antibiotických mastí, ale komplikovanější případy již vyžadují antibiotika v tabletách, která působí na organismus celkově. Při léčbě impetiga hraje velkou roli zamezení šíření infekce a to především vyloučením nemocného z kolektivu. Na většina případů impetiga postačí péče praktického lékaře, mohou se však vyskytnout i komplikovanější průběhy, které vyžadující péči specialisty.
Léčba růže
Léčba růže na samém počátku vyžaduje důkladná mikrobiologická vyšetření, která pomohou stanovit původce onemocnění a díky tomu nasadit vhodnou léčbu. V léčbě růže se nejčastěji používá penicilin nebo tzv. širokospektrá antibiotika, která mívají obvykle vysokou účinnost. Komplikace v léčbě růže vytváří fakt, že onemocnění se často navrací s ještě horším průběhem, může dojít k ucpání mízního řečiště a způsobit tzv. elefantiázu.