Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Stafylokoková enterotoxikóza je onemocnění způsobené zlatým stafylokokem. Stafylokoková enterotoxikóza napadá střevní sliznici, kde způsobuje zrychlený pohyb střev a následně těžkou nevolnost, zvracení a průjmy. Léčba stafylokokové enterotoxikózy i přes těžký průběh onemocnění většinou není třeba, protože projevy odezní do 24 hodin.
Imunitní poruchy těhotenství tvoří zvláštní skupinu poruch, díky nimž může v krajním případě dojít až k potratu plodu. Mezi nejčastější příčiny patří tvorba protilátek proti spermiím v děložním hrdle nebo protilátek proti trofoblastu a tím neschopnost uhnízdění zárodku v děloze. Dalšími příčinami může potom být autoimunitní onemocnění matky nebo nekompatibilita v Rh faktoru.
Salmonelóza je zánětlivé onemocnění způsobené bakterií z rodu salmonel, nejčastěji salmonelou enteritidis. Salmonelóza napadá střevní stěnu a způsobuje nevolnost, průjmy a zvracení. Salmonelóza se ve většině případů nemusí léčit pomocí antibiotik, stačí doplňovat tekutiny a dodržovat dietu, dokud neodezní projevy nemoci.
Paratyfus je onemocnění způsobené bakterií salmonella paratyphi. Paratyfus způsobuje střevní onemocnění podobně jako tyfus, ale na rozdíl od něj má prudší začátek a kratší a mírnější průběh. Paratyfus se vyskytuje ve třech formách A, B a C. Léčba paratyfu spočívá v podávání antibiotik, také se lze proti němu očkovat, což se doporučuje při odjezdu do rizikových zemí s nižší hygienickou úrovní.
Tyfus je onemocnění způsobené bakterií salmonela typhi. Tyfus napadá střevní stěnu, kde vyvolává patologické změny. Břišní tyfus má typické projevy a mezi nejvážnější komplikace lze zařadit krvácení do střev nebo záněty v dutině břišní. Léčba tyfu spočívá v podávání širokospektrých antibiotik, lze se proti němu očkovat.
Imunologická neplodnost vzniká poškozením nebo nefunkcí určitých přirozených bariér v těle muže nebo ženy. Tím může docházet k útoku imunitního systému proti spermiím nebo dokonce proti tkáním samotného vajíčka. Tato situace nastává například při poranění varlat nebo při nedostatečné tvorbě látky, která chrání spermie proti imunitnímu systému ženy. Na vině může být i autoimunitní onemocnění ženy, které bojuje proti vajíčku a způsobí např. potrat.
Bakteriální úplavice je průjmové onemocnění, které je způsobeno skupinou bakterií zvaných shigela. Bakteriální úplavice postihuje střevní sliznici, kde způsobuje patologické změny a následné typické projevy. Léčba bakteriální úplavice spočívá v doplnění tekutin a minerálů.
Tularémie nebo také zaječí nemoc je onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Tularémie má různé formy projevu. Někdy může být tularémie obtížně léčitelná, protože Francisella tularensis napadá a osidluje hostitelské buňky, což je spíše doménou virů.