Nádory střev

Trápí vás potíže se střevy? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží střev. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je nádor tlustého střeva či Crohnova choroba a střevní polypy nebo hemoroidy. A příznaky nádorů střev, kam patří krev ve stolici, bolest v konečníku nebo hubnutí.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Karcinom tlustého střeva a konečníku

Karcinom tlustého střeva a konečníku

Karcinom tlustého střeva je onemocnění, které má bohužel v České republice vysoký výskyt. I v celosvětovém měřítku je naše země jednou s nejvyšším výskytem. Onemocnění vzniká většinou ve vyšším věku, o něco častěji postihuje muže.

Gastroenteritida

Gastroenteritida

Gastroenteritida je zánětlivé onemocnění žaludku a střev, jehož nejčastější příčinou jsou bakteriální nebo virové infekce. Choroboplodné zárodky přitom vstoupí do organismu ústy a proniknou až do střeva. Příčinou často bývá nevhodné zacházení s potravinami a nedostatečná hygiena na toaletě. Toto onemocnění se projeví ztrátou chuti k jídlu, nevolností a zvracením, mohou se také objevit bolesti v břiše.

Dvanáctník

Dvanáctník

Dvanáctník je část tenkého střeva, která přispívá k trávení potravy. Částečně natrávená tekutá potrava přicházející do dvanáctníku ze žaludku obsahuje velké množství kyseliny chlorovodíkové. Zde se musí tato kyselina neutralizovat. Pokud dojde k poškození a natrávení malé plochy sliznice dvanáctníku, vzniká onemocnění zvané dvanáctníkový vřed.

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy jsou onemocněním žilních pletení v oblasti konečníku. Vznikají v důsledku rozšíření stěny žil, které pak nesprávně fungují a dochází v nich k městnání krve. Projevují se výraznou bolestí a někdy také krvácením. Hemoroidy a jejich příznaky nesmíme zaměňovat s příznaky jiných onemocnění střeva, zejména kolorektálního karcinomu.

Crohnova choroba

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronický zánět střeva, který vzniká pravděpodobně na podkladě tzv. autoimunitních procesů. Crohnova choroba nejčastěji postihuje koncovou část tenkého střeva a šíří se dál i na počáteční část tlustého střeva. Právě postižení střev dává za vznik jejímu typickému obrazu.

Tlusté střevo

Tlusté střevo

Tlusté střevo je koncovou částí trávicí trubice. Navazuje na tenké střevo a končí konečníkem. Tlusté střevo slouží ke vstřebávání především vody a tím dochází k zahušťování zbylé tráveniny a tvorbě stolice. Tlusté střevo však může být postiženo celou řadou nemocí, z nichž nejzávažnější je rakovina tlustého střeva, odborně kolorektální karcninom.

Střevní polypy

Střevní polypy

Střevní polypy jsou útvary, které vyrůstají z povrchu střevní sliznice a představují významný rizikový faktor pro vznik kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. Včasné odhalení a odstranění polypů tak může zabránit rozvoji tohoto zhoubného nemocnění. Proto je nezbytná prevence a informovanost široké veřejnosti.

Operace tlustého střeva

Operace tlustého střeva

Operace tlustého střeva patří mezi časté chirurgické zákroky. Výkony se provádějí na koncové části trávicího traktu, tedy tlustém střevě, které má několik částí. Operace na tlustém střevě mohou být různě rozsáhlé a může končit i úplným odstraněním tlustého střeva. Existuje celá škála onemocnění tlustého střeva a některá z nich jsou léčitelná pouze chirurgickým zákrokem.

Nádor tlustého střeva

Nádor tlustého střeva

Nádory tlustého střeva jsou civilizační chorobou, která se objevuje čím dál častěji. Kolorektální karcinom je nejzávažnějším z nich, jde o zhoubný nádor tlustého střeva, který bez léčby metastazuje a přímo ohrožuje nemocného na životě. Prevence tohoto zhoubného nádoru tlustého střeva je přitom na vysoké úrovni.

Příznaky

Neprospívání

Neprospívání

Neprospívání je stav, kdy dítě neroste a nepřibírá na váze tak, jak by mělo. U dospělého se jedná o hubnutí. Důvodů pro neprospívání je celá řada a jsou rozdílně závažné. Příčinou může být nevhodná strava, nedostatečný příjem potravy, zvracení, porucha trávení, dědičná onemocnění nebo psychické vlivy. Proto by dítě mělo být pod pravidelnou kontrolou dětského lékaře, aby se včas odhalilo nedostatečné přibývání na váze a výšce a mohl se tento problém řešit.

Kručení v břiše

Kručení v břiše

Kručení v břiše je obtěžující pocit a zvuk, kterým někdy trpěl každý z nás. Mezi méně závažné příčiny kručení v břiše patří samozřejmě hlad, dále nadměrné polykání vzduchu, nebo průjem. Kručení v břiše však může souviset i vážnými onemocněními - střevní neprůchodností či nespecifickými střevními záněty...

Častá stolice

Častá stolice

Častá stolice je nepříjemný problém, který umí výrazně komplikovat život. Častá stolice může být způsobena stravovacími návyky či stravovací chybou, nebo je častá stolice vyvolána průjmovým onemocněním. Častá stolice je také někdy výsledkem psychických vlivů - často v rámci tzv. syndromu dráždivého tračníku...

Bolest v konečníku

Bolest v konečníku

Bolest v konečníku se řadí mezi nepříjemné pocity, za které se navíc většina pacientů stydí. Bolest v konečníku může být způsobena jednak příčinami mimo trávící trakt - zánětem prostaty, vaječníků, a nebo přímo onemocněními konečníku - hemoroidy, fisury, záněty nebo nádory...

Bolest při stolici

Bolest při stolici

Bolest při stolici je nepříjemný pocit, který je navíc vnímán velmi choulostivě, a lidé s ním proto nechodí k lékaři. Většina příčin bolesti při stolici je přitom dobře léčitelná - patří mezi ně ,hemoroidy, anální fisury nebo záněty. Bolest při stolici však může být způsobena i nádorem...

Černá stolice

Černá stolice

Černá stolice je patologický příznak, který ukazuje - pomineme li možnost konzumace jídla, které stolici zbarví - na krvácení z některé části zažívacího traktu. Stolice může být zbarvena různě - tmavá dehtovitá stolice ukazuje na krvácení ze žaludku či jícnu, naopak světlá krve ve stolici ukazuje na zdroj krvácení blíže konečníku...

Bolest konečníku

Bolest konečníku

Bolest konečníku je nepříjemný a pro mnohé také ponižující pocit, s kterým se neradi svěřujeme komukoliv, ani lékaři. Příčinami bolesti v konečníku mohou hemoroidy či tzv. anální fisury - praskliny ve sliznici konečníku. Bolest konečníku může být také způsobena některými záněty, např. Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou...

Bolest v kříži

Bolest v kříži

Bolest v kříži je v naší populaci velmi častá obtíž, ve valné většině však způsobená pouze špatnými pohybovými návyky. Bolest v kříži je nejlépe řešit udržením si zdravého životního stylu a zdravých pohybových aktivit. V tom nám může často pomoci i vhodné nastavení židle popřípadě kvalitní matrace a polštář zajišťující pohodlný a klidný spánek.

Křeče v břiše

Křeče v břiše

Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který čas od času trápí každého z nás. Křeče v břiše jsou nejčastěji způsobeny nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto bychom tento příznak neměli za žádných okolností podceňovat...

Svědění konečníku

Svědění konečníku

Svědění konečníku je velmi nepříjemný jev, který může doprovázet nemoci trávicího systému. Nejčastěji se však svědění konečníku vyskytuje v souvislosti s nedostatečnou nebo naopak přehnanou hygienou. Mezi závažnější příčiny pak patří např. roupy, kolorektální karcinom, hemoroidy nebo trhliny. Svědění konečníku bychom měli vždy věnovat patřičnou pozornost, může být totiž příznakem banálního problému, ale i smrtelného onemocnění.

Krev ve stolici

Krev ve stolici

Krev ve stolici je ve skutečnosti soubor příznaků různých nemocí. Krev ve stolici totiž může mít různou barvu v závislosti na tom, v které části trávicího traktu se krev do stolice dostala. Nehledě na to, jakou barvu krev ve stolici má, je to vždy závažný příznak, který nás má vždy nasměrovat k lékaři!

Plynatost

Plynatost

Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.

Bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku mohou být projevem onemocnění orgánů, které jsou umístěné v této oblasti. U žen jsou často bolesti v podbříšku spjaty s jejich menstruačním cyklem. Dále mohou bolesti v podbříšku znamenat nejrůznější onemocnění trávicího nebo močového traktu. Bolesti v podbříšku nelze brát na lehkou váhu a vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Nadýmání

Nadýmání

Nadýmáním se označuje zvýšená tvorba plynů ve střevě, což je věc, která čas od času trápí takřka každého z nás. Nadýmání vzniká buď jako výsledek příjmu potravin, které označujeme jako nadýmavé, nebo může být nadýmání příznakem některých nemocí...

Bolest břicha

Bolest břicha

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Krvácení

Krvácení

Krvácení je zcela běžná věc - ženy krvácí pravidelně v průběhu menstruační cyklu, každý z nás se již někdy řízl, nebo se jinak poranil. Problém nastává, když je krvácení masivní, když se nedá zastavit, když je dlouhodobé, skryté, nebo za ním leží záhadná choroba... Platí, že žádné závažné a také nevysvětlitelné krvácení by se nemělo podceňovat.

Hubnutí

Hubnutí

Hubnutí je často snem mnohých z nás. Většina z nás se dostala do situace, kdy jsme chtěli zhubnout pár kilo do plavek, plesových šatů či kvůli svému protějšku. Hubnutí však může být i příznak mnoha onemocnění. Proto bychom se vždy - když začneme bezdůvodně hubnout - měli mít na pozoru.

Krev ve stolici

Krev ve stolici

Krev ve stolici je příznakem velké skupiny onemocnění, které mají svůj původ v různých částech trávicího traktu, v jícnu, žaludku, tenkém či tlustém střevě. Krev ve stolici je každopádně patologický stav, který musí být vždy vyšetřen. Ačkoliv může být součástí běžných vředů, je také jednou ze známek rakoviny tlustého střeva.

Léčba

Kolonoskopie

Kolonoskopie

Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva. Při kolonoskopii se do střeva zavádí flexibilní hadice, na jejímž koci je kamera přenášející obraz na monitor, kde jej sleduje lékař, který kolonoskopii provádí. Kolonoskopie slouží k odhalování nemocí tlustého střeva a často také k jejich léčbě, stejně tak jako k odebírání vzorků tkáně ze střeva.

Léčba nádoru tlustého střeva

Léčba nádoru tlustého střeva

Léčba nádorů tlustého střeva je komplexní proces, jehož jednotlivé kroky závisí zejména na rozsahu nádoru střeva v době diagnózy. Léčba nádorů tlustého střeva je jednak chirurgická, dále se využívá záření, chemoterapie a biologická léčba. U léčby nádorů tlustého střeva platí, že čím dříve je stanovena diagnóza, tím větší je šance na úplné uzdravení.