Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Žaludek je vakovitý orgán, který přijímá potravu a skladuje ji. Kromě skladování potravy má i řadu dalších funkcí. Žaludek produkuje trávící enzymy a kyselinu chlorovodíkovou. Tyto látky se podílejí na rozkladu potravy. Žaludek poté pomocí speciálních pohybů odvádí tráveninu do dalších oddílů trávicí soustavy.
Předpona hyper- označuje stav, kdy je tvorba hormonu vysoká, pro tělo v daný okamžik nepotřebná. Koncovka –aldosteronismus označuje hormon, jehož syntéza je narušena. Právě hyperaldosteronismus představuje Connův syndrom. Co přesně ho způsobuje? Jaký je mechanismus působení hormonů nadledvin v našem organismu?
Melasma je ohraničená změna barvy kůže, která se může projevit jako hnědá nebo namodralá skvrna. Melasma se vyskytuje převážně na obličeji u žen, u můžu je toto onemocnění výjimečné. Příčiny vzniku melasmy jsou doposud neznámé, ale její odstranění, přestože se jedná pouze o kosmetickou vadu, je velmi žádnoucí. Melasmu je možno odstranit za pomoci laseru nebo chemického peelingu, jedná se však o dlouhodobý proces.
Lichen planus je kožní onemocnění dosud neobjasněného původu, vyskytující se souměrně na různých částech těla. Lichen planus je charakteristický červenohnědými lesklými skvrnami nepravidelného tvaru. Ačkoliv se nejedná o nijak nebezpečné onemocnění, některé pacienty může provázet celý život, jelikož zatím neexistuje žádný konkrétní lék, který by dokázal lichen planus úplně vyléčit.
Skvrny na kůži vznikají při nadbytku či nedostatku pigmentace. Skvrny na kůži, které vznikají z nadbytku pigmentace, jsou například pihy, melasma nebo chloasma. Naopak skvrny na kůži v důsledku nedostatku pigmentace vznikají následkem zánětlivých reakcí nebo jiných poškození kůže. Jaké další skvrny na kůži známe? A jak se tento kožní problém dá léčit?
Addisonova choroba neboli hypokorticismus je onemocnění způsobené nedostatečností nadledvin. Typická je zvýšená pigmentace kůže a sliznic. Objevují se pigmentace podobné grafitovým skvrnám na místech vystavených tlaku, v kožních záhybech, dále na nehtových lůžcích, prsních dvorcích a na sliznici v dutině ústní.
Chronické leukemie jsou nemoci, při kterých dlouhodobě dochází k produkci nefunkčních krevních buněk. Při chronické leukemii tyto nefunkční krvinky vytlačují produkci zdravých krevních buněk, a poškozují tak organismus. Naštěstí nejsou chronické leukemie bezprostředně tak nebezpečné, jako jejich akutní varianty.
Lupus je autoimunitní zánětlivé onemocnění, které má tři základní formy. Chronický lupus kůže, dále subakutní a nakonec lupus systémový, který postihuje i vnitřní orgány. Chronická kožní forma lupusu se projevuje diskoidním postižením, které je charakterizováno jako kruhovitá zarudlá ložiska o velikosti několika milimetrů. Pokud se kožní forma nezvrhne v systémovou, tak je prognóza dobrá.