Peritonitida

Peritonitida

Peritonitida je zánět pobřišnice, blány, která vystýlá dutinu břišní a zároveň obaluje orgány, které se v této dutině nacházejí. Peritonitida vzniká vzniká nejčastěji průchodem střevních bakterií při poranění stěny střeva. Peritonitida je velmi závažné onemocnění, které přímo ohrožuje pacienty na životě. Proto je důležité co nejdříve najít příčinu a včas zahájit léčbu .

Keloidní jizvy

Keloidní jizvy

Keloidní jizva neboli keloid, je atypický druh jizvy lišící se svým vzhledem i strukturou. Keloidní jizvy jsou tvořeny nadměrným množstvím kolagenních vláken, která vytvářejí hrbolovitou a nevzhlednou jizvu. Keloidní jizvy málokdy způsobují zdravotní komplikace, jsou tedy především estetickým problémem. Jako léčebné řešení keloidních jizev se používají kortikosteroidy nebo méně častá kryoterapie.

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva je u široké veřejnosti známé a časté onemocnění. Patří mezi tzv. náhlé příhody břišní, které mohou pacienta ohrožovat i na životě. Projevuje se bolestí břicha, nevolností, průjmy i zácpou. Nebezpečí zánětu slepého střeva představuje jeho prasknutí a vylití střevního obsahu do dutiny břišní.

Záněty střev

Záněty střev

Záněty střev představují velmi různorodou skupinu nemocí, které mohou vzniknout na podkladě činnosti bakterií, virů, parazitů, dále jako nežádoucí účinek antibiotik, jako reakce na některou složku potravy či jako důsledek poruchy vlastního imunitního systému. Léčba i prevence zánětů střev se liší podle vyvolávajícího činitele.

Krev a nemoci

Krev a nemoci

Krev je tekutina přívádějící k buňkám kyslík a živiny a odvádějící od nich zplodiny metabolismu. Krev jako taková může být sama postižena různými nemocemi, jako jsou anémie, leukemie a další. Krev nám ale také může pomoci najít nemoci jiných částí těla, protože může obsahovat látky, které na tyto nemoci poukazují.

Pooperační jizvy

Pooperační jizvy

Pooperační jizvy vznikají téměř po každém chirurgickém zákroku a je třeba dbát na jejich správné zacelení. Správnému vyhojení rány a zacelení pooperační jizvy může bránit vznik infekce vlivem užití nesterilních nástrojů, popřípadě nesterilního krytí rány. Zanesení infekce poté vyžaduje znovuotevření rány a její vyčištění, a ruší tím proces správného zacelení pooperační jizvy.

Jízvy po popáleninách

Jízvy po popáleninách

Jizvy po popáleninách bývají většinou dosti nevzhledné a mohou zasahovat až rozlehlé části tělesného povrchu. Můžeme je rozčlenit do několika typů. Důležité je prvotní ošetření popálenin, ale nesmíme opomíjet i následnou péči a též péči o jizvy po popáleninách. Pomocí různých metod můžeme ovlivnit jak vývoj jizvy, tak až její odstranění. To však dosti záleží na typu jizvy po popáleninách a mnoha dalších faktorech.

Trombocytopenie

Trombocytopenie

Trombocytopenie je stav charakterizovaný nedostatečným počtem trombocytů, tedy krevních destiček, v krvi. Trombocytopenie vzniká buď v důsledku nedostatečné tvorby krevních destiček, či jejich nadměrné spotřebě. Obě tyto příčiny trombocytopenie se uplatňují u množství různých chorob, pro které je právě trombocytopenie typická. Dodejme, že při některých z nich jde o život.