Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Plíce
Trápí vás potíže s plícemi? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží plic. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je CHOPN či plicní embolie a astma nebo karcinom plic. A příznaky onemocnění plic, kam patří bolest na hrudi, kašel nebo otok plic.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Dýchání
Dýchání je činnost, která je nezbytná k udržení života. Vdechovaný a vydechovaný vzduch prochází nosem a ústy. Při průchodu nosem se prachové částice a jiná cizí tělesa zachytí v chloupcích nosních průduchů a dojde k ohřátí a zvlhčení vzduchu. V plicích pak probíhá vlastní výměna dýchacích plynů, kyslíku a oxidu uhličitého.
CHOPN
CHOPN je nepříjemné onemocnění postihující dýchací cesty a plíce, na jehož vzniku se podílí především vdechování škodlivých látek. Hlavními příznaky CHOPN jsou dlouhodobý kašel, vykašlávání hlenu a pocit zadýchávání při minimální zátěži. Léčba se odvíjí od závažnosti onemocnění, kdy lehký průběh je korigován pomocí inhalátorů a těžší formy končí dlouhodobou oxygenoterapií.
Cystická fibróza
Cystická fibróza je vrozené, dědičné onemocnění. Je způsobena poruchou transportu chloridů přes stěnu buňky, charakteristická je také nadměrná přítomnost chloridů v potu. Špatný přesun chloridů při cystické fibróze způsobuje tvorbu nadměrně zahuštěného hlenu, který narušuje správnou funkci především dýchací a trávicí soustavy. Navenek ji pozorujeme především velmi slaným potem.
Plicní edém
Plicní edém je stav, během kterého se plíce plní tekutinou a je znemožněna správná výměna dýchacích plynů. Plicní edém vzniká nejčastěji z důvodu špatné činnosti srdce, ktere pokud nepracuje správně, hromadí se krev v plicích a může vzniknout plicní edém. Proto se léčba plicního edému nejprve zaměřuje na kardiální příčiny.
Plicní hypertenze
Plicní hypertenze znamená zvýšení tlaku v plicním krevním řečisti. K plicní hypertenzi může docházet z mnoha různých příčin, podle nichž rozlišujeme jednotlivé typy. K nejčastějším příznakům plicní hypertenze patří dušnost, mdloby, únava a především bolest na hrudi při námaze, v některých případech i v klidu.
Plicní embolie
Plicní embolie vzniká při uzávěru plicních tepen a vlásečnic embolem. Embolus má většinou podobu krevní sraženiny, která vzniká nejčastěji po chirurgických zákrocích, popřípadě vlivem špatné srážlivosti krve. Mezi hlavní projevy plicní embolie patří promodrání prstů a rtů, dušnost až kolaps části plic. Jako prevence vzniků trombů se v současnosti užívají léky proti srážlivosti krve, ale také bandáže.
Sarkoidóza
Sarkoidóza je onemocnění nejistého původu, postihující především dýchací cesty a mízní uzliny. Může však postihnout i jiné orgány jako např. klouby, svaly, kůži a oči. Sarkoidóza se projevuje destrukcí plicní tkáně a tím zhoršenou výměnou dýchacích plynů. V léčbě sarkoidózy se používají cytostatika a kortikosteroidy, které však průběh nemoci pouze zmírňují .
Mezoteliom
Mezoteliom je nádor vycházející z pohrudnice – tenké blány vystýlající zevnitř hrudní stěnu. Mezoteliom vzniká hlavně vlivem tzv. teratogenních látek, především azbestu. Časté příznaky bývají bolest na hrudi, zvýšená teplota či nechutenství. Přestože mezoteliom nepatří mezi často vyskytované nádory, pokud se u nás některý z příznaků objeví, měli bychom navštívit lékaře a zjistit včas příčinu obtíží.
Pneumotorax
Pneumotorax je stav, kdy se v pohrudniční dutině abnormálně hromadí plyn, nejčastěji vzduch, a dochází zde ke zrušení podtlaku. Plíce nebo její část tak má tendenci kolabovat. Příčinou pneumotoraxu může být jak poranění hrudní stěny např. průstřelem, tak např. zlomené žebro nebo poškození plicní tkáně. Pro pneumotorax jsou charakteristické silná bolest na hrudi a zhoršení dýchání, proto je nutné ho zavčas diagnostikovat a ihned zahájit léčbu, nejčastěji odsátím přebytečného vzduchu v pleurální dutině.
Astma
Astma je zánětlivé onemocnění postihující sliznici dýchacích cest. Je způsobeno přecitlivělostí k látkám v našem okolí, tzv. alergenům. Hlavním příznakem astmatu je otok průdušnice a následné zhoršení dýchání vyvolané alergenem. Astma bývá nejčastěji vyvoláno např. pyly, prachem nebo některými potravinami.
Karcinom plic
Karcinom plic je zhoubný nádor plicní tkáně. Je to jeden z nejčastěji se vyskytujících nádorů vůbec. Úspěšnost léčby je komplikována nedostatečnými příznaky nemoci v časných stádiích nádoru. První příznaky karcinomu plic se většinou objeví až ve chvíli, kdy už je pozdě zahájit léčbu. Hlavní roli ve vzniku karcinomu plic však stále hraje kouření, jehož omezením, můžeme značně snížit i rizika vzniku nádoru.
Plíce a kouření
Plíce jsou párový životně důležitý orgán, který je často a bohužel vědomě poškozován kouřením. Nejčastěji dochází k poškození plic v podobě vzniku nádorů, ale výjimkou nejsou ani jiná závažná onemocnění. Přes všechny jasné důkazy svědčící o špatném vlivu kouření na stav našich plic, kuřáků u nás i v zahraničí stále přibývá.
Jak se starat o plíce?
Plíce jsou životně důležitým párovým orgánem, který nám zajišťuje výměnu dýchacích plynů. V rámci péče o naše plíce bychom se měli vyhýbat cigaretovému kouři. Doporučuje se pobyt a sportování na čerstvém vzduchu. Stejně tak bychom neměli podceňovat infekce dýchacích cest a vždy případné problémy konzultovat s lékařem.
Příznaky
Pleurální výpotek
Pleurální výpotek není nemoc sama o sobě, ale představuje častou komplikaci či projev mnoha nemocí, resp. patologických procesů. Mezi nejčastější příčiny pleurálního výpotku patří městnavé srdeční selhání, pneumonie, nádorová onemocnění a plicní embolie. Pleurální výpotek je nebezpečný stav, který může probíhat i skrytě bez příznaků nebo se projevit zhoršujícím se dýcháním a kašlem. Každý takový stav je nutné konzultovat s lékařem a neprodleně začít léčit, aby se předešlo vážným komplikacím ohrožující lidský život.
Otok plic
Otok plic, neboli plicní edém, je označení pro nebezpečný stav, kdy se v plicích objeví tekutina. Díky této tekutině se zjednodušeně řečeno naše plíce topí. Plicní sklípky tak nemohou splňovat svou úlohu výměny plynů, což vede k silnému nedostatku dechu. Jaké jsou příčiny, příznaky a léčba otoku plic?
Dráždivý suchý kašel
Dráždivý suchý kašel je obtěžující příznak, který bývá vyvolán dráždivými podněty jako prach, změna teploty či kouř. Dráždivý suchý kašel však může být způsoben i nemocemi - záněty dýchacích cest, astmatem, a v některých případech i užíváním léků na vysoký krevní tlak - tzv. ACE inhibitorů...
Kašel u dětí
Kašel u dětí je velmi častý problém - každé dítě má jednou za čas rýmu a kašel. Akutní kašel - trvající do tří týdnů - je tedy velmi častý a většinou se nad ním není třeba výrazně pozastavovat. Nebezpečný je chronický kašel, který může ukazovat na závažnější onemocnění...
Bolesti v zádech
Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...
Bolest při nádechu
Bolest při nádechu je opravdu nepříjemný pocit, znemožňující člověk úplně dodechnout. Bolest při nádechu může mít celou řadu vážných příčin, jako jsou záněty pleury, plic, plicní embolie nebo třeba zlomenina žeber. Bolest při nádechu by nás měla vždy dovést k lékaři...
Astma u dětí
Astma u dětí je jednou ze stále častějších chorob 21. století. Podstatou astmatu je uzavření průdušek a zánět v jejich stěně na podkladě určitého vyvolávajícího alergického podnětu. Astma je dnes - za předpokladu dodržování léčby - dobře léčitelné a zvladatelné onemocnění...
Tlak na hrudi
Tlak na hrudi - nepříjemný svíraví pocit, který omezuje možnost nádechu. S tlakem na hrudi je to těžké - může být způsoben vertebrogenními potížemi - tedy je "od páteře", stejně jako závažnými stavy jako infarkt myokardu, aneurysma aorty či plicní embolie...
Škytavka
Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...
Bolest na hrudi
Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.
Vlhký kašel
Vlhký kašel - neboli produktivní kašel - je takový, při kterém vykašláváme větší množství hlenu, jež se ve zvýšené míře tvoří v poškozených dýchacích cestách. Vlhký kašel vzniká při nemocech jako jsou záněty průdušek, otoky plic, zápal plic, ale také při nádorech. Dlouhotrvající vlhký kašel by neměl být nikdy podceňován...
Suchý kašel
Suchý kašel je neproduktivní dráždivý kašel, který svým nositelům citelně znepříjemňuje život. Suchý kašel vzniká nejčastěji na podkladě přítomnosti dráždivých látek - prachu a různých alergenů. Zajímavé je, že suchý kašel může být způsoben i užíváním jedněch velmi používaných léků na krevní tlak...
Kašel
Kašel je prastarý obraný reflex, jehož úkolem je udržet naše dýchací cesty čisté a průchodné. Kašel se však dokáže proměnit v opravdu nepříjemného společníka, zejména je li intenzivní či trvá li dlouho. O běžných příčinách kašle víme všichni. Ale věděli jste například, že kašel může být způsoben například některými hojně užívanými léky...?
Čepy na mandlích
Čepy na mandlích jsou drobné bělavé nebo nažloutlé hrudky vytvářející se na krčních mandlích. Čepy na mandlích vznikají nejčastěji v důsledku infekce, při které se na mandlích nahromadí hlen a poruší se jejich samočistící schopnost. Důležité je proto vzniku čepů předcházet např. používáním antibakteriálních ústních vod a dodržováním pečlivé ústní hygieny.
Ucpaný nos
Ucpaný nos - pocit, kterým zaručeně trpíme čas od času všichni. Ucpaný nos se nejčastěji dává do souvislosti s nachlazením, rýmou a alergiemi. Věděli jste ale například, že za pocitem ucpaného nosu mohou stát například nosní polypy, nebo že pocit plného nosu bývá podstatně častější v těhotenství...?
Horečka u dětí
Horečka u dětí je zvýšení tělesné teploty nad 37,5°C. Horečka u dětí může být způsobena mnoha faktory, například chřipkou, nachlazením, ale i různými zánětlivými onemocněními. V léčbě horečky u dětí se používá hlavně metod mechanického snížení teploty pomocí zábalů nebo vkládání ledových kostek do třísel. Horečka u dětí by neměla být nikdy brána na lehkou váhu, může totiž poukazovat na jinak skrytá onemocnění a komplikace.
Léčba
Transplantace plic
Transplantace plic je velice komplikovaný a náročný chirurgický zákrok. K transplantaci se používají plíce osob zemřelých většinou při nehodách, které je nutné co nejrychleji dopravit k příjemci. Po voperování nových plic je nutné sledovat, zda nebude plíce po transplantaci tělem příjemce odmítnuta. Aby se redukoval výskyt této reakce, podávají se pacientovi tzv. imunosupresiva, což jsou látky tlumící imunitní reakci pacienta. Tyto látky mají ale i vedlejší účinky a může díky utlumení imunitního systému dojít po transplantaci k různým nežádoucím infekcím a zánětům.