Glaukom - zelený zákal

Glaukom - zelený zákal

Glaukom, jinak zvaný zelený zákal je oční onemocnění, které poškozuje zrakový nerv a může vést až ke slepotě. Glaukom - zelený zákal může vznikat z různých příčin a dělíme jej na glaukom otevřeného úhlu a glaukom uzavřeného úhlu. Léčba glaukomu neboli šedého zákalu závisí právě na příčině a projevech onemocnění.

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je onemocnění mozku, které se vyvíjí nejčastěji po 60. roce života. Parkinsonova choroba je způsobena nedostatečnou produkcí dopaminu v určitých částech mozku, díky čemuž dochází ke zhoršení ovládání pohybů. Mezi první projevy Parkinsonovy choroby patří třes končetin, později se přidává obtížný začátek pohybu, neschopnost zastavit před překážkou, změnit směr poybu nebo neschopnost ovládat mimické svaly. Parkinsonova choroba je neléčitelné onemocnění, jeho průběh lze však zpomalit speciálními léčebnými postupy.

Poruchy imunity

Poruchy imunity

Poruchy imunity vedou k nedostatečné funkci imunitního systému neboli imunodeficitu. Poruchy imunity mohou být vrozené nebo získané. Vrozené poruchy imunity jsou geneticky podmíněné a proto nevyléčitelné. Získané poruchy imunity už se léčí lépe. Patří mezi ně cukrovka, anorexie, ale i nevyléčitelný AIDS.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je onemocnění mozku, které se rozvíjí nejčastěji po 65. roce věku, ale není výjimkou i dřívější nástup choroby. Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u nás a vzniká díky vymírání nervových buněk v určitých oblastech mozku, především v oblasti hippokampu. Mezi nejčastější příznaky Alzheimerovy choroby patří zapomnětlivost, ztráta orientace, poruchy řeči a vnímání slov, v pozdějších stádiích může nastoupit i deprese a agresivita pacientů.

Imunitní systém - imunita

Imunitní systém - imunita

Imunitní systém - imunita patří k základním mechanismům organismu. Imunitní systém rozpoznává škodlivé od neškodného a chrání organismus před škodlivinami zevního i vnitřního původu. Imunitní systém nerozděluje na nespecifický a specifický. Může docházet k poruchám imunity a následným těžkým onemocněním.

Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza je stav, kdy se děložní sliznice vyskytuje i mimo děložní dutinu, její vznik však nebyl dosud objasněn. Nejčastější výskyt sliznice dělohy při endometrióze bývá lokalizován na vaječnících, vejcovodech a močovém měchýři, může být ale i na vzdálenějších místech těla. Příznaky endometriózy mohou být různé, častá je bolest v podbřišku, záleží však na přesné lokalizaci tkáně děložní sliznice. Nejhorším důsledkem endometriózy pak bývá neplodnost, která nastává až u 50 % pacientek.

Oko

Oko

Oko je smyslový orgán, který je uložen v očnici, která je tvořena lebkou. Oko se skládá z mnoha jemných struktur, které fungují jako celek. Světelné paprsky, které dopadají na rohovku, musí oko zpracovat tak, aby dopadly přímo na sítnici, kde se zpracovávají a jsou přeměňovány v nervový signál, který je následně posílán do mozku.

Rakovina dělohy

Rakovina dělohy

Rakovina dělohy patří mezi nejčastější gynekologické nádorové onemocnění. Vyskytuje se nejdříve izolovaně, poté se šíří krví a mízou po celém těle. Příznaky rakoviny dělohy mohou být různé, často je však přítomno krvácení mimo cyklus nebo po menopauze. Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny dělohy se řadí obezita, bezdětnost nebo cukrovka. Vzhledem k četnosti rakoviny dělohy v naší populaci a k možným následkům bychom neměli podceňovat preventivní gynekologická vyšetření, která mohou nádor odhalit v brzkém stadiu.