Infekční onemocnění mozku

Infekční onemocnění mozku

Infekční onemocnění mozku je způsobeno bakteriemi, viry nebo kvasinkami v době oslabeného imunitního systému. Infekční onemocnění mozku ve většině případů vzniká krevním rozsevem původcu onemocnění z jiné oblasti těla. Jejich průnik do mozku je však možný i při otevřeném poranění hlavy. Infekční onemocnění mozku má různé projevy, které jsou nespecifické a proto je zapotřebí na tato onemocnění myslet. Léčba infekčních onemocnění mozku závisí od vyvolávajícího činitele.

Obrácená děloha

Obrácená děloha

Obrácená děloha je stav, kdy je děloha obrácena dozadu, může se též nazývat zakloněná děloha. Obrácená děloha je poměrně častý jev, který ve většině případů nepřináší žádné komplikace. Komplikace se mohou výjjmečně vyskytnout při pokusech o otěhotnění, kde však většinou postačí strávit po pohlavním styku půl hodiny v poloze na břiše. K dalším komplikacím může docházet i při samotném těhotenství, kdy může dojít k tzv. uskřinutí dělohy, které je v nejhorších případech nutné řešit chirurgicky.

Pneumokoniózy

Pneumokoniózy

Pneumokoniózy jsou nemoci plic, patřící mezi profesionální choroby. Tedy takové, které vznikají při výkonu povolání. Pneumokoniózy vznikají vdechováním velmi malých částic, podle kterých dělíme pneumokoniózy do několika podtypů na silikózy, azbestózy a uhokopskou nemoc, které mají jedno společné, jsou nevyléčitelné.

Šilhání

Šilhání

Šilhání neboli strabismus je oční vada, při které dochází k nedokonalé souhře očních pohybů. Šilhání může mít podstatu na úrovni okohybných svalů, jejich nervů, či jejich mozkových center. Šilhání může postižený vnímat jako zdvojené vidění, můžeme špatnou orientaci v prostoru a další.

Děloha v těhotenství

Děloha v těhotenství

Děloha v těhotenství prodělává řadu zásadních změn důležitých pro správné uhnízdění, vývoj a růst plodu. Původně hruškovitý tvar dělohy se v těhotenství mění na oválný. Dochází k výraznému zvětšení dělohy a při porodu se děloha stahuje. V neposlední řadě se v děloze v těhotenství vyvíjí také placenta, která zprostředkovává výživu plodu.

Vzteklina

Vzteklina

Vzteklina je onemocnění virového původu. Vzteklina se přenáší slinami, které se do těla dostanou skrze pokousání. Vzteklina se nejdříve projevuje podobně jako chřipka, po čase postihuje pohybový aparát a nakonec následují příznaky psychické. Poté, co virus vztekliny doputuje do mozku, je již nemoc nevyléčitelná.

Tuberkulóza

Tuberkulóza

Tuberkulóza je choroba, která postihuje především plíce, ale i další orgány lidského těla. Mezi hlavní příznaky tuberkulózy patří kašel, vykašlávání hlenu, nechutentsví a malátnost. V rozvojových zemích je častou komplikací, která může často skončit i smrtí nemocného. Z důvodů častého cestování nebo přistěhovalectví z rozvojových zemí je však možné očkování, které nás může před tuberkulózou uchránit.

Děloha

Děloha

Děloha je ženský nepárový pohlavní orgán uložený v dutině pánevní. Velikost dělohy je rozdílná u žen, které ještě nerodily, a u žen, které již rodily. Hlavní funkcí dělohy je uhnízdění, růst a vývoj oplozeného vajíčka, které se vyvíjí v nového jedince. Mezi nejčastější onemocnění dělohy patří endometrióza, vrozené vývojové vady nebo nádorová onemocnění. Důležitou roli v prevenci těchto onemocnění hrají preventivní gynekologické prohlídky, díky nimž můžeme onemocnění brzy odhalit.