Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu je velmi bolestivé onemocnění lokalizované v oblasti obličeje, tedy v oblasti větvení 5. hlavového nervu. Mezi příznyky zánětu trojklanného nervu patří bolesti zubů, jazyka, ztuhnutí žvýkacích svalů a celková bolest obličeje. V léčbě zánětu trojklanného nervu je nejprve třeba diagnostikovat příčinu zánětu a podle toho nasadit antibiotika nebo antivirotika. Současně se většinou podávají analgetika tlumící bolest. Příznaky zánětu trojklanného nervu není na místě podcenit, je třeba vždy včas vyhledat lékaře.

Hypovolemický šok

Hypovolemický šok

Hypovolemický šok je stav organismu, který reaguje na velikou ztrátu objemu tekutiny v cévách. Hypovolemický šok vzniká hlavně ze 4 příčin, a to jsou akutní krvácení, rozsáhlé popáleniny, syndrom děravých kapilár a dehydratace. Hypovolemický šok se tělo snaží kompenzovat různými mechanismy, ale při jejich selhání může hypovolemický šok skončit smrtí.

Skolióza

Skolióza

Skolióza je onemocnění typické nadměrným zakřivením páteře do strany. Skolióza může vznikat jak špatným držením těla, tak například rozdílnou délkou končetin. Mohou se však vyskytnout i vrozené skoliózy, u nichž je třeba zvolit operativní řešení. Jako téměř u všech onemocnění je vhodně skoliózu diagnostikovat co nejdříve a zvolit správný druh léčby, většinou spočívající v kompenzačních cvičeních.

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu je velmi nepříjemné a bolestivě onemocnění postihující nejsilnější nerv v našem těle, inervující velkou část dolní končetiny. Zánět sedacího nervu se nejčastěji projevuje brněním, mravenčením, silnou bolestí vystřelující do zad a dalšími příznaky, které vyžadují návštěvu lékaře. V léčbě zánětu sedacího nervu se užívají teplé a studené obklady, fyzioterapie a cviky uvolňující svaly zad. Nejlepší prevencí proti zánětu sedacího nervu je zdravé držení těla, volení vhodné židle a matrace na spaní.

Opar rtu

Opar rtu

Opar rtu je běžné onemocnění, které postihuje širokou populaci. S virem, který opar rtu způsobuje, se setkáváme poprvé většinou v dětství a toto setkání je bezpříznakové. Virus se v lidském těle usadí a k jeho aktivaci dojde při snížení obranyschopnosti jedince.

Polytrauma

Polytrauma

Jako polytrauma jsou označována velmi závažná poranění, které postihují více orgánových soustav. Prognóza polytraumat velmi závisí na první pomoci, která je poskytnuta v první hodině poranění. Polytrauma tvoří nejčastější příčinu smrti ve věku od 1 roku do 40 let věku. Ošetření polytraumatu se zaměřuje na zajištění základních životních funkcí.

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba nebo také ankylozující spondylitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby páteře. Bechtěrevova choroba se projevuje bolestí zad, která je nejintenzivnější ráno a v noci, dále ztuhlostí a sníženou pohyblivostí páteře. Léčba Bechtěrevovy choroby zmírňuje projevy, ale i přes veškerou snahu může dojít k doživotní invaliditě.

Zánět nervu

Zánět nervu

Zánět nervů neboli neuritida je nejčastější onemocnění nervů projevující se různým spektrem příznaků, závisejících na tom, o jaký nerv se jedná. Možných příčin zánětu nervu je mnoho, může jít o nastydnutí, bakteriální nebo virové onemocnění, ale i o autoimunitní onemocnění. Nejčastější záněty nervů bývají v oblasti trojklanného, sedacího , zrakového a vestibulárního nervu. Při jakémkoliv podezření na neuritidu není radno podceňovat příznaky a doporučuje se co nejdříve navštívit neurologa.