Plicní embolie

Plicní embolie

Plicní embolie vzniká při uzávěru plicních tepen a vlásečnic embolem. Embolus má většinou podobu krevní sraženiny, která vzniká nejčastěji po chirurgických zákrocích, popřípadě vlivem špatné srážlivosti krve. Mezi hlavní projevy plicní embolie patří promodrání prstů a rtů, dušnost až kolaps části plic. Jako prevence vzniků trombů se v současnosti užívají léky proti srážlivosti krve, ale také bandáže.

Rakovina žlučníku

Rakovina žlučníku

Rakovina žlučníku je zhoubné nádorové onemocnění žlučníku. Rakovina žlučníku se ze začátku může projevovat jako zánět, a proto se s léčbou samotné rakoviny žlučníku mnohdy začíná pozdě. Léčba rakoviny žlučníku je založena na chirurgickém odstranění žlučníku, chemoterapii a ozařování. Zhoubný nádor žlučníku je onemocnění s nejhorší prognózou mezi zhoubnými nádory.

Sarkoidóza

Sarkoidóza

Sarkoidóza je onemocnění nejistého původu, postihující především dýchací cesty a mízní uzliny. Může však postihnout i jiné orgány jako např. klouby, svaly, kůži a oči. Sarkoidóza se projevuje destrukcí plicní tkáně a tím zhoršenou výměnou dýchacích plynů. V léčbě sarkoidózy se používají cytostatika a kortikosteroidy, které však průběh nemoci pouze zmírňují .

Mezoteliom

Mezoteliom

Mezoteliom je nádor vycházející z pohrudnice – tenké blány vystýlající zevnitř hrudní stěnu. Mezoteliom vzniká hlavně vlivem tzv. teratogenních látek, především azbestu. Časté příznaky bývají bolest na hrudi, zvýšená teplota či nechutenství. Přestože mezoteliom nepatří mezi často vyskytované nádory, pokud se u nás některý z příznaků objeví, měli bychom navštívit lékaře a zjistit včas příčinu obtíží.

Hydrokéla

Hydrokéla

Hydrokéla je stav, při kterém dochází k hromadění tekutiny mezi obaly varlat v šourku. Hydrokéla většinou nebolí, avšak nepříjemné je zvětšování varlete. Při podezření na hydrokélu bychom měli v každém případě vyhledat lékaře, který mimo jiné vyloučí některá ze závažnějších onemocnění, při kterých také dochází ke zvětšování varlat, např. nádor.

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku může vzniknout z různých příčin, ale nejčastější z nich je zaklínění žlučového kamene ve žlučových cestách, s následným rozvojem zánětu. Zánět žlučníku se projevuje ostrou bolestí pod pravým žeberním obloukem, horečkou a příznaky podráždění pobřišnice. Zánět žlučníku se léčí antibiotiky, v těžších případech chirurgickým odstraněním žlučníku.

Varikokéla

Varikokéla

Varikokéla je onemocnění, které postihuje hlavně mladé muže. Při varikokéle dochází k rozšíření žil, krev z varlat nemůže bez problému odtéci a varle se tím především zahřívá, což pro správnou tvrobu spermií není zrovna příznivý faktor. Jak varikokéla vzniká, čím se projevuje a jak ji léčit, najdete v tomto článku.

Pneumotorax

Pneumotorax

Pneumotorax je stav, kdy se v pohrudniční dutině abnormálně hromadí plyn, nejčastěji vzduch, a dochází zde ke zrušení podtlaku. Plíce nebo její část tak má tendenci kolabovat. Příčinou pneumotoraxu může být jak poranění hrudní stěny např. průstřelem, tak např. zlomené žebro nebo poškození plicní tkáně. Pro pneumotorax jsou charakteristické silná bolest na hrudi a zhoršení dýchání, proto je nutné ho zavčas diagnostikovat a ihned zahájit léčbu, nejčastěji odsátím přebytečného vzduchu v pleurální dutině.