Osteomyelitida

Osteomyelitida

Osteomyelitida je zánětlivé onemocnění kosti, které bývá nejčastěji způsobeno bakteriemi a různými mikroorganismy. Napadená kost je při osteomyelitidě postupně destruována a vzniká v ní hnis.Mezi nejčastější příznaky v důsledku infekce patří vysoké horečky, nevolnost, třesavka a otoky.Osteomyelitidu je třeba vždy včas diagnostikovat a zahájit léčbu antibiotiky. Ta je v dnešní době velmi úspěšná a nemusí zanechat žádné dlouhodobé následky.

Epilepsie

Epilepsie

Epilepsie, lidově padoucnice, je onemocnění mozku, které je charakteristické opakovanými záchvatovitými poruchami chování, motorických, či senzitivních funkcí. Epileptické záchvaty mohou mít různou podobu, od téměř nepoznatelných drobných záchvatů až po záchvaty s několikaminutovými výpadky vědomí. V léčbě epilepsie se užívá léků tzv. antiepileptik, v případech, kde tato léčba nepomáhá se volí chirurgické řešení. Lidé trpící epilepsií mohou většinou žít téměř plnohodnotný život, musí se pouze vyvarovat některým rizikovým situacím, při nichž by vzniklý záchvat mohl vyvolat i smrt.

Kolenní vazy

Kolenní vazy

Kolenní vazy jsou důležitou součástí kolenního kloubu. Kolenní vazy zajišťují stabilitu kloubu a umožňují nám ho zatěžovat. K poranění kolenních vazů dochází nejčastěji při sportu, kdy může dojít k natržení, někdy dokonce i k úplnému přetržení vazu. Poranění kolenní vazů vyžaduje klidový režim, v horších případech chirurgickou reparaci vazu.

Karcinom dělohy

Karcinom dělohy

Karcinom dělohy je zhoubný nádor vznikající nekontrolovaným množením buněk děložní sliznice. Mezi hlavní příznaky karcinomu patří krvácení z dělohy a v pokročilých stádiích i bolest v podbřišku. Léčba karcinomu dělohy je závislá na stádiu onemocnění, a stejně jako u všech nádorů, je důležité léčbu zahájit včas, aby se zvýšila šance na uzdravení.

Zánět svalu

Zánět svalu

Zánět svalu může být zapříčiněn poraněním, infekcí nebo autoimunitní chorobou. Skupina zánětů svalů, způsobená naším imunitním systémem, se projevuje svalovou slabostí a u některých onemocnění i kožními projevy. Zánět svalu zde probíhá vlnovitě, kdy se střídá období klidu a akutního zánětu. Léčba zánětu svalu závisí na příčině onemocnění.

Otřes mozku

Otřes mozku

Otřes mozku je náhlá porucha mozkových funkcí vyvolaná úrazem hlavy. Otřes mozku je provázen různě dlouho trvajícím bezvědomím, po kterém může následovat nevolnost nebo i zvracení. Po každém otřesu mozku by měl být pacient pečlivě kontrolován, zda nedochází ke zhoršení stavu, které by mohlo poukazovat například na krvácení do mozku. Úrazy hlavy i otřes mozku není radno podceňovat, jelikož se příznaky mohou dostavit až o několik hodin později a pokud je pacient sám, mohlo by to pro něj mít fatální důsledky.

Prevence zeleného zákalu

Prevence zeleného zákalu

Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění, při kterém dochází ke zvyšování nitroočního tlaku s následným poškozením vnitřních struktur oka. Prevence zeleného zákalu spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům a při výskytu glaukomu v rodině, častými návštěvami u očního lékaře. Zelený zákal může vést až ke slepotě, a proto je důležité prevenci nepodceňovat a při známkách glaukomu ihned navštívit lékaře.

Zánět šlach

Zánět šlach

Zánět šlach je onemocnění, které vzniká nejčastěji nadměrnou zátěží. Zánět šlach se projevuje zvýšenou citlivostí, postupně až bolestí. Léčba zánětu šlachy záleží na rozšířenosti zánětu, v nejtěžších případech musí být šlacha chirurgicky odstraněna. Zánětu šlach lze velmi dobře předcházet správným cvičením a nepřetěžováním.