Varlata a nadvarlata

Varlata a nadvarlata

Varlata a nadvarlata jsou orgány, které spoluvytvářejí pohlavní soustavu muže. Zatímco varle produkuje hormon testosteron a také spermie, nadvarle je spíše jejich úschovnou. V každém případě ale platí, že k bezproblémové plodnosti muže je třeba mít varlata i nadvarlata zdravá.

Nádor močového mechýře

Nádor močového mechýře

Nádor močového měchýře je zákeřný v tom, že se projeví až v pozdější fázi. Mezi takové projevy patří krev v moči či bolest při močení. K těm se přidruží nechutenství, hubnutí a chudokrevnost. Rozvoji tohoto nádoru nelze zabránit, ale pravděpodobnost se sníží, pokud omezíte vliv rizikových faktorů. Významným rizikovým faktorem je kouření. Jaké jsou další, kterých se můžeme vyvarovat?

Zánět jícnu

Zánět jícnu

Zánět jícnu je onemocnění, které může způsobit řadu obtíží. Ty pak mohou vyústit ve velmi vážnou situaci. Zánět jícnu způsobuje řada příčin. Nejčastěji vzniká zánět jícnu refluxní chorobou. Mezi další příčiny zánětu jícnu patří infekční onemocnění virem nebo plísní, vypití kyseliny nebo louhu. Léčba zánětu jícnu se liší podle příčiny.

Chřipka v těhotenství

Chřipka v těhotenství

Chřipka v těhotenství je stav, o kterém by měl být obeznámen ošetřující lékař, jelikož je nutné těhotnou pacientku hlídat. Závažnost tkví především v možném poškození plodu. Při chřipce v těhotenství by se mělo dbát i na případný špatný účinek léků nebo vysoké horečky na plod. Proto je vždy vhodné vyhledat lékaře, nechat se řádně informovat a minimalizovat tím rizika pro plod.

Priapismus

Priapismus

Priapismus je nepříjemný stav, při kterém dochází k bolestivé, dlouhotrvající a neustupující erekci bez přítomnosti sexuálního vzrušení. Název priapismus je odvozen od řeckého mytologického boha plodnosti Priapose, který byl zobrazován s obrovským ztopořeným penisem. Priapismus vzniká na podkladě nadměrného přítoku krve do penisu, nebo jejím nedostatečným odtokem. Priapismus je chorobný stav, který vyžaduje lékařský zásah.

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře

Pokud zánět močového měchýře není dobře vyléčen, mohou se rozvinout komplikace, tedy rozšíření na ledvinnou tkáň, kdy může dojít k poruše funkce ledviny. Proto příznaky nepodceňujte. Základní kámen je jako jinde v prevenci, nesedejte si na studenou zem, dodržujte řádně intimní hygienu. Pokud se příznaky objeví, zpravidla postačí urologický čaj, brusinky a další výše uvedené kroky. Jestliže příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Jícen

Jícen

Jícen je součást trávicí soustavy nacházející se na jejím začátku. Jícen je napojen na hltan, pokračuje v mezihrudí mezi plícemi až k bránici, kterou prostupuje a napojuje se dál na žaludek. Jícen je asi 25 cm dlouhý a může být postižen mnoha chorobnými procesy. Mezi nejčastější choroby postihující jícen je refluxní nemoc jícnu, která se projevuje pálením žáhy. Naneštěstí ani nádorové procesy v jícnu nejsou zcela výjimečné.

Fimóza

Fimóza

Fimóza je onemocnění penisu, při kterém nelze přetáhnout předkožku přes žalud směrem ke kořeni penisu. Fimóza je stav běžně přítomný u dětí, u dospělých vzniká v důsledku opakovaných zánětů žaludu a předkožky penisu a dá se poměrně snadno léčit. Fimózou pravděpodobně trpěl i Ludvík XVI., manžel Marie Antoinetty, který po malé nenáročné operaci konečně zplodil potomka. Neléčená fimóza je však spojována s močovými infekcemi, jakož i se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny penisu.