Srdce a stárnutí

Srdce a stárnutí

Stárnutím srdce myslíme sled více či méně fyziologických proměn, které srdce podstupuje v průběhu našeho života. Na srdce jsou každou minutu kladeny opravdu velké nároky a není tedy divu, že se srdce velmi opotřebovává. Tento životně důležitý orgán navíc trpí velkou spoustou negativních vlivů, kterým ho neustále vystavujeme. Výsledkem je velké množství nemocí srdce, jejichž frekvence stoupá s věkem a na které umírá většina obyvatel vyspělých zemí. Mezi nejčastější nemoci spojené se stárnutím srdce patří různé formy ischemické choroby srdeční, srdeční arytmie, poruchy srdečních chlopní a další.

Srdeční vady v dospělosti

Srdeční vady v dospělosti

Srdeční vady v dospělosti mohou být vrozené či získané. Vrozené vady představují ty, které nebyly v dětsví odhaleny. Získané srdeční vady v dospělosti vnímáme v užším slova smyslu jako vady chlopní oddělující jednotlivé srdeční oddíly. Srdeční vady v dospělosti mají různou závažnost a různé projevy. V případě postižení chlopní záleží na tom, která chlopeň je postižena a do jaké míry. Nejčastějšími chlopenními vadami jsou zúžení aortální chlopně a dále zúžení a nedomykavost chlopně mitrální.

Srdeční vady u novorozenců

Srdeční vady u novorozenců

Srdeční vady u novorozenců jsou velmi pestrou skupinou onemocnění, jejichž závažnost kolísá od těch banálních až po ty, které jsou neslučitelné se životem. Srdeční vady u novorozenců mohou mít určitý genetický základ, ale významně se na jejich vzniku podílejí i vnější vlivy, které působí na těhotnou ženu zejména v prvním trimestru těhotenství.

Srdeční selhání

Srdeční selhání

Srdeční selhání je závažné onemocnění, jehož podstatou je porucha funkce srdce jako pumpy. Srdeční selhání dělíme dle toho, jak rychle vzniklo a jak dlouho trvá, na akutní srdeční selhání a chronické srdeční selhání. Srdeční selhání může mít mnoho příčin, jako jsou infarkt myokardu, srdeční arytmie, či chronické přetěžování srdce na podkladě hypertenze. Neléčené srdeční selhání výrazně zkracuje život pacientů a velmi snižuje jeho kvalitu.

Srdce

Srdce

Srdce patří mezi nejdůležitější orgány lidského těla. Neustále pumpuje do tepen krev a zabezpečuje tak transport živin a kyslíku tkáním a následně odvádí z nich zplodiny metabolismu. Srdce rozdělujeme na dvě poloviny, pravé a levé srdce. Každou polovinu srdce dále dělíme na předsíň a komoru. Nemoci srdce a cév jsou dnes příčinou více než 50 % všech úmrtí obyvatel vyspělého světa.

Fibrilace komor

Fibrilace komor

Fibrilace komor je stav, při kterém dochází kvůli nesprávnému vedení elektrického impulzu srdcem k chaotickému stahování buněk, které tvoří srdeční komory. Srdce se při fibrilaci komor řádně nestahuje, pouze se chvěje a nevypuzuje tak do oběhu žádnou krev. Při fibrilaci komor dochází k zástavě oběhu. Není-li člověk trpící fibrilací komor bezodkladně resuscitován, velice záhy umírá.

Fibrilace síní

Fibrilace síní

Fibrilace síní je onemocnění vzniké na podkladě nekoordinovaného vedení elektrických impulzů srdce. Při fibrilaci síní způsobuje tento chaotický elektrický signál nekoordinované stahování buněk srdečních síní, které má za následek váznutí krve v síních a nedostatečné plnění srdečních komor. Fibrilace síní tak vede k bušení srdce, únavě, bolestem na hrudi, omdlévání z neodkrvení mozku. Nejzávažnějšími následky fibrilace síní je vznik fibrilace komor, nebo vznik krevních sraženin a jejich embolizace do mozkových cév, neboli vznik mozkové mrtvice.

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie patří mezi závažné srdeční vady, které postihují novorozence. Vzniká kombinací působení genů a vnějších faktorů v průběhu těhotenství. Těmi jsou například kouření či konzumace alkoholu, které mohou těhotně ženy samy dobře ovlivnit. Fallotova tetralogie sestává ze čtyř různých srdečních vad a přímo ohrožuje děti na životě.