Artritida

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby. Artritida se projevuje otokem, bolestí v kloubu a následně způsobuje jeho nehybnost. Zánětlivé procesy při artritidě způsobují poškození vlastních tkání, a proto je velice důležité začít s léčbou co nejdříve. V krajních případech totiž neléčená artritida může vést k amputaci končetiny, nebo dokonce k úmrtí pacienta.

Vývojové vady mozku

Vývojové vady mozku

Vývojové vady mozku jsou skupina onemocněních vznikající v prenatálním vývoji jedince. Pro vznik vývojových vad mozku je důležitý věk a zdraví matky, ale i její zdravotní styl zahrnující například kouření nebo extrémní konzumaci alkoholu. Ke vzniku vývojových vad mozku dochází v prvním trimestru těhotenství, kdy se zakládá nervová soustava. V prevenci vývojových vad mozku je třeba dbát na svůj životní styl a zdraví již v prvních měsících těhotenství, kdy je zárodek ke všem škodlivým vlivům nejcitlivější.

Artróza

Artróza

Artróza je onemocnění kloubů, které vzniká při úbytku chrupavky v kloubní ploše, a tak přijdou do kontaktu samotné kosti a pohyb se stává bolestivý. Artróza je onemocnění, které lze obtížně léčit, a proto bychom měli dbát na prevenci. Rizikové faktory pro artrózu jsou vysoký věk, obezita, přetěžování kloubů, ale i genetické vlivy.

Jak HPV působí na buňky a jak je mění

Jak HPV působí na buňky a jak je mění

V dnešní době je identifikováno přes 100 typů HPV virů. HPV viry můžeme rozdělit na ty, které vytvářejí změny na genitálu, ve smyslu rakoviny, a na ty, které způsobují jen bradavice. HPV virus má schopnost zabudovat se do buňky a ovlivňovat v ní určité buněčné pochody, např. vyvolat extrémní buněčné dělení, čímž dává za vznik rakovině děložního čípku.

Spina bifida

Spina bifida

Spina bifida (rozštěp páteře) je jedna z nejčastějších vývojových vad. Spina bifida spočívá v nedostatečném uzavření páteře, které může být v různém rozsahu, a určuje tím budoucí vyhlídky novorozence. Nejzávažnější a těžko napravitelnou formou spiny bifidy je tzv. myelomeningokéla, kdy dochází k vyhřeznutí jak míšních obalů, tak i části míchy. Vzhledem k četnosti spina bifida je snaha jejímu vzniku co nejvíce zamezit, popřípadě ho odhalit co nejdříve. K tomu slouží jednak prenatální screening, tak i vhodná prevence v těhotenství i před ním.

Bolesti kloubů

Bolesti kloubů

Bolesti kloubů mohou vznikat z nejrůznějších příčin. Mezi časté příčiny bolesti kloubů patří artróza, poranění kloubů, revmatoidní artritida, dna a další. Rizikové faktory bolesti kloubů jsou obezita, nadměrné přetěžování, či neléčená infekce v různých částech těla. Při bolestech kloubů je nejvhodnější konzultace s lékařem.

Mozková mrtvice

Mozková mrtvice

Mozková mrtvice, někdy také označovaná jako mozkový infarkt, je onemocnění, které nejčastěji vzniká na podkladě ucpání jedné z cév, které mozek zásobují. Nejčastějším příznakem mozkové mrtvice je ochrnutí jedné končetiny, popřípadě ztráta řeči nebo bezvědomí. Pokud rozpoznáte některý z příznaků mozkové mrtvice, je nutné ihned zavolat záchrannou službu a nemocného převést do nemocnice, kde bude podroben léčbě. Léčba mozkové mrtvice sestává především v tzv. trombolýze, tedy rozpuštění trombu, který ucpává cévu.

Prevence šedého zákalu

Prevence šedého zákalu

Šedý zákal je onemocnění, které postihuje oční čočku. Postupem času šedý zákal čočku zamlžuje a může tak způsobit i slepotu. Prevence šedého zákalu spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům. Prevencí katarakty by měly být i pravidelné kontroly u očního lékaře.