Ekzém u kojenců

Ekzém u kojenců

Ekzém u kojenců a malých dětí se vyskytuje obecně často a projevuje se zarudnutím, které může svědět, pálit a bolet. Při ekzému u kojenců se mohou objevit i puchýřky, které jeho průběh komplikují tím, že se do nich zanese infekce. Léčba ekzému u kojenců se však příliš neliší od léčby jiných typů ekzémů.

Dětská obrna

Dětská obrna

Dětská obrna představuje následek vývojové abnormality centrálního nervového systému, která se projevuje poruchou vývoje motoriky i psychiky. Vyvolávajících faktorů je celá řada a mohou se uplatňovat jak před, tak i po narození dítěte. Výskyt dětské obrny je stále poměrně vysoký, což je pravděpodobně dáno nižsí novorozeneckou úmrtností a přežíváním nezralých dětí. Základem léčby dětské obrny je především speciální rehabilitace.

Dermatitida

Dermatitida

Dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje zarudnutím kůže a výsevem drobných puchýřků. Největším nebezpečím dermatitidy je pak zanesení infekce do prasklých puchýřků. Dermatitida může mít různé příčiny vzniku a také různé projevy. Podle toho je pak rozdělena do více skupin a dle jejích typů se odvíjí i její následná léčba.

Cystická fibróza

Cystická fibróza

Cystická fibróza je vrozené, dědičné onemocnění. Je způsobena poruchou transportu chloridů přes stěnu buňky, charakteristická je také nadměrná přítomnost chloridů v potu. Špatný přesun chloridů při cystické fibróze způsobuje tvorbu nadměrně zahuštěného hlenu, který narušuje správnou funkci především dýchací a trávicí soustavy. Navenek ji pozorujeme především velmi slaným potem.

Burkittův lymfom

Burkittův lymfom

Burkittův lymfom je zhoubný nádor vycházející z lymfatické tkáně. Burkittův lymfom je nejčastěji lokalizován v oblasti dolní čelisti, méně často pak ve střevě, vaječníku, prsní žláze nebo ledvině. Nejčastější typ Burkittova lymfomu je tzv. endemický typ, vyskytující se téměř výhradně v Africe. Méně častý je pak tzv. evropský typ postihující kohokoliv bez rozdílu věku a pohlaví.

Bronchitida

Bronchitida

Bronchitida je poměrné častým onemocněním, které postihuje všechny věkové kategorie. V překladu znamená bronchitida zánět průdušek, který podobně jako jiné záněty provází zvýšená teplota, bolest, únava či kašel. Avšak dnes víme, že existují dva základní typy: bronchitida akutní a chronická, které se liší nejen původem, ale i léčbou a prognózou do budoucna.

Bércové vředy

Bércové vředy

Bércové vředy jsou dlouhodobé nepříjemné onemocnění vznikající v důsledku nedostatečnosti žilního systému dolních končetin. Bércové vředy se nejčastěji nacházejí v oblasti bérce, méně často pak v oblasti vnitřního kotníku. Původně nenápadná změna barvy kůže může vést až ke vzniku hluboké, rozsáhlé hnisající rány, tzv. vředu. Bércový vřed bývá častou komplikací cukrovky a jeho léčba bývá zdlouhavá.

Tepny - arterie

Tepny - arterie

Tepny neboli arterie tvoří spolu s žílami cévní systém organismu. Tepny mají několik úkolů. Mezi nejdůležitější patří rozvádění po těle okysličenou krev bohatou na živiny, také se uplatňují při regulaci krevního tlaku. Tepny mohou být postiženy celou řadou nemocí, zejména aterosklerózou a různými výdutěmi. Nemoci tepen jsou příčinou více než 50 % úmrtí obyvatel západního světa.