Keratokonus

Keratokonus

Keratokonus je onemocnění rohovky, které vzniká z nejasných příčin. Keratokonus může vést k výrazným změněna rohovce a způsobit slepotu. Léčba keratokonu závisí na stupni rozvoje onemocnění. Lehčí formy keratokonu se dají řešit kontaktními čočkami, ale u těžších forem už je nutný chirurgický postup.

Angína

Angína

Angína je dnes již velmi dobře léčitelné onemocnění bakteriálního původu. Léčba angíny však s sebou v dřívějších dobách nesla mnohá úmrtí. Zlom v léčbě nastal po objevení antibiotik, která jsou schopna převážnou většinu angín vyléčit. O tento objev se zasloužil Alexandr Fleming, díky němuž už nemusíme angínu považovat za smrtelnou infekci, přesto bychom její průběh nikdy neměli podceňovat a vždy bychom ji měli řádně vyléčit.

Vulvitis a kolpitis

Vulvitis a kolpitis

Vulvitis je označení pro zánět vulvy. Kolpitis je označení pro zánět pochvy. Vulvitis se většinou objevuje společně s kolpitis, jen výjimečně se objevuje sama, a to především u starších lidí a malých dětí. Mezi projevy těchto zánětů patří svědění, pálení při močení a výtok různé konzistence a barvy. Při léčbě vulvitis a kolpitis je třeba vždy diagnostikovat příčinu onemocnění a podle ní zahájit léčbu. Mezi nejčastější příčiny patří mykóza, může však jít i o pohlavně přenosnou chorobu, proto není na místě řádnou diagnostiku a léčbu zanedbat.

Záněty mozkových blan - meningitidy

Záněty mozkových blan - meningitidy

Záněty mozkových blan, neboli meningitidy, mohou mít různé bakteriální i virové původce. Záněty mozkových blan se projevují tzv. meningeálním syndromem, do kterého patří bolesti hlavy, světloplachost, tuhnutí šíje, horečky a další. Záněty mozkových blan se léčí podle příčin a příznaků, součást vyšetření je i bederní punkce mozkomíšního moku.

Emfyzém

Emfyzém

Emfyzém je onemocnění plic, které je obvykle součástí chronické obstrukční plicní nemoci zvané CHOPN. Při emfyzému dochází k vymizení plicní tkáně, což způsobuje nemocným typické příznaky pro dechovou nedostatečnost jako únavu, vyčerpání, kašel a případně i zmodrání kůže a sliznic. Pokud není CHOPN či emfyzém řádně léčen, vede dříve či později ke smrti nemocného z důvodu selhání srdce nebo plic.

Slepota

Slepota

Slepota je stav, kdy je závažně poškozen zrak. Slepota může vzniknout z různých příčin, kde mezi nejčastější patří šedý a zelený zákal, ale i neléčená cukrovka. Slepota může být úplná, kdy postižený nevidí téměř nic, ale také praktická, kdy osoba vnímá alespoň některé vjemy. Při jakýchkoliv pochybnostech nebo známkách slepoty je potřeba ihned vyhledat očního lékaře.

Zánět dutin

Zánět dutin

Zánět dutin je onemocnění, které postihuje vedlejší nosní dutiny a může být alergického, virového, bakteriálního nebo plísňového původu. Mezi nejčastější projevy zánětu dutin patří výtok z nosu, bolesti hlavy, uší, očí nebo potíže s dýcháním. Zánět dutin je nicméně dobře léčitelné onemocnění, jehož příznaky odezní většinou za 1 až 2 týdny.

Vagina

Vagina

Vagina neboli pochva je součástí ženského pohlavního systému, ke kterému dále patří vaječníky, děloha a vulva neboli zevní genitálie. Vagina je elastická trubice, která propojuje dělohu a vulvu. Vagina se uplatňuje především při pohlavním styku, menstruaci a porodu. V závislosti na dané funkci jsou rozdílné i rozměry vaginy. K největšímu zvětšení dochází při porodu, kdy vaginou musí projít hlavička novorozence. K nejčastějším onemocněním vaginy patří její záněty, nádorová onemocnění jsou pak spíše výjimkou.