Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Játra
Trápí vás potíže s játry? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží jater. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je cirhóza jater či rakovina jater a žloutenka typu C nebo žloutenka typu B. A příznaky onemocnění jater, kam patří bolest v pravém podžebří, plynatost nebo světlá stolice.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Hepatitida
Hepatitida je virové onemocnění jater, které je přenosné krví, stolicí a slinami. Existuje několik typů hepatitidy, a to hepatitida typu A,B,C, E a G. Při těžším průběhu hepatitidy vyvolá nákaza virem zánět jater, který může vést k poruše vylučování bilirubinu (žlučového barviva). Důsledkem je pak rozvoj žloutenky, kdy se při ní kůže a oční bělmo zbarví do žluta.
Alkoholismus
Alkoholismus neboli závislost na alkoholu je problém, který kromě dospělých může postihovat i děti. Za alkoholika můžeme označit každého pijáka, který v důsledku svého pití utrpí újmu. Alkohol rozvrací manželství, staví děti proti rodičům a naopak, připravuje jednotlivce o zaměstnání a o reputaci ve společnosti. Jaké jsou příčiny alkoholismu a jaké jsou jeho prvotní signály najdete v tomto článku.
Selhání jater
Selhání jater je život ohrožující stav, který vzniká z různých příčin. Nejčastěji dochází k selhání jater po infekčním virovém onemocnění nebo po dlouhodobém požívání alkoholu. I malá část jater dokáže obstarat veškerou práci, takže projevy selhání jater se mohou objevit až po delší době. Nejúčinnější léčbou selhání jater je jejich transplantace.
Jaterní onemocnění
Jaterní onemocnění mohou mít celou řadu příčin. Mezi nejčastější příčiny jaterních onemocnění patří virové infekce, nadměrná konzumace alkoholu, dědičné choroby nebo nádory. Jaterní onemocnění se projeví změnou struktury jaterní tkáně, která může být nevratná a může vést k jaternímu selhání.
Cirhóza jater
Cirhóza jater je onemocnění, při kterém dochází k přestavbě struktury orgánu, a tím se narušuje i jeho funkce. Cirhóza jater vzniká tak, že hromadně umírající jaterní buňky jsou nahrazovány vazivem, což má zásadní dopad na jejich funkci a chod celého organismu. Léčba cirhózy záleží na míře poškození jater. Užívají se hepatoprotektiva a vážnější formy mohou končit i transplantací jater.
Rakovina jater
Rakovina jater je nádorovým onemocněním vycházejícím z jaterních buněk. Vzniká často na podkladě jaterní cirhózy. Rakovina jater může mít celou řadu různorodých příznaků. Léčba rakoviny jater je ve většině případů chirurgická, a to buď odstranění postižené části jater, či jejich transplantace.
Léčba chronické hepatitidy
Chronické hepatitidy jsou virová onemocnění jater, která trvají déle než šest měsíců. Nejčastějšími chronickými hepatitidami jsou hepatitidy typu B a C. Tyto chronické hepatitidy mohou vést k rozvoji jaterní cirhózy, karcinomu jater a k selhání tohoto orgánu.
Žloutenka typu C
Žloutenka typu C je virové onemocnění jater, které má tu nepříjemnou vlastnost, že často přechází do chronické fáze. Žloutenka typu C je tak častou příčinou selhání jater, jehož jedinou účinnou léčbou v konečné fázi je transplantace jater. Žloutence typu C se přitom dá v mnoha případech předcházet.
Žloutenka typu B
Žloutenka typu B je virové onemocnění jater, které patří mezi ta středně závažná. Žloutenka typu B je totiž nemoc, u které většinou dojde k úplnému vyléčení pacienta bez dalšího omezení. Pouze asi 10 % pacientů se žloutenkou typu B přechází do tzv. chronického stadia.
Žloutenka typu A
Žloutenka typu A je virový zánět jater, který je většinou způsoben virem přeneseným na člověka v důsledku nedostatečné hygieny, především rukou. Žloutenka typu A je ve srovnání s ostatními virovými žloutenkami nemoc s dobrou prognózou a zřídka kdy vede k jaternímu selhání.
Játra a alkohol
Játra a alkohol mezi sebou mají velmi úzký vztah. Každá dávka alkoholu, kterou vypijeme, je totiž metabolizována právě v játrech. Vysoké dávky alkoholu játra poškozují a mohou vést k vazivové přestavbě jater , odborně cirhóze. Cirhóza jater je mimo jiné nebezpečná tím, že na jejím terénu může vzniknout rakovina.
Příznaky
Absces
Abscesy neboli hlízy jsou ohraničená zánětlivá ložiska, která se mohou tvořit kdekoliv uvnitř těla nebo na jeho povrchu. Jejich rozměry se různí od drobných puchýřků a vřídků na kůži nebo při vlasových koříncích až po závažnější abscesy zubních lůžek nebo abscesy vnitřních orgánů, například při zánětu slepého střeva (apendixu).
Bolesti v nadbřišku
Bolesti v nadbřišku jsou obtěžující bolesti, které mohou být způsobeny celou řadou příčin. Bolesti v nadbřišku jsou výsledkem žaludečního vředu nebo zánětu žaludku, problém může ležet i v slinivce břišní. Bolesti v nadbřišku mohou mít příčinu také v játrech či žlučových cestách.
Bolest v pravém podžebří
Bolest v pravém podžebří je nepříjemný pocit, způsobený mnoha rozličnými příčinami. Bolest v pravém podžebří může být zapříčiněna problémy s játry a žlučovými cestami, ledvinou kolikou, onemocněním slinivky břišní nebo dvanáctníkovým vředem. Žádná z příčin bolesti v pravém podžebří by však neměla být podceněna...
Světlá stolice
Světlá stolice je patologický příznak, který ukazuje na poruchu jaterní tkáně nebo na problém s odtokem žluči. Barva stolice je totiž dána především přítomností žluči ve stolici, a je li stolice světlá, znamená to, že se žluč v játrech netvoří nebo že do střeva nepřitéká. Obě tyto příčiny světlé stolice mohou být velmi závažné a neměli bychom je podceňovat...
Škytavka
Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...
Plynatost
Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.
Říhání
Říhání je přirozený proces, kterým se tělo zbavuje vzduchu z horních pasáží trávicí soustavy. Říhání se projevuje po spolykání vzduchu při jídle, pití, kouření apod. Říhání se může také ve větší míře objevovat v těhotenství. Říhání je neškodný fyziologický projev, pokud není ve větší míře. Poté může říhání poukazovat na onemocnění trávicí soustavy a je na místě navštívit lékaře.
Nadýmání
Nadýmáním se označuje zvýšená tvorba plynů ve střevě, což je věc, která čas od času trápí takřka každého z nás. Nadýmání vzniká buď jako výsledek příjmu potravin, které označujeme jako nadýmavé, nebo může být nadýmání příznakem některých nemocí...
Bolest břicha
Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...
Hematom
Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?
Kopřivka
Kopřivka neboli urticaria je nepříjemné kožní onemocnění, které se může objevovat i opakovaně. Projevuje se svědivými zarudlými pupeny, jejichž příčinou je látka zvaná histamin. Ta se, díky alergické reakci například na léky, potraviny, zvířata, roztoče, chladnou vodu či slunce, vyplaví z buněk a způsobí místní pupeny se svěděním. Pokud se nepodaří najít vyvolávající faktory kopřivky, je nutné zahájit léčbu přípravky chránící proti histaminu, tzv. antihistaminika. Jaké jsou další příčiny a jak se kopřivka léčí?
Třes rukou
Třes rukou je stav, který zažil kvůli nervozitě či chladu asi každý z nás. Třes rukou však může být i patologický příznak, který nejčastěji souvisí s hladinou krevních cukrů a funkcí štítné žlázy. Mezi závažnější příčiny třesu rukou patří Parkinsonova choroba a poruchy mozečku...
Pach z úst
Pach z úst je nepříjemný zdravotní i společenský problém. Může se vyskytovat v důsledku nedostatečné ústní hygieny, kde se pak hromadí v dutině ústní bakterie, ale i v důsledku některých onemocnění, jako např. cukrovky nebo přemnožení bakterií v trávicím traktu. Při přetrvávajícím pachu z úst bez zjevné příčiny a bez konzumace aromatických pokrmů bychom měli raději zvolit návštěvu lékaře.
Vysoký cholesterol
Cholesterol je pro tělo velmi důležitá látka, která je však opředena mnoha mýty a pověstmi. Většina lidí vnímá totiž cholesterol jako něco univerzálně zlého - cholesterol je však potřebný pro tvorbu buněčných membrán, pro výrobu hormonů, atd. Špatně je, když máme cholesterolu mnoho, zejména tedy tzv. zlého cholesterolu, tzv. LDL. Jeho vysoká hladina vede ke vzniku aterosklerózy...
Apatie
Apatie neboli pocit lhostejnosti a snížené reaktivity na citové podněty je průvodním příznakem mnoha chorob. Apatie je jednak příznakem deprese, stále častější choroby postihující lidskou psychiku. Apatie může být také součástí schizofrenie, syndromu vyhoření a mnoha dalších stavů...
Bezvědomí
Bezvědomí je stav, při kterém dochází k úplnému či částečnému přerušení vnímání podnětů, které k nám přicházejí z okolí. Bezvědomí má celou řadu příčin. Některé z příčin bezvědomí leží v samotném mozku - nádory, krvácení, epilepsie, jiné mimo něj - například selhání různých orgánů. Ať už je příčina bezvědomí jakákoliv, je vždy nutné přivolat lékaře a žádné bezvědomí nepodcenit...
Otok
Otok neboli edém je stav, při kterém dojde k nahromadění tekutiny v určité tkáni. Otoky jsou samozřejmě běžnou součástí života, tzv. otéct totiž může i štípnutí komára, poraněný kloub či rána po vytržení zubu. Existují ale i otoky závažné, ba až život ohrožující, jako otok mozku, plic, nebo otok při anafylaktické reakci...
Zvracení
Zvracení je stav, který alespoň jednou za život potkal každého z nás. Zvracení totiž doprovází celou řadu chorob, méně i více závažných. Zvracení bychom neměli nikdy podcenit, jelikož může skončit těžkou, někdy až život ohrožující dehydratací a rozvratem vnitřního prostředí.
Léčba
Akupunktura
Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.
Žloutenka - očkování
Žloutenka neboli hepatitida je zánětlivé onemocnění jater, které je virového původu. Rozeznáváme několik typů žloutenky, mezi nejčastější patří typ A, B a C. Očkování proti žloutence typu A, taky známé jako nemoc špinavých rukou, je dobrovolné. Očkování proti žloutence typu B je povinné a proti žloutence typu C zatím očkovací látka neexistuje.
Vybíráme z kategorie
Transplantace jaterTransplantace jater
Transplantace jater je operace, která je zapotřebí v případě selhávání jater. Z toho vyplývá, že jde o život zachraňující chirurgický výkon. Po úspěšné transplantaci jater musí pacient dodržovat farmakologickou léčbu, která snižuje obranyschopnost těla. Jde o tzv. imunosupresiva, léčiva tlumící imunitní systém z důvodu zabránění odmítnutí darovaného orgánu příjemcem.