Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby. Revmatoidní artritida je způsobena reakcí našeho imunitního systému proti vlastním tkáním, kde způsobí zánětlivé procesy, které klouby postupně poškozují. Revmatoidní artritida se typicky projevuje ranní ztuhlostí kloubů a v nejtěžších případech může způsobit deformity kloubů a následnou invaliditu.

Nervy

Nervy

Nervy v lidském těle slouží k vedení slabých elektrických impulsů, které přivádějí informace do mozku nebo naopak z mozku. Nervy tak spolu s mozkem a míchou fungují jako řídící soustava organismu. Onemocní nervů nazývané neuropatie jsou potom charakteristické specifickýmii, většinou těžko napravitelnými příznaky. Mezi ně patří například brnění, pálení nebo úplná ztráta hybnosti.

Nádory periferních nervů

Nádory periferních nervů

Nádory periferních nervů nejsou příliš časté. Jediným nádorem periferní nervové soustavy je neurinom. Neurinom je nádorové onemocnění obalu nervového vlákna. Nádory mohou vycházet z dědičného onemocnění zvané neurofibromatóza nebo mohou mít nedědičný základ. Nejčastější bývá neurinom statoakustického nervu, který se projevuje především ztrátou rovnováhy a sluchu.Tento neurinom má však velkou úspěšnost léčby, úmrtnost je statisticky velmi malá.

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis je autoimunitní onemocnění, které se projevuje svalovou slabostí, rychlou únavností a později i výraznou bolestivostí svalů. První příznaky se většinou objevují u okohybných svalů, ale mohou se rozšířit na všechny svaly, včetně svalů končetin. Včasná diagnostika a brzy zahájená léčba může pacientům pomoci od bolesti a ulehčit jim každodenní život.

Revmatická artritida

Revmatická artritida

Revmatická artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které vzniká nejčastěji u dětí, v důsledku špatně léčené angíny. Revmatická artritida je totiž onemocnění, při kterém náš imunitní systém napadá vlastní tkáně místo bakterie. Revmatická artritida se projevuje otokem a bolestí, která se stěhuje z jednoho kloubu na druhý.

Amyloidóza

Amyloidóza

Amyloidóza je poměrně vzácné onemocnění, při kterém se v těle nebo v jednotlivých orgánech hromadí bílkovina amyloid. Imunitní systém je proti amyloidóze zcela bezbranný, amyloid tedy může dále prorůstat orgány, způsobit jejich selhání a smrt pacienta. Mezi amyloidózy můžeme zařadit například nemoci jako Crohnovu chorobu, Alzheimerovu chorobu nebo i tuberkulózu. Při zpozorování jakýchkoliv příznaků je třeba vyhledat lékaře, včasná diagnostika může totiž pomoci zachránit i pacientův život.

Luxace

Luxace

Luxace neboli vykloubení vzniká nejčastěji při úraze nebo při sportu. Luxace vznikne nepřirozeným pohybem v kloubu, kdy se kloubní hlavice dostává mimo kloubní jamku a sama se nevrátí zpět jako u distorze. Luxaci se nikdy nepokoušíme ošetřit sami, ale vždy postiženého dopravíme k lékaři.

Lehká mozková dysfunkce

Lehká mozková dysfunkce

Lehká mozková dysfunkce je souhrnný název pro řadu příznaků vyskytujících se u dětí při poruše vývoje nervového systému. Lehká mozková dysfunkce vzniká jak na dědičném podkladu, tak může být ovlivněna látkami (alkohol, drogy) při vývoji plodu v těle matky. Mezi nejčastější příznaky patří nepozornost, dysgrafie, hyperaktivita a další drobné dysfunkce ovlivňující běžný život dítěte.