Bakterie

Bakterie

Bakterie jsou jednobuněčné organismy, které žijí všude kolem nás. Pro člověka má bakterie velké množství významů. Nejčastěji bývají bakterie spojeny s nemocemi, ale jsou taktéž hojně využívány v průmyslu a tvoří v našem těle mikroflóru, která je pro nás v mnoha ohledech prospěšná.

Purulentní bakteriální meningitida

Purulentní bakteriální meningitida

Purulentní bakteriální meningitida je zánětlivé onemocnění postihující mozkové a míšní obaly. Purulentní bakteriální meningitida může mít různé průběhy, přičemž nejtěžší z nich mohou skončit i smrtí. Léčba bakteriální meningitidy je antibiotická, lze se však chránit preventivně očkováním.

Puerperální infekce

Puerperální infekce

Puerperální infekce jsou poporodní nákazy, které vznikají u ženy v období šestinedělí. Puerperální infekce mohou vzniknout i po potratu nebo umělém přerušení těhotenství. Projevy puerperální infekce mohou postihnout pouze určitou část pohlavního ústrojí, nebo se rozšířit do celého těla. Mezi příznaky místní infekce patří bolest, krvácení, hnisavý sekret, ve vážných případech může dojít i k rozpadu rány. Celková infekce se pak projevuje horečkami, třesavkou a zimnicí. Oba dva druhy puerperální infekce se dnes účinně léčí antibiotiky.

Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky vzniká tehdy, kdy se uvolní jádro meziobratlové ploténky, které může utlačit míchu a míšní nervy. Výhřez meziobratlové ploténky se projevuje krutou bolestí, menší citlivostí, či brněním. Výhřez meziobratlové ploténky se zprvu léčí znehybněním, ale pokud to nepomůže nebo se jedná o těžší případ, je nutný chirurgický zákrok.

Mozková obrna

Mozková obrna

Mozková obrna je nenakažlivé onemocnění, často zaměňované s dětskou mozkovou obrnou. Mozková obrna vzniká poškozením mozku během nitroděložního vývoje nebo i poté. Mezi hlavní znaky mozkové obrny patří postižení končetin, které může být různě rozsáhlé. Vyskytují se však i další vady jako snížené vnímání a inteligence nebo epilepsie, díky nimž bývají pacienti odkázáni na péči ostatních.

Zlomeniny obratlů

Zlomeniny obratlů

Zlomeniny obratlů vznikají nejčastěji ze dvou příčin – osteoporóza nebo poranění velkou silou, nejčastěji u autonehod, pádů z výšky apod. Zlomeniny obratlů mohou být velice nebezpečné, pokud se úlomek obratle dostane do kontaktu s míchou, kterou může utlačit nebo přímo poškodit. Zlomeniny obratlů potom mohou mít následky na celý život.

Obrna

Obrna

Obrna, neboli ochrnutí je stav, kdy je omezen pohyb jedné nebo více části těla. Obrna může mít mnoho příčin od přerušení míchy nebo nervu při nehodách až po porušení motorické kůry mozku nebo ochrnutí vlivem virové infekce (např. dětská obrna). Zjištění příčiny obrny je velmi důležité, hlavně z hlediska léčby a budoucích vyhlídek pacienta.

Osteosarkom

Osteosarkom

Osteosarkom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kostní tkáně, který se u lidí vyskytuje. Podobně jako jiné zhoubné nádory je i pro osteosarkom typické neostré ohraničení od okolí, poměrně rychlý a agresivní růst a tvorba druhotných nádorových ložisek, tzv. metastáz. Kvůli své značné nebezpečnosti je velmi důležité, aby byl diagnostikován v co nejranější fázi a aby byla zahájena cílená a dostatečně razantní léčba.