Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Klíšťata přenášejí velké množství onemocnění, mezi tato onemocnění patří i klíšťová encefalitida. Jedná se o virové onemocnění způsobované arboviry. Virus proniká do organismu především kůží, ze slin sajícího klíštěte. Virus se dostane do lymfatických uzlin, kde se pomnoží a rozšíří dále.
Lymeská borelióza je nejčastěji přenášenou infekcí klíšťaty. Onemocnění je způsobováno bakterií Borrelia burgdorferi. Bakterie žijí v trávicím systému klíštěte a během sání se dostávají slinami klíštěte do lidského organismu. Onemocnění se v české republice vyskytuje typicky sezónně v době, kdy se v přírodě vyskytují klíšťata. Nejvyšší výskyt klíšťat je zejména v letních měsících, a to především v zalesněných oblastech, parcích a kolem řek.
Onemocnění způsobované roupem dětským se nazývá enterobióza. Jedná se o parazitární onemocnění způsobované drobnými červy. Červi jsou asi 1cm velcí a parazitují v lidském střevě. Jejich výskyt se váže na hygienické návyky, časté jsou nákazy zejména v dětských kolektivech, jako jsou školky. Infekce se ale může vyskytnout u jedince kteréhokoliv věku. Jedná se o vůbec nejčastější parazitární onemocnění v české republice.
Nitroděložní tělísko neboli IUD (intrauterine contraception device) je formou antikoncepce, kterou zavádí gynekolog přímo dovnitř dělohy. Její velkou výhodou je, že se od ženy nevyžaduje žádná další péče.
Erekce je podmíněná funkčností cévního i nervového systému, ale velkou úlohu zde hraje i psychické naladění muže. Následkem dráždění dochází fyziologicky ke zvýšenému přílivu krve do topořivých těles penisu a následnému ztopoření.
Syndrom ruka-noha-ústa je vysoce infekční onemocnění způsobené enteroviry Coxsackie, které se většinou šíří v dětských kolektivech. Syndrom se přenáší kapénkově nebo oro-fekální cestou, kdy se ze stolice dostávají virové částice do zažívacího traktu. Inkubační doba je 3-5 dní.
Zika virus patří do skupiny virů Flaviviridae. Poprvé byl popsán u primátů v roce 1947 v Africe, o pár let později byly popsány první přenosy viru na lidi. V roce 2015 byl identifikován v Brazílii, kde způsobil větší epidemii. Virus se rychle rozšířil a byl prokázán ve více, než 60 státech světa. V současné době se virus vyskytuje na několika kontinentech, především v Jižní Americe a jihovýchodní Asii.
Onemocnění virem SARS-Cov-19 se velice rychle šíří po celém světě. Tíže onemocnění je různá, někteří nemají žádné symptomy a jiní končí na jednotkách intenzivní péče. Někteří pacienti jsou přesto více ohroženi, než jiní.