Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Krev
Trápí vás potíže s krví? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží krve. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako jsou anémie či trombocytopenie a hemofilie. A příznaky onemocnění krve, kam patří chudokrevnost, krvácení nebo únava.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Srdeční chlopně
Srdeční chlopně jsou vazivové útvary, které umožňují vtékání a vytékání krve do komor a z komor ven, vždy jen jedním směrem, tedy zabraňují zpětnému toku krve do srdce. Rozlišujeme plicní, aortální, mitrální a trojcípou chlopeň. Srdeční chlopně mohou být postiženy různými onemocněními, mohou být natolik zúžené, že brání průtoku krve nebo se naopak nedovírají dostatečně těsně a umožňují tak zpětný tok krve.
Hormony
Hormony jsou chemické látky vyplavované v jedné části těla a krví dopravované ke svým cílovým buňkám. Všeobecně hormony ovlivňují a řídí chemické reakce v cílových buňkách, například ovlivňují rychlost, s jakou tyto buňky zpracovávají živiny a tvoří energii. Hormony mají souvislost také s naším emocionálním stavem, a to především u žen těsně před menstruací.
Fetování
Fetování bývá mezi mládeží první cestou seznamování s drogami. Čichání par lepidel či jiných chemikálií způsobuje příjemný pocit a euforii podobně jako při intoxikaci alkoholem, ovšem tato činnost může vést k smrtelným poruchám srdečního rytmu, křečím a bezvědomí.
Leukocyty - bílé krvinky
Leukocyty, tedy bílé krvinky, jsou krevní buňky zajišťující funkci imunitního systému. Leukocytů existuje několik druhů a každý druh leukocytu je zodpovědný za fungování jiné složky obranného systému. Poruchy v počtu nebo funkci leukocytů tak vedou k poruchám naší imunity.
Erytrocyty - červené krvinky
Erytrocyty, neboli červené krvinky, jsou buňky unášené krevní plazmou, jejichž hlavním úkolem je transport kyslíku ke tkáním. Erytrocyty také od tkání zpět do plic odvážejí oxid uhličitý. Nedostatek erytrocytů, způsobený nesprávnou stravou nebo různými onemocněními, se projevuje jako anémie, tedy chudokrevnost.
Hemoglobin
Hemoglobin je červené krevní barvivo, které je součástí červené krvinky, tzv. erytrocytu. Hlavní funkcí hemoglobinu je navázání kyslíku v plicních kapilárách a jeho transport k tkáním. Od tkání odváží hemoglobin zpět k plicím oxid uhličitý. Nízké hladiny hemoglobinu ukazují na chudokrevnost, odborně anémii.
Pupečníková krev
Pupečníková krev je krev proudící pupečníkem, tedy cévním svazkem spojujícím plod s matkou. Pupečníková krev je unikátní tím, že obsahuje velké množství kmenových buněk krvetvorby, ze kterých se po jejich zavedení do těla příjemce vyvinou dospělé krvinky. Pupečníková krev je tak skvělým zdrojem krevních buněk pro transplantaci.
Krvinky
Krvinky jsou krevní buňky unášené krevní plazmou. Červené krvinky, erytrocyty, jsou zodpovědné za transport kyslíku a oxidu uhličitého. Bílé krvinky, leukykocyty , jsou podstatou fungování imunitního systému. Posledním druhem krvinek jsou trombocyty, tedy krevní destičky, zodpovědné za srážení krve.
Krevní plazma
Krevní plazma je tekutou složkou krve. Hlavním úkolem krevní plazmy je transport buněk, tedy krvinek, a dalších látek organismem. Plazma obsahuje látky, které umožňují udržovat stálost vnitřního prostředí organismu. Plazma tak zajišťuje neměnné pH, osmolaritu a další důležité parametry.
Krev a nemoci
Krev je tekutina přívádějící k buňkám kyslík a živiny a odvádějící od nich zplodiny metabolismu. Krev jako taková může být sama postižena různými nemocemi, jako jsou anémie, leukemie a další. Krev nám ale také může pomoci najít nemoci jiných částí těla, protože může obsahovat látky, které na tyto nemoci poukazují.
Trombocytopenie
Trombocytopenie je stav charakterizovaný nedostatečným počtem trombocytů, tedy krevních destiček, v krvi. Trombocytopenie vzniká buď v důsledku nedostatečné tvorby krevních destiček, či jejich nadměrné spotřebě. Obě tyto příčiny trombocytopenie se uplatňují u množství různých chorob, pro které je právě trombocytopenie typická. Dodejme, že při některých z nich jde o život.
Srážení krve
Srážení krve je životně důležitý proces, který neustále hlídá, aby člověk nevykrvácel. Proces srážení krve je přitom velmi složitý a podílí se na něm celá řada faktorů, které se kaskádovitým způsobem do procesu srážení zapojují. Poruchy v procesu srážení krve jsou často život ohrožující.
Porfyrie
Porfyrie tvoří skupinu vrozených onemocnění, pro které je typické neschopnost tvorby hemoglobinu červenými krvinkami. Při porfyrii tak dochází k hromadění látek, ze kterých by za normálních okolností vznikl hemoglobin, a to v tak vysokých koncentracích, že poškozují různé orgány. Mezi projevy porfyrií patří přecitlivělost na sluneční svit, chudokrevnost a další.
Hemofilie
Hemofilie je vrozené onemocnění, při kterém nefunguje srážení krve. Při hemofilii totiž dochází k nefunkčnosti jednoho z faktorů, který je v naší krvi zodpovědný za její srážení. Hemofilie je choroba vrozená, kdy se v naprosté většině případů dědí ze zdravé matky, tzv.přenašečky, na syny a dcery bývají zdravé.
Perniciózní anémie
Anémie je stav, při kterém je snížena hladina hemoglobinu v krvi, který je součástí červených krvinek. Perniciózní anémie je autoimunitní nemoc, při které nejčastěji není v žaludku vyráběn tzv. vnitřní faktor, zodpovědný za vstřebávání vitaminu B12 z potravy. Při perniciózní anémii tak chybí právě vitamin B12, který je pro vznik hemoglobinu nezbytný.
Anémie - chudokrevnost
Anémie neboli chudokrevnost je stav, kdy je v plazmě přítomen nedostatek hemoglobinu, tedy látky, na kterou se v červené krvince váže kyslík. Anémií je několik druhů a jednotlivé druhy mají různé příčiny. Projevy jsou však do značné míry společné všem anémiím. Mezi projevy anémie patří únava, bledost, nevýkonost a dušnost.
Krev
Krev je důležitou složkou těla člověka. Krev má za úkol obsluhovat všechny buňky v našem těle a přivádět k nim kyslík a živiny. Zároveň musí krev od buněk odvádět odpadní zplodiny metabolismu. Krev se skládá z krevní plazmy a z buněk - červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.
Příznaky
Nízký krevní tlak - příznaky
Nízký krevní tlak, neboli hypotenze, je definován jako krevní tlak nižší než hranice 100/65mmHg. Příčiny nízkého krevního tlaku mohou být různé, ne vždy se však jedná o patologickou záležitost. Často se s ním fyziologicky setkáváme u mladších jedinců, především dívek. Přesto i nízký krevní tlak může přinést spoustu zdravotních obtíží a proto je nutné i nízký krevní tlak léčit.
Chudokrevnost u dětí
Chudokrevnost u dětí je závažný problém, protože děti trpící chudokrevností druhotně trpí opožděným vývojem. Chudokrevnost je u dětí nejčastěji způsobena nedostatkem vitaminu B12 a vznikem tzv. megaloblastové anemie. Chudokrevnost u dětí se nesmí nikdy podcenit a vždy musí být řádně léčena...
Hemoroidy - příznaky
Hemoroidy jsou velmi častým onemocnění žil konečníku, při kterém dochází k rozšíření jejich stěny. Mezi příznaky hemoroidů patří jednak krvácení z konečníku, které by mělo být vždy dobře vyšetřeno. Dalšími příznaky hemoroidů jsou svědění, bolest a problémy s vyprazdňováním.
Anémie - příznaky
Anémie neboli chudokrevnost je choroba, která je dána nízkým počtem funkčních červených krvinek. Mezi hlavní příznaky anemie patří snížená fyzická výkonnost, snadná únavnost, dušnost a bledost...
Černá stolice
Černá stolice je patologický příznak, který ukazuje - pomineme li možnost konzumace jídla, které stolici zbarví - na krvácení z některé části zažívacího traktu. Stolice může být zbarvena různě - tmavá dehtovitá stolice ukazuje na krvácení ze žaludku či jícnu, naopak světlá krve ve stolici ukazuje na zdroj krvácení blíže konečníku...
Hematom
Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?
Krvácení z nosu
Krvácení z nosu - běžný příznak celé skupiny nemocí či stavů, který zná skoro úplně každý. Věděli jste například, že krvácení z nosu je často spojeno se zlozvyky, jako je strkání prstu do nosu nebo příliš častá aplikace nosních sprejů s vysokým obsahem steroidů...? Že ne? Pak určitě čtěte dál...
Bílkovina v moči
Bílkoviny jsou látky, které se smí v moči vyskytovat jen ve velmi omezeném množství. Zvýšená hladina bílkovin v moči ukazuje na různé patologické procesy. Bílkoviny v moči tak mohou ukazovat na záněty, systémová onemocnění, nebo přímo na onemocnění ledvin, které moč tvoří.
Dehydratace
Dehydratace je stav vznikající snížením příjmu nebo zvýšením výdeje tělních tekutin. Dehydratace může vznikat jak nedostatečným příjmem tekutin, tak i u některých závažných onemocnění, jako např. u cukrovky, cholery nebo tyfu. Důležitá prevence proti dehydrataci je vhodný pitný režim, hlavně v parném počasí a u novorozenců, kteří jsou na ztráty vody nejnáchylnější.
Krvácení
Krvácení je zcela běžná věc - ženy krvácí pravidelně v průběhu menstruační cyklu, každý z nás se již někdy řízl, nebo se jinak poranil. Problém nastává, když je krvácení masivní, když se nedá zastavit, když je dlouhodobé, skryté, nebo za ním leží záhadná choroba... Platí, že žádné závažné a také nevysvětlitelné krvácení by se nemělo podceňovat.
Únava
Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...
Léčba
Akupunktura
Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.
Hematokrit
Hematokrit je v laboratoři vypočítaná hodnota, která udává, jak moc se podílejí červené krvinky na celkovém objemu krve. Nízké hodnoty hematokritu pak ukazují na nedostatek červených krvinek, nebo na příliš velké množství plazmy. Hematokrit spolu s dalšími vyšetřeními patří do parametrů zkoumaných v rámci tzv. krevního obrazu.
Dárcovství krve
Dárcovství krve je činnost, která skutečně pomáhá zachránit lidské životy. Darování krve totiž pomáhá všem, kterým se nedostává krve vlastní. Darování krve je tedy důležité pro pacienty po úrazech, při operacích, pro onkologicky nemocné a dokonce i pro plody v děloze matky.
Odběr plazmy
Krevní plazma je tekutá složka krve, jejímž úkolem je transportovat pevné části krve, tedy buňky a celou řadu látek, krevním oběhem. Odběr krevní plazmy slouží k získání plazmy od dárců. Plazma je potom využita pro pacienty, kterým se jí nedostává, nebo ji využije farmaceutický průmysl na výrobu léků.
Darování plazmy
Krevní plazma je životně důležitá tekutina, které se lidem v některých kritických situacích bohužel nedostává. Darování krevní plazmy slouží k jejímu získání z krve dárce. Darování krevní plazmy probíhá tak, že se dárci odebere krev, a ta se buď později zpracuje, nebo se od ní rovnou odseparuje plazma a krvinky se vrátí zpět do oběhu dárce.