Vulva

Vulva

Vulva je součástí ženského pohlavního ústrojí a označuje zevní genitálie. Patří mezi ně poševní předsíň, velké a malé stydké pysky a poštěváček. Poštěváček je velmi dobře cévně a nervově zásobený, při dráždění má schopnost zduřet, je tedy velmi citlivý. V souvislosti s ním bývá často diskutována ženská obřízka, kdy je poštěváček částečně nebo úplně odstraněn. Mezi častá onemocnění vulvy patří záněty, vzácně pak rakovina.

Laryngitida

Laryngitida

Laryngitida neboli zánět hrtanu je onemocnění nejčastěji způsobené virovou infekcí, která postihuje především děti. Existuje mnoho druhů laryngitid, liší se nejen původcem, ale také vážností a možnými komplikacemi. Velmi nebezpečné subglotické a supraglotické formy vyžadují transport nemocného do zdravotnického zařízení, neboť hrozí jeho dušení i udušení.

Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu je nepříjemné, avšak v populaci zcela běžné onemocnění dýchacích cest. Nejčastějším původcem nemoci jsou viry, které přicházejí do hltanu z infikovaných nosních dutin. Hlavními příznaky nemoci je zarudlá a oteklá sliznice, které je bolestivá nejen při polykání, ale mnohdy zcela spontánně.

Sítnice

Sítnice

Sítnice tvoří tu část oka, která obsahuje vlastní smyslové buňky – tyčinky a čípky. Sítnice může podléhat mnoha chorobným procesům, které mohou vést k vážnému poškození zraku. Proto je třeba onemocnění sítnice nepodceňovat a konzultovat problémy s očním lékařem.

Nádory vaječníků

Nádory vaječníků

Nádory vaječníků jsou nebezpečné vzhledem ke svému umístění a také proto, že jsou v časných stádiích bez příznaků. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění nádorů. Mezi rizikové skupiny patří ženy, které měly časně první menstruaci, pozdní nástup menopauzy, také zde hraje roli dědičnost. Velice důležitá u nádoru vaječníků je jeho prevence. Proto navštěvujte pravidelně svého gynekologa.

Astrocytom, ependymom a oligodendrogliom

Astrocytom, ependymom a oligodendrogliom

Astrocytom, ependymom a oligodendrogliom jsou nádory, které vznikají ze speciálních mozkových buněk. Astrocytom, ependymom a oligodendrogliom mají nejrůznější příznaky spojené s jejich růstem do okolních struktur. Léčba astrocytomu, ependymomu a oligodendrogliomu je založena na chirurgickém odstranění těchto zpravidla nezhoubných nádorů.

Nastydlé vaječníky

Nastydlé vaječníky

Nastydlé vaječníky je neodborný termín pro zánět vaječníků, popřípadě orgánů pánevní oblasti. Nastydlé vaječníky bývají způsobeny bakteriemi, nejčastěji přenesenými při pohlavním styku. Nastydnutí neboli chlad může celý průběh onemocnění zhoršovat, ne ho však vyvolat. Jako účinná léčba se nasazují antibiotika, přesto se však nevyplatí nastydlé vaječníky podcenit. Důsledkem tohoto oněmocnění může být totiž trvalá neplodnost způsobená například srůsty na vaječnících.

Glioblastom

Glioblastom

Glioblastom je nejzhoubnější mozkový nádor, který vzniká z gliových buněk. Glioblastom má různorodé projevy, kdy se setkáváme s bolestí hlavy, nevolností, zvracením, ale i změnami psychiky, či epileptickými záchvaty. Glioblastom se pro svou neohraničitelnost a nepravidelnost nedá stoprocentně vyoperovat a špatně reaguje na ostatní léčebné metody. Proto je prognóza glioblastomu velmi špatná.