Hypochondrie

Hypochondrie

Hypochondrie je označení pro přehnaný až úzkostlivý zájem o své zdraví. Při hypochondrii se objevuje množství různých příznaků, někdy jeden po druhém, jindy dokonce všechny naráz. Zvýšení srdečního rytmu, zrychlení dýchání či výrazné pocení zpravidla hypochondr považuje za příznak obávaného onemocnění, jako je rakovina či onemocnění srdce, které je však po důkladném vyšetření lékařem vyloučeno.

Hormony

Hormony

Hormony jsou chemické látky vyplavované v jedné části těla a krví dopravované ke svým cílovým buňkám. Všeobecně hormony ovlivňují a řídí chemické reakce v cílových buňkách, například ovlivňují rychlost, s jakou tyto buňky zpracovávají živiny a tvoří energii. Hormony mají souvislost také s naším emocionálním stavem, a to především u žen těsně před menstruací.

Hodgkinova nemoc

Hodgkinova nemoc

Hodgkinova nemoc je druh rakoviny lymfatické tkáně, který postihuje především mladé lidi do 30 let. U Hodgkinovy nemoci rozeznáváme různá stadia. První stadium je počáteční fází onemocnění, kdy je postižena jen jedna skupina uzlin. Druhé stadium představuje pokročilejší onemocnění, kdy jsou postiženy dvě blízké skupiny uzlin. Ve stadiu třetím a čtvrtém jde již o těžší postižení, kdy jsou zvětšeny mízní uzliny povšechně.

Hltan

Hltan

Hltan je část těla, které obvykle říkáme krk - oblast spojující ústa s polykacími cestami, která často bolí při nachlazení nebo tonzilitidě. Hltan tvoří a ohraničují svaly, tvarem připomíná obrácený kužel směřující špičkou dolů směrem k jícnu, na který se připojuje a jenž vede dál do žaludku. Nejčastějším onemocněním hltanu je zánět, který vnímáme jako bolest v krku. Jak se nemoci hltanu léčí a mnoho dalšího najdete v tomto článku.

Poranění hlavy

Poranění hlavy

Mezi poranění hlavy patří zlomeniny lebečních kostí a poškození mozkové tkáně silným nárazem do hlavy. Vždy má zásadní význam skutečnost, zda při úrazu došlo k poranění krevních cév či nikoliv. Nastane-li totiž krvácení, obklopí vylitá krev mozkovou tkáň a zabere značný prostor. Protože je mozek uzavřen v kostěném obalu, může jej tlak vyvolaný vylitou krví poškodit.

Hepatitida

Hepatitida

Hepatitida je virové onemocnění jater, které je přenosné krví, stolicí a slinami. Existuje několik typů hepatitidy, a to hepatitida typu A,B,C, E a G. Při těžším průběhu hepatitidy vyvolá nákaza virem zánět jater, který může vést k poruše vylučování bilirubinu (žlučového barviva). Důsledkem je pak rozvoj žloutenky, kdy se při ní kůže a oční bělmo zbarví do žluta.

Girardiáza

Girardiáza

Girardiáza je infekční onemocnění vyvolané prvokem jménem Girardia lamblia. Toto onemocnění způsobuje vodnaté průjmy, nevolnost, bolesti břicha a ztrátu tělesné hmotnosti. Girardiáza se léčí krátkodobým užíváním metronidazolu a přísným dodržováním osobní hygieny a pitím pouze balené nebo upravené vody.

Gastroenteritida

Gastroenteritida

Gastroenteritida je zánětlivé onemocnění žaludku a střev, jehož nejčastější příčinou jsou bakteriální nebo virové infekce. Choroboplodné zárodky přitom vstoupí do organismu ústy a proniknou až do střeva. Příčinou často bývá nevhodné zacházení s potravinami a nedostatečná hygiena na toaletě. Toto onemocnění se projeví ztrátou chuti k jídlu, nevolností a zvracením, mohou se také objevit bolesti v břiše.