Erytrocyty - červené krvinky

Erytrocyty - červené krvinky

Erytrocyty, neboli červené krvinky, jsou buňky unášené krevní plazmou, jejichž hlavním úkolem je transport kyslíku ke tkáním. Erytrocyty také od tkání zpět do plic odvážejí oxid uhličitý. Nedostatek erytrocytů, způsobený nesprávnou stravou nebo různými onemocněními, se projevuje jako anémie, tedy chudokrevnost.

Nemoci hypofýzy

Nemoci hypofýzy

Nemoci hypofýzy mohou vznikat z různých příčin. Nemoci hypofýzy mohou mít za následek hypopituitarismu, což je nedostatečná tvorbu hormonů nebo naopak jejich nadměrnou produkci. Nejčastější nemoci hypofýzy jsou nezhoubné nádory nazývané adenomy.

Rakovina kůže

Rakovina kůže

Rakovina kůže je nádorové onemocnění a její výskyt se na celém světě stále zvyšuje. Rakovinou kůže jsou postiženi více lidí nad 60 let věku, avšak poslední dobou neustále stoupá počet těchto zhoubných nádorů i u mladých lidí. Kůže je velice důležitý orgán, který je vystavován mnoha škodlivým činitelům ze zevního prostředí a proto je potřeba pravidelná péče o ni a sledování veškerých změn. Prevencí rakoviny kůže je zejména ochrana před slunečním zářením.

Průjem

Průjem

Průjem je porucha zažívání, pro kterou je typické časté vyprazdňování řídké stolice. Příčinou průjmu často bývá poškození nebo podráždění sliznice střeva. U dětí bývá nejčastější příčina střevního průjmu virové onemocnění, celkově jsou pak velmi časté i bakteriální příčiny. Paradoxně se příčinou může stát i snaha o léčbu průjmu antibiotiky. Ta totiž zničí i naši přirozenou mikroflóru střeva, a tím může znovu vzniknout průjem. V poslední době se také často objevují průjmy vyvolané potravinami dováženými převážně z tropů a subtropů.

Hemoglobin

Hemoglobin

Hemoglobin je červené krevní barvivo, které je součástí červené krvinky, tzv. erytrocytu. Hlavní funkcí hemoglobinu je navázání kyslíku v plicních kapilárách a jeho transport k tkáním. Od tkání odváží hemoglobin zpět k plicím oxid uhličitý. Nízké hladiny hemoglobinu ukazují na chudokrevnost, odborně anémii.

Šestá nemoc

Šestá nemoc

Šestá nemoc je dětské infekční onemocnění, které většinou nebývá provázeno vážnějšími komplikacemi. Je způsobena herpetickým virem, k jehož přenosu dochází většinou kapkami slin od rodinných příslušníků. Mezi nejčastější příznaky šesté nemoci patří horečka, podrážděnost, nespavost, nechutenství, zduření uzlin a typická červená vyrážka.

Nemoci hypothalamu

Nemoci hypothalamu

Nemoci hypothalamu vznikají z různých příčin. Mezi nejčastější onemocnění patří nádory, záněty, úrazy, cévní mozkové příhody atd. Nemoci hypothalamu pak mohou způsobit nadprodukci hormonů, stejně tak jejich nedostatečnou výrobu. Nádory naopak mohou utlačovat okolní tkáně a negativně tím ovlivnit jejich funkci.

Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza je poměrně závažné onemocnění, které často bývá kvůli svým příznakům zpočátku zaměňována s infekční angínou. Mononukleóza je diagnostikována pomocí krevních testů a výtěru z krku. Mezi hlavní příznaky mononukleózy patří zduření uzlin, bolest v krku, únava a celkové oslabení organismu. Většina onemocnění mononukleózou má však mírný průběh a není proto nutná hospitalizace, stačí pouze klid na lůžku a omezení aktivit.