Nejčastější mýty a polopravdy o chřipce

Nejčastější mýty a polopravdy o chřipce

Chřipka je nepříjemným onemocněním, které nás postihne během života mnohokrát. Právě díky její četnosti, panují o chřipce různé mýty a polopravdy. Říká se, že neléčená chřipka trvá týden, léčená sedm dní. Nejlepší prevencí je pravidelný přísun vitaminu C a nejhorší zdržovat se v kolektivech během chřipkových období. Pokud chcete poznat pravdu a chřipce se vyhnout obloukem, čtěte následující článek.

Syfilis

Syfilis

Syfilis je pohlavně přenosná choroba vyvolaná bakterií Treponema pallidum. Syfilis je v prvních fázích dobře léčitelným onemocněním léčeným antibiotikem. Neléčená syfilis však vede k poškození zdraví, invaliditě a v poslední fázi bývá příčinou smrti. Syfilis, stejně jako HIV či kapavka, podléhá povinnému hlášení, evidenci, šetření a opatřením omezující šíření nákazy. Vědomné šíření této choroby je chápáno jako trestný čin.

Vejcovody

Vejcovody

Vejcovody jsou duté trubice, které spojují dělohu a vaječníky. Ve vejcovodech většinou dochází k oplodnění vajíčka mužskou pohlavní buňkou, spermií. Vzniklé embryo potom putuje vejcovodem směrem do dělohy, kde se vyvíjí a roste. Nemoci vejcovodů, pokud nejsou včas a dobře léčeny, bývají příčinou neplodnosti ženy a v případě vzácné rakoviny vejcovodu i možnou příčinou smrti.

Opar

Opar

Opar je běžná nemoc, kterou známe snad všichni. Málokdo si ale pod pojmem opar představí něco víc než běžný opar rtu, nebo třeba pásový opar. Početná skupina herpetických virů však může způsobit řadu dalších více či méně závažných chorob. Co se tedy za výrazem opar skrývá?

Aneurysma a disekce aorty

Aneurysma a disekce aorty

Aneurysma je výduť cévní stěny. Může sice vzniknout na jakékoliv tepně, obzvláště závažná - život ohrožující - mohou být však aneurysmata aorty. Disekce potom znamená trhlinu v cévní stěně. Při disekci se jednotlivé vrstvy cévní stěny oddělí od sebe a krev tak vlastně protéká dvěma řečišti.

Příčiny akné

Příčiny akné

Příčinou akné je zvýšená tvorba kožního mazu, který společně s odumřelými buňkami kůže vede k pomnožení bakterií Propionibacterium acnes. To způsobí zánět mazových žlázek. Mezi další příčiny a rizikové faktory pro vznik akné patří hormonální výkyvy, ke kterým dochází hlavně v pubertě, a nevhodný životní styl. Když totiž bude tělo zdravější zevnitř, odvděčí se nám hezčí pokožkou navenek.

Akné

Akné

Akné není jenom onemocněním mladých lidí procházejících pubertou, může se vyskytnout jak u malých dětí, u těhotných žen, tak i u starších lidí. Většinou odeznívá do 30 let. Akné je velice často považováno za bezvýznamné onemocnění, kterému se nevěnuje dostatečná pozornost. Důležitá je včasná léčba, akné se dá léčit tak jako každá jiná nemoc a nikdo nemusí trpět nehezkými vzpomínkami na mládí v podobě jizev.

Ječné zrno

Ječné zrno

Ječné zrno vzniká zánětlivým procesem v mazové žlázce v očním víčku. Ječné zrno je bulka naplněná hnisem, která při lehčích formách sama zmizí. Těžší formy ječného zrna už je třeba konzultovat s lékařem, nejčastěji se předepisují antibiotické masti. Ječné zrno vzniká nedostatečnou hygienou v oblasti očí.