Žaludek

Trápí vás potíže se žaludkem? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží žaludku. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je žaludeční vřed či zánět žaludkurakovina žaludku. A příznaky onemocnění žaludku, kam patří bolesti v nadbřišku, bolest žaludku nebo zvracení.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Enzymy

Enzymy

Enzymy jsou látky, které urychlují chemické reakce v těle a tím umožňují organismu žít a fungovat. Enzymy se vyskytují v celém organismu ve stovkách různých druhů. Za mnohými onemocněními stojí nedostatek určitého enzymu. Například albínům chybí enzym tyrozináza, který se účastní tvorby kožního pigmentu melaninu.

Břicho

Břicho

Břicho je dutina, ve které je uloženo množství orgánů, někdy souhrnně nazývaných „vnitřnosti". Činnost břišních orgánů nepociťujeme a nejsme tedy ani schopni vnímat jejich onemocnění nebo špatnou funkci přímo, ale prostřednictvím pocitů v jiných částech těla. K vyšetření příčin bolestí břicha se používá široké spektrum vyšetřovacích metod, např. rentgenové vyšetření trávicí trubice, gastroskopie, kolonoskopie či laparoskopie.

Bránice

Bránice

Bránice představuje hlavní dýchací sval, který rozděluje hrudní a břišní dutinu. Skrz bránici prochází jícen do žaludku, dále aorta a dolní dutá žíla. Právě přes tento otvor může horní část žaludku vklouznout do hrudní dutiny a vytvořit tak brániční kýlu. Jak se brániční kýla projevuje, jak se léčí a jaké další nemoci mohou vyvolat bolest bránice najdete v tomto článku.

Bulimie

Bulimie

Bulimie je závažné zdravotní a psychické onemocnění. Řadíme ji mezi poruchy příjmu potravy, spolu s anorexií. Pro bulimii jsou charakteristické opakující se záchvaty přejídání a přehnaná kontrola tělesné hmotnosti. Postižené ovládají myšlenky na jídlo, nutkání k přejídání, pocity viny, selhání a deprese, a tyto problémy se pak přenášejí i do jiných oblastí života.

Alimentární nákazy a intoxikace

Alimentární nákazy a intoxikace

Alimentární nákazy a intoxikace jsou onemocnění vyvolané požitím potravin kontaminovaných bakteriemi, toxiny nebo znečištěny chemikáliemi. Jako nesmírně nebezpečnou, ovšem vzácnou otravou je botulismus. Jed botulin, který jej způsobuje, je nejsilnějším známým jedem a jeho pouhý jeden gram dokáže vyhubit až miliardu lidí. Jak se alimentární nákazy a intoxikace projevují a jak je lze léčit se dočtete v tomto článku.

Alergie

Alergie

Alergie je nepříjemný stav, kdy tělo reaguje přecitlivěle na látky, které běžně nezpůsobují obtíže nebo zdravotní problémy. Takové látky se nazývají alergeny, mezi které patří pyly, potraviny, spory, hmyzí sekrety, chemikálie nebo roztoči. Příčinou alergií jsou poruchy imunitní soustavy, kdy tělo tvoří protilátky proti neškodným bílkovinám například z potravy, které má za nebezpečné cizorodé látky, jakými jsou třeba viry. Jak se alergie projevují a jak se léčí najdete v tomto článku.

Rakovina žaludku

Rakovina žaludku

Rakovina žaludku je závažné onemocnění postihující sliznici žaludku. Je nebezpečná tím, že se na ní většinou přichází pozdě, jelikož nemá výraznější klinické projevy. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok.

Žaludeční vřed

Žaludeční vřed

Žaludeční vřed je zánětlivé onemocnění žaludku, při kterém vzniká hluboký defekt ve sliznici. Může se vyskytovat v akutní či chronické formě. Žaludeční vřed postihuje častěji muže a vyskytuje se spíše v západních vyspělých zemích, což lze přičítat způsobu stravování a životnímu stylu.

Nemoci žaludku

Nemoci žaludku

Nemoci žaludku jsou velmi časté a trápí široké spektrum populace. Vysoký výskyt nemocí žaludku je dán zejména nezdravým životním stylem. V rámci nemocí žaludku se můžeme setkat se záněty, vředy, ale i nádorovým onemocněním. S některými onemocněními žaludku si náš organismus umí poradit sám, ovšem většina z nich vyžaduje lékařskou péči.

Zánět žaludku

Zánět žaludku

Záněty žaludku jsou různorodou skupinou onemocnění. Akutní záněty žaludku vznikají jako reakce na nevhodnou stravu, alkohol nebo léky. Chronické záněty žaludku mohou být způsobeny některými bakteriemi nebo mohou být autoimunitní povahy. Mnohem častější jsou chronické formy, které je potřeba léčit, jelikož mohou způsobit řadu komplikací.

Žaludek

Žaludek

Žaludek je vakovitý orgán, který přijímá potravu a skladuje ji. Kromě skladování potravy má i řadu dalších funkcí. Žaludek produkuje trávící enzymy a kyselinu chlorovodíkovou. Tyto látky se podílejí na rozkladu potravy. Žaludek poté pomocí speciálních pohybů odvádí tráveninu do dalších oddílů trávicí soustavy.

Příznaky

Kručení v břiše

Kručení v břiše

Kručení v břiše je obtěžující pocit a zvuk, kterým někdy trpěl každý z nás. Mezi méně závažné příčiny kručení v břiše patří samozřejmě hlad, dále nadměrné polykání vzduchu, nebo průjem. Kručení v břiše však může souviset i vážnými onemocněními - střevní neprůchodností či nespecifickými střevními záněty...

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku jsou obtěžující bolesti, které mohou být způsobeny celou řadou příčin. Bolesti v nadbřišku jsou výsledkem žaludečního vředu nebo zánětu žaludku, problém může ležet i v slinivce břišní. Bolesti v nadbřišku mohou mít příčinu také v játrech či žlučových cestách.

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří je nepříjemný pocit, způsobený mnoha rozličnými příčinami. Bolest v pravém podžebří může být zapříčiněna problémy s játry a žlučovými cestami, ledvinou kolikou, onemocněním slinivky břišní nebo dvanáctníkovým vředem. Žádná z příčin bolesti v pravém podžebří by však neměla být podceněna...

Bolest břicha po jídle

Bolest břicha po jídle

Bolest břicha po jídle může být způsobena celou řadou faktorů. Bolest břicha po jídle může být způsobena samotnou stravou - nevhodnou, příliš těžkou, tučnou. Bolest břicha po jídle ale může vznikat i v souvislosti s onemocněním slinivky břišní, žlučníku a žaludečním vředem.

Anémie - příznaky

Anémie - příznaky

Anémie neboli chudokrevnost je choroba, která je dána nízkým počtem funkčních červených krvinek. Mezi hlavní příznaky anemie patří snížená fyzická výkonnost, snadná únavnost, dušnost a bledost...

Černá stolice

Černá stolice

Černá stolice je patologický příznak, který ukazuje - pomineme li možnost konzumace jídla, které stolici zbarví - na krvácení z některé části zažívacího traktu. Stolice může být zbarvena různě - tmavá dehtovitá stolice ukazuje na krvácení ze žaludku či jícnu, naopak světlá krve ve stolici ukazuje na zdroj krvácení blíže konečníku...

Bolest v boku

Bolest v boku

Bolest v boku je častý nepříjemný pocit, který čas od času zažívá každý z nás. Mezi příčiny bolesti v boku patří například sport - všichni známe onen nepříjemný pocit, který cítíme třeba při běhu. Bolest v boku může být také výsledkem různých závažných onemocnění dutiny břišní, a objeví li se bez zjevné příčiny, neměla by být brána na lehkou váhu...

Křeče v břiše

Křeče v břiše

Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který čas od času trápí každého z nás. Křeče v břiše jsou nejčastěji způsobeny nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto bychom tento příznak neměli za žádných okolností podceňovat...

Škytavka

Škytavka

Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...

Krev ve stolici

Krev ve stolici

Krev ve stolici je ve skutečnosti soubor příznaků různých nemocí. Krev ve stolici totiž může mít různou barvu v závislosti na tom, v které části trávicího traktu se krev do stolice dostala. Nehledě na to, jakou barvu krev ve stolici má, je to vždy závažný příznak, který nás má vždy nasměrovat k lékaři!

Plynatost

Plynatost

Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.

Říhání

Říhání

Říhání je přirozený proces, kterým se tělo zbavuje vzduchu z horních pasáží trávicí soustavy. Říhání se projevuje po spolykání vzduchu při jídle, pití, kouření apod. Říhání se může také ve větší míře objevovat v těhotenství. Říhání je neškodný fyziologický projev, pokud není ve větší míře. Poté může říhání poukazovat na onemocnění trávicí soustavy a je na místě navštívit lékaře.

Nadýmání

Nadýmání

Nadýmáním se označuje zvýšená tvorba plynů ve střevě, což je věc, která čas od času trápí takřka každého z nás. Nadýmání vzniká buď jako výsledek příjmu potravin, které označujeme jako nadýmavé, nebo může být nadýmání příznakem některých nemocí...

Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku, nebo chcete-li bolest umístěná ve střední části břicha, je nepříjemný pocit, který někdy zažívá každý z nás. Bolest žaludku může mít celou řadu příčin - stres, požití nevhodného jídla či pití, atd. Bolest žaludku však může mít i celou řadu závažnějších důvodů a v žádném případě by neměla být - zvláště trvá-li dlouho či je-li neobvyklá - podceňována...

Bolest břicha

Bolest břicha

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Pach z úst

Pach z úst

Pach z úst je nepříjemný zdravotní i společenský problém. Může se vyskytovat v důsledku nedostatečné ústní hygieny, kde se pak hromadí v dutině ústní bakterie, ale i v důsledku některých onemocnění, jako např. cukrovky nebo přemnožení bakterií v trávicím traktu. Při přetrvávajícím pachu z úst bez zjevné příčiny a bez konzumace aromatických pokrmů bychom měli raději zvolit návštěvu lékaře.

Vřed

Vřed

Vředem nazýváme hlubokou ránu - defekt - na kůži či sliznici určitého orgánu. Vředů je nepřeberné množství, nás však budou zajímat ty nejčastější, vředy žaludku a dvanáctníku, bércové vředy, vředy u pohlavně přenosných onemocnění a vředy na rohovce oka...

Dehydratace

Dehydratace

Dehydratace je stav vznikající snížením příjmu nebo zvýšením výdeje tělních tekutin. Dehydratace může vznikat jak nedostatečným příjmem tekutin, tak i u některých závažných onemocnění, jako např. u cukrovky, cholery nebo tyfu. Důležitá prevence proti dehydrataci je vhodný pitný režim, hlavně v parném počasí a u novorozenců, kteří jsou na ztráty vody nejnáchylnější.

Bolest břicha

Bolest břicha

Po přečtení článku se z Vás nestanou odborníci v rozpoznání příčin bolesti břicha, ani vám neposkytnu jednoduchý návod jak se jí zbavit. Není divu, protože postaví do pozoru celý lékařský tým, a přesto se někdy nepodaří určit její příčinu. Mohu ale slíbit, že Vám pomohu rozeznat, kdy to začíná být opravdu špatné a jak pátraní po původu bolesti významně urychlit.

Zvracení

Zvracení

Zvracení je stav, který alespoň jednou za život potkal každého z nás. Zvracení totiž doprovází celou řadu chorob, méně i více závažných. Zvracení bychom neměli nikdy podcenit, jelikož může skončit těžkou, někdy až život ohrožující dehydratací a rozvratem vnitřního prostředí.

Léčba

Endoskopie

Endoskopie

Endoskopie je procedura, při níž lékař prohlíží zevnitř duté tělesné orgány s cílem nalézt jejich poruchu nebo onemocnění. Přístroje, kterými se vyšetření provádějí, se nazývají endoskopy. Endoskopicky se nejčastěji vyšetřuje žaludek (přístroj se zavádí ústy), tzv. gastroskopie a tlusté střevo (přístroj se zavádí konečníkem), tzv. kolonoskopie. Pomocí endoskopie lze dnes provádět i poměrně rozsáhlé operace.

Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.

Gastroskopie

Gastroskopie

Endoskopie je druh vyšetřovací metody, při kterém se vyšetřují tělní dutiny a duté orgány lidského těla. Gastroskopie je typem endoskopické metody, která vyšetřuje horní část trávicího traktu, tedy jícen, žaludek a horní část tenkého střeva. Gastroskopie umožňuje lékaři vizuální náhled na strukturu a její případné změny v těchto orgánech. Je významnou diagnostickou i léčebnou metodou.

Operace žaludku

Operace žaludku

Operace žaludku jsou poměrně časté chirurgické výkony, které se používají u nemocí žaludku, jež nelze řešit konzervativními či endoskopickými metodami. Operace žaludku se dají provádět laparoskopicky nebo klasickou otevřenou cestou. Volí se u řady onemocnění žaludku a jako každý chirurgický výkon, mají i operace žaludku svá rizika.

Bandáže žaludku

Bandáže žaludku

Bandáže žaludku jsou výkony, které mají za cíl redukci hmotnosti u pacientů, kteří nemohou snížit svoji hmotnost jinými prostředky. Bandáže žaludku se provádějí buď endoskopicky, pomocí tzv. intragastrického balónu, nebo prostřednictvím laparoskopické operace.