Cysty

Cysty

Cysty jsou dutiny vyplněné tekutinou nebo hutnou hmotou a mohou se tvořit kdekoliv v těle. Ve většině případů se tkáň začne cysticky měnit a vytvoří cystu bez jakékoliv zjevné příčiny. Platí to pro naprostou většinu cyst. Příznaky cysty závisejí na jejím umístění a typu. Pokud se cysta nachází pod kůží, většinou se projeví jako zduření nebo hrbol, u vaječníků může cysta vyvolat pocit napětí v břiše.

Cystitida

Cystitida

Cystitida je zánětlivé onemocnění močového měchýře způsobené nejčastěji bakterií zvanou Escherichia coli. Bakteriím E. coli se daří v kyselém prostředí, a protože normální moč má kyselou reakci, snadno bakterie do močových cest proniknou. Při zánětu močového měchýře je potřeba jednak zmírnit bolest a další potíže, jednak vyléčit samotný zánět. Jaké jsou možnosti léčby cystitidy a jaká je první pomoc najdete v tomto článku.

Břicho

Břicho

Břicho je dutina, ve které je uloženo množství orgánů, někdy souhrnně nazývaných „vnitřnosti". Činnost břišních orgánů nepociťujeme a nejsme tedy ani schopni vnímat jejich onemocnění nebo špatnou funkci přímo, ale prostřednictvím pocitů v jiných částech těla. K vyšetření příčin bolestí břicha se používá široké spektrum vyšetřovacích metod, např. rentgenové vyšetření trávicí trubice, gastroskopie, kolonoskopie či laparoskopie.

Burzitida

Burzitida

Burzitida je zánět kosti a kloubu, který vzniká často následkem přetížení některého z kloubů, např. u studentů loktů při opírání o stůl, tkalců hýždě od dlouhého sezení či u zahradníků kolena od klečení na zemi. Léčba burzitidy pak spočívá v klidovém režimu, nezatěžování postižené části těla, studených obkladech, v případě bakteriální infekce se podávají antibiotika, kortikosteroidy či se přikročí k chirurgické léčbě.

Brzlík

Brzlík

Brzlík neboli thymus je žláza, která obsahuje základní jednotky imunitního systému, lymfocyty. Je jisté, že brzlík se v prvních letech života podílí na vytvoření způsobu, jakým bude imunitní systém pracovat. Brzlík je součástí rozsáhlého imunitního sytému a jeho poruchy se mohou projevit prostřednictvím různých defektů imunity a někdy vést i k závažným nemocím.

Bránice

Bránice

Bránice představuje hlavní dýchací sval, který rozděluje hrudní a břišní dutinu. Skrz bránici prochází jícen do žaludku, dále aorta a dolní dutá žíla. Právě přes tento otvor může horní část žaludku vklouznout do hrudní dutiny a vytvořit tak brániční kýlu. Jak se brániční kýla projevuje, jak se léčí a jaké další nemoci mohou vyvolat bolest bránice najdete v tomto článku.

Bradavice

Bradavice

Bradavice jsou jednou z nemocí kůže, které postihují kteroukoliv část těla. Příčinou bradavic je nákaza virem ze skupiny papilomavirů, která proniká do svrchních vrstev kůže a množí se tam. Mají pak vzhled kožních výrůstků, které mohou tvořit shluky květákovitých útvarů, mohou mokvat a být bolestivé.

Autonomní nervový systém

Autonomní nervový systém

Autonomní nervový systém je řídící systém činností vnitřních orgánů v našem těle. Ovládá srdce, plíce, žaludek, střeva, močový měchýř a krevní cévy. Autonomní nervový systém je v naprosté většině vůlí neovladatelný a sestává ze dvou částí, sympatické a parasympatické.