Tetanus

Tetanus

Tetanus je choroba, která je způsobena bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie produkuje jed tetanotoxin, který působí na nervy a způsobuje svalové křeče typické pro tetanus. Nejčastěji lze u tetanu pozorovat křeče žvýkacích a mimických svalů, dále křeče svalů zad, které podmiňují lukovité prohnutí těla. Pokud tetanus postihne dýchací svaly, může být smrtelný.

Černý kašel

Černý kašel

Černý kašel také zvaný dávivý kašel nebo pertuse je onemocnění vyvolané bakteriemi Bordetella pertussis a Bordetella parapertusis. Tyto bakterie produkují pertusový toxin, který negativně ovlivňuje buňky dýchacích cest. Černý kašel probíhá ve třech stádiích, přičemž druhé - paroxysmální může být smrtelné. Léčba černého kašle je komplikovaná, protože je nejúčinnější v době prvního stádia, kdy jsou symptomy velmi obecné.

Záškrt

Záškrt

Záškrt je onemocnění, které je způsobeno bakterií Corynebacterium diphtheriae. Tento původce záškrtu se chová patogenně až poté, co je sám napaden virem bakteriofágem. Poté začne produkovat difterický toxin, který způsobuje záškrt. Typicky se projevuje záškrt tzv. pablánami, což jsou béžově-zelené blány pokrývající napadenou sliznici dýchacích cest.

Brucelóza

Brucelóza

Brucelóza je onemocnění zvířat, kterým může trpět i člověk. Brucelóza je bakteriálního původu a její projevy se různí podle typu dané bakterie. Typickým projevem brucelózy jsou kolísavé horečky a díky tomu se jí také říká vlnitá horečka. Další projevy brucelózy se různí podle toho, který orgán napadne.

Plicní chlamydie

Plicní chlamydie

Plicní chlamydie je onemocnění způsobené bakterií Chlamydiophila pneumoniae nebo Chlamydiophila psittaci. Plicní chlamydie je kapénkově přenosná a bakterie způsobující toto onemocnění jsou specifické v tom, že žijí uvnitř našich buněk, což je častější vlastnost virů. Plicní chlamydie mohou být v těle bez jediného příznaku, ale také mohou vyvolat záněty dýchacích cest nebo atypický zápal plic.

Listerióza

Listerióza

Listerióza je onemocnění způsobené bakterií listeria monocytogenes. Do těla se listerióza dostane nejčastěji špatně upraveným jídlem. Listerióza se vyskytuje ve dvou formách - vrozená a získaná. Vrozená forma listeriózy může být důvod potratu, později způsobuje hnisavé meningitidy. Získaná forma listeriózy může způsobit postižení nervového systému a může být i smrtelná.

Meningitida u dospívajících

Meningitida u dospívajících

Meningitida u dospívajících nejčastěji vzniká po styku s bakterií Neisseria meningitidis. Meningitida u dospívajících vzniká nejčastěji v době psychického či fyzického vypětí, typicky po velkých zkouškách nebo na vojně. Neisseria meningitidis je bakterie, která může být v těle člověka a být naprosto bezpříznaková a zároveň může zdravého mladého jedince zabít do několika hodin až dnů.

Anthrax

Anthrax

Anthrax neboli sněť slezinná je onemocnění způsobené bakterií Bacillus anthracis. Anthrax má tři různé formy, podle toho, jak se dostane do těla. Bacillus anthracis způsobuje otok, prokrvácení a nakonec odumření napadené tkáně. Anthrax je velice nebezpečná choroba, která má i při léčbě vysokou úmrtnost. Anthrax byl použit jako biologická zbraň a hovoří se o ní často ve spojitosti s terorismem.