Srážení krve

Srážení krve

Srážení krve je životně důležitý proces, který neustále hlídá, aby člověk nevykrvácel. Proces srážení krve je přitom velmi složitý a podílí se na něm celá řada faktorů, které se kaskádovitým způsobem do procesu srážení zapojují. Poruchy v procesu srážení krve jsou často život ohrožující.

Crohnova choroba

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronický zánět střeva, který vzniká pravděpodobně na podkladě tzv. autoimunitních procesů. Crohnova choroba nejčastěji postihuje koncovou část tenkého střeva a šíří se dál i na počáteční část tlustého střeva. Právě postižení střev dává za vznik jejímu typickému obrazu.

Strie a těhotenství

Strie a těhotenství

Strie vznikají u žen v období těhotenství jednak růstem plodu a nabírám tuku, dále také výraznou hormonální nerovnováhou. Oba tyto faktory způsobují vznik strií, především v oblasti břicha boků a prsů. Těmto rizikovým partiím je proto potřeba věnovat speciální preventivní opatření, a to hlavně v podobě promazávání, jelikož samotná léčba strií je o mnoho komplikovanější.

Prevence strií

Prevence strií

Prevence strií je narozdíl od jejich léčby poměrně snadno zvladatelná. V prevenci strií je nejdůležitější promazávání problémových partií, a tím zajištění prokrvení kůže, dále pak dostatečný příjem tekutin zajišťující její elasticitu. Velkou roli má u žen také hlídání váhy a snaha o zdravý a životní styl. U mužů se nevyplácí uměle stimulovat příbytek svalové hmoty, na který není kůže připravena.

Strie

Strie

Strie jsou jedním z nejčastějších kosmetických defektů vyskytujících se převážně u žen. Jedná se o drobné jizvy, které se objevují v problémových partiích našeho těla, mezi které patří např. stehna, břicho nebo hýždě. Významnou příčinou vzniku strií je například obezita, či těhotenství. Strie nemají ve většině případů žádný zdravotní vliv, přesto jsou však kosmetickou nepříjemností, kterou se snaží většina žen odstranit.

Autoimunitní záněty štítné žlázy

Autoimunitní záněty štítné žlázy

Autoimunitní záněty štítné žlázy jsou choroby, které se vyznačují tím, že protilátky či buňky našeho imunitního systému útočí proti buňkám štítné žlázy. Dvě základní onemocnění z této skupiny jsou Graves-Basedowa nemoc a tzv. Hashimotova tyreoiditida. Oba tyto autoimunitní záněty štítné žlázy mohou mít opravdu nepříjemné a nebezpečné projevy.

Tlusté střevo

Tlusté střevo

Tlusté střevo je koncovou částí trávicí trubice. Navazuje na tenké střevo a končí konečníkem. Tlusté střevo slouží ke vstřebávání především vody a tím dochází k zahušťování zbylé tráveniny a tvorbě stolice. Tlusté střevo však může být postiženo celou řadou nemocí, z nichž nejzávažnější je rakovina tlustého střeva, odborně kolorektální karcninom.

Jizvy

Jizvy

Jizvy vznikají po poranění kůže. V případě, že jsou poraněny hlubší vrstvy kůže, se v ráně nejdříve objeví strup, který po čase zmizí a na jeho místě zůstane jizva. Podle vzhledu jizev je můžeme rozdělit do tří skupin. Jizvy hypertrofické, atrofické a keloidní. Dnes již v medicíně existují postupy, jak zmírnit projevy jizev, v lepším případě se jich úplně zbavit.