Život s lupénkou

Život s lupénkou

Život s lupénkou je komplikovaný hlavně díky své úpornosti a nemožnosti se lupénky zbavit, což může v pacientovi vyvolávat pocit marnosti. Život s lupénkou je charakteristický i tlakem na pacientovu psychiku, a to především v dětských obdobích, kdy se děti nacházejí v kolektivu a mohou se setkat s posměchem svých spolužáků.

Příčiny lupénky

Příčiny lupénky

Příčina vzniku lupénky je značně nejednotná. Podílí se na ní jak dědičná informace, tak i tzv. spouštěcí faktory, mezi které patří různé mikroorganismy i další látky, kterým je velmi těžké se vyhnout. Prevence lupénky je proto velmi komplikovaná a lékaři se zaměřují především na její dlouhodobou léčbu a především zmírnění příznaků.

Střevní polypy

Střevní polypy

Střevní polypy jsou útvary, které vyrůstají z povrchu střevní sliznice a představují významný rizikový faktor pro vznik kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. Včasné odhalení a odstranění polypů tak může zabránit rozvoji tohoto zhoubného nemocnění. Proto je nezbytná prevence a informovanost široké veřejnosti.

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza je především nemocí štítné žlázy, avšak může vzniknout z různých příčin. Často se objevuje snížená funkce štítné žlázy při autoimunitním onemocnění tzv. Hashimotově tyreoiditidě, což je chronický zánět této žlázy postihující především ženy ve středním věku. Léčba spočívá v doplňování chybějících hormonů a pravidelných kontrolách u ošetřejícího lékaře zvaného endokrinolog.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje zrychlením metabolismu celém organismu. Zvýšená funkce štítné žlázy může být primárně způsobena problémem přímo ve žláze či sekundárně onemocněním hypofýzy. Zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje urychleným metabolismem, který vede k vyčerpání, únavě, průjmu či hubnutí. Dalším projevem bývá zvětšení žlázy a vypoulené oči.

Lupénka

Lupénka

Lupénka je neinfekční dlouhodobé nevyléčitelné onemocnění kůže. Je způsobena poruchou rohovatění kůže a dává za vznik kožním šupinám. Přestože se lupénka nejčastěji vyskytuje na místech s velkým mechanickým napětím kůže, zejména na loktech a kolenou, může se vzácněji vyskytnout i na jiných místech těla. V dnešní době se používají metody ozařování a užívání různých mastí, avšak žádná z těchto metod nedokáže prozatím pacienta lupénky kompletně zbavit.

Porfyrie

Porfyrie

Porfyrie tvoří skupinu vrozených onemocnění, pro které je typické neschopnost tvorby hemoglobinu červenými krvinkami. Při porfyrii tak dochází k hromadění látek, ze kterých by za normálních okolností vznikl hemoglobin, a to v tak vysokých koncentracích, že poškozují různé orgány. Mezi projevy porfyrií patří přecitlivělost na sluneční svit, chudokrevnost a další.

Operace tlustého střeva

Operace tlustého střeva

Operace tlustého střeva patří mezi časté chirurgické zákroky. Výkony se provádějí na koncové části trávicího traktu, tedy tlustém střevě, které má několik částí. Operace na tlustém střevě mohou být různě rozsáhlé a může končit i úplným odstraněním tlustého střeva. Existuje celá škála onemocnění tlustého střeva a některá z nich jsou léčitelná pouze chirurgickým zákrokem.