Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém je onemocnění kůže, které se projevuje svěděním a její suchostí. Příčinou jeho vzniku je přecitlivělost na látky z okolního prostředí tzv. alergeny. Určitou roli hraje též dědičnost. Při atopickém ekzému jsou časté ztráty vody v důsledku zánětu a také extrémně suchá kůže způsobená špatnou funkcí mazových žláz. Atopický ekzém se nejčastěji vyskytuje v dětském věku, u mnoha pacientů pak v dospělosti dokonce zcela vymizí.

Moučnivka, soor

Moučnivka, soor

Moučnivka čili soor je onemocnění postihující dutinu ústní, které je způsobené kvasinkami. Tato kvasinka Candida albicans vytváří bílé povlaky v ústech, které mohou po setření krvácet. Moučnivka postihuje nejčastěji nedonošené novorozence s nedovyvinutým imunitním systémem a dospělé se slabou imunitou. Jak a čím se onemocnění zvané moučnivka neboli soor léčí?

Kandidóza kůže

Kandidóza kůže

Kandidóza kůže je onemocnění způsobené kvasinkami, nejčastěji Candidou albicans. Kandidóza nejen kůže se objevuje pouze při neobvyklém pomnožení kvasinek, což nastává při užívání antibiotik či hormonální antikoncepce, při snížené imunitě a podobných stavech. Kandidóza může postihnout kůži, sliznice, ale i celé orgány. Podle rozšíření kandidózy je volena následná léčba.

Lymfatické uzliny a cévy

Lymfatické uzliny a cévy

Lymfatické uzliny a cévy jsou důležitou součástí obranného systému člověka. Lymfatické cévy slouží k tomu, aby tkáňový mok, tekutina vznikající prostupemz krevních cév, odváděly zpět do krve. Tkáňový mok je na své cestě filtrován systémem lymfatických uzlin. Zvláště lymfatické uzliny jsou náchylné k různým onemocněním.

Nemoci žaludku

Nemoci žaludku

Nemoci žaludku jsou velmi časté a trápí široké spektrum populace. Vysoký výskyt nemocí žaludku je dán zejména nezdravým životním stylem. V rámci nemocí žaludku se můžeme setkat se záněty, vředy, ale i nádorovým onemocněním. S některými onemocněními žaludku si náš organismus umí poradit sám, ovšem většina z nich vyžaduje lékařskou péči.

Mykóza penisu

Mykóza penisu

Mykóza penisu je zánětlivé onemocnění, které může postihovat žalud, ale i předkožku. Mykóza penisu může vzniknout z různých příčin a těmi jsou například nedostatečná hygiena, oslabení imunity nebo může mykóza penisu vzniknout přenosem při pohlavním styku. Mykóza penisu se projevuje svěděním, pálením nebo bolestivostí žaludu a následně se mohou objevit červené skvrnky. Léčba mykózy penisu je však jednoduchá a je důležité přeléčit oba partnery.

Chronický zánět slinivky

Chronický zánět slinivky

Chronický zánět slinivky je charakteristický velmi silnou a nepříjemnou bolestí v nadbřišku. Chronický zánět slinivky se může vyvinout v další komplikace jako např. žloutenku, cukrovku II. typu, ve výjimečných případech i v nádor slinivky. Kompletní léčba chronického zánětu slinivky není v současné době možná, pacienti však mohou zlepšit kvalitu svého života správnou životosprávou a spoluprací s lékaři.

Mykóza v těhotenství

Mykóza v těhotenství

Mykóza v těhotenství je poměrně běžnou infekcí, která je způsobena kvasinkami. Mykóza v těhotenství se projevuje nejprve svěděním rodidel, dále bolestí při močení a pohlavním styku. Nejedná se o závažné onemocnění, avšak je třeba mykózu, která se objeví nejen v těhotenství, léčit, aby infekce nemohla ohrozit zdraví ještě nenarozeného dítěte.