Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Svaly a šlachy
Trápí vás potíže se svaly a šlachami? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží svalů a šlach. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je natažení svalu či natržení svalu a zánět svalu nebo zánět šlach. A příznaky onemocnění svalů, kam patří bolest zad nebo bolest krční páteře.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Bechtěrevova choroba
Bechtěrevova choroba, také známa jako ankylozující spondylitida, je chronické onemocnění, které postihuje převážně páteř, konkrétně páteřní vazy. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které vzniká na podkladě imunitních reakcí, ale přesná příčina onemocnění není doposud známa.
Burzitida
Burzitida je zánět kosti a kloubu, který vzniká často následkem přetížení některého z kloubů, např. u studentů loktů při opírání o stůl, tkalců hýždě od dlouhého sezení či u zahradníků kolena od klečení na zemi. Léčba burzitidy pak spočívá v klidovém režimu, nezatěžování postižené části těla, studených obkladech, v případě bakteriální infekce se podávají antibiotika, kortikosteroidy či se přikročí k chirurgické léčbě.
Kolenní vazy
Kolenní vazy jsou důležitou součástí kolenního kloubu. Kolenní vazy zajišťují stabilitu kloubu a umožňují nám ho zatěžovat. K poranění kolenních vazů dochází nejčastěji při sportu, kdy může dojít k natržení, někdy dokonce i k úplnému přetržení vazu. Poranění kolenní vazů vyžaduje klidový režim, v horších případech chirurgickou reparaci vazu.
Zánět svalu
Zánět svalu může být zapříčiněn poraněním, infekcí nebo autoimunitní chorobou. Skupina zánětů svalů, způsobená naším imunitním systémem, se projevuje svalovou slabostí a u některých onemocnění i kožními projevy. Zánět svalu zde probíhá vlnovitě, kdy se střídá období klidu a akutního zánětu. Léčba zánětu svalu závisí na příčině onemocnění.
Zánět šlach
Zánět šlach je onemocnění, které vzniká nejčastěji nadměrnou zátěží. Zánět šlach se projevuje zvýšenou citlivostí, postupně až bolestí. Léčba zánětu šlachy záleží na rozšířenosti zánětu, v nejtěžších případech musí být šlacha chirurgicky odstraněna. Zánětu šlach lze velmi dobře předcházet správným cvičením a nepřetěžováním.
Myom
Myom je nezhoubný nádor, který postihuje svalovinu. Myom se může vytvořit v hladké, příčně pruhované i srdeční svalovině. Myom vzniká jako bulka ve svalu, která pomalu roste a je častěji nebolestivá. Léčba myomu spočívá v chirurgickém odstranění nádoru, poté je prognóza velmi dobrá. Nebezpečí myomu tkví v jeho možnosti zvrhnutí se ve zhoubný nádor.
Myasthenia gravis
Myasthenia gravis je autoimunitní onemocnění, které se projevuje velkou svalovou slabostí. Při myasthenie gravis náš imunitní systém napadá místo, kde se mění nervový impuls ve svalovou kontrakci. Myasthenia gravis může vést až k udušení v důsledku slabosti dýchacích svalů. Léčba Myasthenia gravis je založena na posílení nervově-svalové ploténky a na potlačování imunity.
Svalová dystrofie
Svalová dystrofie se projevuje postupující svalovou bolestí a zmenšováním svalové hmoty. Svalová dystrofie vzniká nesprávnou tvorbou proteinu dystrofinu, který je pro správnou funkci svalu nezbytný. Svalová dystrofie je geneticky podmíněné onemocnění, které má nejčastěji dvě formy – Duchennoevu svalovou dystrofii a Beckerovu svalovou dystrofii.
Bolest svalů
Bolest svalů vzniká z nejrůznějších příčin. Bolest svalů nemusí znamenat přímo poškození tkáně, dochází k ní i při onemocněních jako je chřipka, borelióza, tetanus. Bolest svalů je dále zapříčiněna natažením nebo natržením svalu a specifickou skupinu tvoří revmatická onemocnění, u kterých se bolesti objevují také. Bolesti svalů se léčí právě podle příčiny vzniku.
Natržení svalu
Natržení svalu vzniká po neočekávaném prudkém pohybu nebo extrémním zatížením svalu. Při natržení svalu dochází k přetržení jednotlivých svalových vláken podobně jako u natažení svalu, ale zde je poškození větší. Natržení svalu se projevuje prudkou a pálivou bolestí a je třeba ihned sval uvolnit a dále ho nenamáhat.
Natažení svalu
Natažení svalu je zcela běžná obtíž, která trápí spoustu lidí. Natažení svalu vznikne, přetížíme li naše svaly, zejména pak jejich pružnost. Zajímavé je, že většině příhod natažení svalu se dá předejít, a to zejména rozcvičením, a správným prováděním pohybů.
Příznaky
Malátnost
Malátnost, odborným názvem adynamie nebo astenie, je termín pro celkovou tělesnou slabost a zároveň příznakem, který nesmí být podceňován. Bývá často důsledkem nedostatečného příjmu tekutin, doprovází akutní infekční onemocnění s horečkou, ale může být příznakem i mnohem vážnějších onemocnění.
Svalové křeče
Svalové křeče nemusí být příznakem žádného onemocnění, nelze je však podceňovat. Mezi příčiny svalových křečí patří nadměrná fyzické aktivita a nedostatek hořčíku v organismu. Svalové křeče mohou být i výsledkem poruchy v nervovém a hormonálním systému.
Ochrnutí
Ochrnutí neboli obrna je pojem, pod kterým si každý představí invalidního člověka. Ochrnutí je ale ve skutečnosti výraz pro poruchu funkce jakéhokoliv svalu. Malá ochrnutí jsou běžná - velmi známá je třeba tzv. Bellova obrna lícního nervu, kdy nefungují svaly ovládající koutek...
Bolesti v zádech
Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...
Bolesti krční páteře
Bolesti krční páteře - civilizační choroba 21. století - zná tařka každý. Bolesti krční páteře bývají spojeny jednak s nezdravým životním stylem - tedy sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, a dále s tzv. ústřelem, tedy prudkým pohybem hlavy, po kterém následuje ztuhnutí svalů na krku...
Bolest při nádechu
Bolest při nádechu je opravdu nepříjemný pocit, znemožňující člověk úplně dodechnout. Bolest při nádechu může mít celou řadu vážných příčin, jako jsou záněty pleury, plic, plicní embolie nebo třeba zlomenina žeber. Bolest při nádechu by nás měla vždy dovést k lékaři...
Bolest lokte
Bolest lokte je častým příznakem, který nejčastěji ukazuje na postižení loketního kloubu. Příčinou bolesti lokte, může být artróza, dna, infekční záněty kloubu, ale nejčastěji je to tzv. burzitida, zánět malých váčků okolo loketního kloubu. Bolest lokte je velmi nepříjemná, proto neváhejte a navštivte svého lékaře...
Bolest krční páteře
Bolest krční páteře je vlastně civilizační onemocnění moderní doby. Bolest krční páteře je totiž dána zejména naším životním stylem - nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním, špatným držením hlavy a těla. Bolest krční páteře, která neustupuje, by měla být vždy řešena s fyzioterapeutem...
Bolest končetin
Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.
Bolest bederní páteře
Bolest bederní páteře - nesmírně častý příznak sužující mladé i staré napříč kontinenty. Bolest bederní páteře jsou dány hlavně nezdravým životním stylem, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, záněty a různé tzv. diskopatie...
Bolest beder
Bolest beder je stav, který je převážně způsoben problémy s páteří, hlavní roli tu hraje houser, neboli lumbago. Věděli jste ale, že jako bolest beder se projevují některé záněty gynekologických orgánů stejně tak jako záněty ledvin a močových cest...?
Bederní páteř - bolesti
Bolesti bederní páteře zná každý - nemít možnost se sehnout či se pohodlně položit nemá nikdo moc rád. Bolesti bederní páteře jsou přitom nejčastěji způsobeny následky nezdravého životního stylu, který vede k výhřezům meziobratlových plotének, artróze a dalším přidruženým obtížím...
Bolest v kříži
Bolest v kříži je v naší populaci velmi častá obtíž, ve valné většině však způsobená pouze špatnými pohybovými návyky. Bolest v kříži je nejlépe řešit udržením si zdravého životního stylu a zdravých pohybových aktivit. V tom nám může často pomoci i vhodné nastavení židle popřípadě kvalitní matrace a polštář zajišťující pohodlný a klidný spánek.
Hrb
Hrb vzniká nesprávným držením těla nebo při metabolických poruchách. Hrbu z nesprávného držení těla se dá předejít cvičením, rehabilitací a správným postojem. V druhém případě odstraněním metabolické poruchy se nám může podařit vyléčit hrb – například odstraněním nádoru nadledvin.
Bolesti páteře
Bolesti páteře jsou nejčastěji způsobeny sedavým způsobem života v kombinaci s jednorázovou nepřiměřenou námahou. Bolesti páteře se potom vyskytují jako součást artrózy, výhřezu meziobratlové ploténky, zúžení páteřního kanálu nebo osteoporózy...
Škytavka
Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...
Bolest zad
Bolest zad je civilizační choroba, kterou někdy trpí většina populace. Bolesti zad je většinou dána poškození některé ze struktur, která odpovídá za pevnost a zároveň pružnost páteře - tzn. obratlů, vazů, plotének a svalů. Bolest zad je nejčastěji dávána do souvislosti s nezdravým životním stylem a nadměrnou námahou...
Bolest třísel
Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze , při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému přetěžování. Mezi méně časté příčiny může patřit zánět apendixu, zánět tíhových váčků (burzitida) nebo tříselná kýla. Bolesti třísel lze často předejít prevencí a zvolením vhodné obuvi. Při delší bolesti je však vhodné navštívit lékaře a předejít tím možným komplikacím.
Bolest ramene
Bolest ramene je obtěžující a fyzickou aktivitu omezující příznak, který může mít řadu příčin. Bolest ramene je nejčastěji způsobena tzv. syndromem bolestivého ramene, které vzniká postupným poškozováním a přetěžováním ramenního kloubu. Bolest ramene však může způsobit také úraz a osteoartróza...
Bolest nohou
Bolest nohou je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se lidé potýkají. Bolest může překvapit náhle a krátkodobě či obtěžovat opakovaně nebo dlouhodobě. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, který tu pravou příčinu odhalí a následně doporučí vhodnou léčbu. Léčba bolesti nohou zahrnuje odpočinek, léky proti bolesti, protahovací cvičení či změnu v návycích nebo obuvi. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.
Bolest rukou
Bolest rukou je velmi obtěžující a kvalitu života snižující příznak, který trápí velkou část populace. Bolest rukou je dávána do souvislosti s chorobami jako syndrom karpálního tunelu, dna, artróza či revmatoidní artritida. Bolest rukou by Vás měla vždy dovést k lékaři, aby její příčina nezanechala trvalé následky...
Bolest krku
Bolest krku je opravdu častý problém velké části naší populace. Většina bolestí krku jde na vrub tzv. "problémů s páteří" a také svalové ztuhlosti. Obě tyto příčiny bolesti krku jsou způsobeny hlavně nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu. Jiný problém představuje náhle vzniklá bolest krku spojená se ztuhnutím šíje, které mohou být příznakem meningitidy. Tyto potíže by měly znamenat bezodkladnou návštěvu lékaře...
Bílkovina v moči
Bílkoviny jsou látky, které se smí v moči vyskytovat jen ve velmi omezeném množství. Zvýšená hladina bílkovin v moči ukazuje na různé patologické procesy. Bílkoviny v moči tak mohou ukazovat na záněty, systémová onemocnění, nebo přímo na onemocnění ledvin, které moč tvoří.
Bolest svalstva
Bolest svalstva je velice častý pocit, určitě se s ním setkal již každý z nás. Bolest svalstva se typicky vyskytuje po různých namáhavých činnostech a často je to tzv. zdravý pocit. Problémem je, že bolest svalstva může být příznakem mnoha chorob, nehledě na to, zdali tyto nemoci leží přímo ve svalech, nebo jinde v těle....
Bolest svalů
Bolest svalů je nepříjemný pocit, který někdy zažívá každý z nás. Je důležité si uvědomit, že ne každá bolest svalů se dá svést na nadměrnou námahu. Bolest svalů totiž může být příznakem celé řady infekčních a neinfekčních onemocnění, a tak ji není radno podceňovat...
Léčba
Chinin
Chinin je již od 17.století známý lék především na malárii a některá svalová či srdeční onemocnění. Tento lék lékaři označují jako lék druhé volby, jelikož jeho účinná dávka je stejně vysoká jako jeho dávka toxická. A právě proto jej nahradily uměle vyrobené přípravky.
Akupunktura
Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.