Prevence dekubitů

Prevence dekubitů

Dekubity jsou rány vznikající působením tlaku. V závislosti na celkovém stavu pacienta se mohou vyvinout během několika hodin, ale i dnů a týdnů. Vzhledem k tomu, že se dekubit začíná tvořit v hlubokých tkáních a postupuje směrem k povrchu, není jeho přítomnost ihned patrna. Léčba dekubitů je velice svízelná a spočívá v chirurgickém odstranění odumřelých tkání a v aplikaci krycích materiálů. Často však nedojde k úplnému vyléčení dekubitu a proto je vhodné těmto stavům předcházet.

Herpetická encefalitida

Herpetická encefalitida

Herpetická encefalitida je virové onemocnění, které vzniká drážděním mozkové tkáně virem herpes simplex. Jedná se o velice závažné onemocnění s vysokou úmrtností. Projevuje se bolestí hlavy, horečkou, nauzeou, zvracením, různě závažnými poruchami vědomí a dalšími příznaky. Herpetická encefalitida musí být léčena co nejdříve.

Opar v těhotenství

Opar v těhotenství

Opar v těhotenství je závažný stav, zejména pokud se vyskytuje v prvních 20 týdnech gravidity. Může vést k vývojovým vadám plodu, potratu, či porodu mrtvého plodu. Proto je nezbytné se v období těhotenství stranit lidem nemocných oparem a podporovat vlastní imunitní systém. Léčba oparu v těhotenství spočívá v intravenózní aplikaci acycloviru.

Komplikace oparu

Komplikace oparu

Opar je virovým onemocněním, vyskytující se jak v dětském, tak dospělém věku. Původcem onemocnění je virus herpes simplex, který při průniku do organismu zůstává doživotně v organismu v nervových gangliích a při vhodných podmínkách vyvolává typické příznaky oparu. Těmi jsou bolestivé puchýřky naplněné čirou tekutinou. Komplikace oparu zahrnují především herpetickou meningoencefalitidu a herpetickou keratitidu, které představují velice závažné stavy. Léčbu oparu je třeba zahájit co nejdříve, abychom tak předešli komplikacím.

Opar - rizika

Opar - rizika

Opar je virové onemocnění vyvolané zástupcem ze skupiny Herpesviridae. Opar je infekční onemocnění, které se snadno přenáší blízkým kontaktem s nemocnou osobou. Virus herpes simplex typu 1 vyvolává opar rtu, virus herpes simplex typu 2 způsobuje vznik genitálního oparu. Typickým projevem oparu je puchýř s čirým obsahem, který po čase praská a mění se ve strup. Léčba oparu spočívá v užívání antivirotik a je vhodné ji zahájit co nejdříve. Vzhledem k tomu, že je opar často se vracejícím onemocněním, existuje celá řada rizikových faktorů, které znovuvzplanutí nemoci způsobuje.

Opar - prevence

Opar - prevence

Opar je infekční virové onemocnění, kterým trpí populace celého světa. Opar je způsoben virem herpes simplex, který se vyskytuje ve dvou typech, HSV-1 vyvolávající opar rtu a HSV-2 způsobující vznik oparu genitálu. Léčba oparu spočívá ve včasné aplikaci antivirových léčiv.

Spinaliom

Spinaliom

Spinaliom je druhý nejčastější nádor kůže, který postihuje jedince středního a vyššího věku. Hlavním rizikovým faktorem pro vznik spinaliomu je expozice slunečnímu záření. Proto se také nejčastěji objevuje v místech vystavených slunci, jako je obličej, krk, či končetiny. Projevuje se jako červený pupen, který se časem mění na vřed. Léčba spinaliomu je především chirurgická s cílem odstranit celý nádor. Prognóza spinaliomu je dobrá v případě brzkého záchytu onemocneni.

Zápal plic

Zápal plic

Zápal plic je nepříjemné onemocnění, které si každoročně vyžádá celosvětově milióny obětí. Hlavním příznaky zápalu plic jsou závislé na původci, který ho způsobuje, a mohou se značně lišit. V léčbě je však důležité nečekat na zjištění původce a včas nasadit antibiotika, které se užívají zpravidla 7 až 14 dní.