Zánět dýchacích cest

Trápí vás potíže se záněty dýchacích cest? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží dýchacích cest. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je zápal plic či angína a zánět nosohltanu nebo laryngitida. A příznaky onemocnění dýchacích cest, kam patří rýmakašel nebo nateklé mandle.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Očkování proti chřipce

Očkování proti chřipce

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění virového původu, které se vyskytuje sezónně v zimních měsících. Onemocnění je způsobeno viry, které často mutují a mohou způsobovat epidemie až pandemie. Každoročně umírá na chřipku velké množství lidí po celém světě.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je časté onemocnění, zejména u dětí do 5 let věku. Zánět středního ucha často navazuje na infekci horních cest dýchacích.

Akutní epiglottitida

Akutní epiglottitida

Akutní epiglottitida je onemocnění, které se vyskytuje u dětí a je život ohrožující. Jedná se o zánět epiglottis - nebo- li příklopky hrtanové, která otéká a ucpává dýchací cesty. Nejčastěji je epiglottitida způsobována bakterií Haemophilus influenzae, proti které se dnes již pravidelně očkuje a toto onemocnění tedy naštěstí není již tak časté, jak tomu bylo dřív.

Hltan

Hltan

Hltan je část těla, které obvykle říkáme krk - oblast spojující ústa s polykacími cestami, která často bolí při nachlazení nebo tonzilitidě. Hltan tvoří a ohraničují svaly, tvarem připomíná obrácený kužel směřující špičkou dolů směrem k jícnu, na který se připojuje a jenž vede dál do žaludku. Nejčastějším onemocněním hltanu je zánět, který vnímáme jako bolest v krku. Jak se nemoci hltanu léčí a mnoho dalšího najdete v tomto článku.

Dýchání

Dýchání

Dýchání je činnost, která je nezbytná k udržení života. Vdechovaný a vydechovaný vzduch prochází nosem a ústy. Při průchodu nosem se prachové částice a jiná cizí tělesa zachytí v chloupcích nosních průduchů a dojde k ohřátí a zvlhčení vzduchu. V plicích pak probíhá vlastní výměna dýchacích plynů, kyslíku a oxidu uhličitého.

Čich

Čich

Čich je jeden z pěti lidských smyslů, který nás varuje před nebezpečím a poskytuje informace o okolním světě. Čich je až 10000 x citlivější než chuť. Chuťové pohárky na jazyku vnímají poměrně obecné vjemy - slané, sladké, hořké a kyselé, zatímco složitější chuťové počitky ve skutečnosti vnímáme čichovými receptory v nose.

Zápal plic

Zápal plic

Zápal plic je nepříjemné onemocnění, které si každoročně vyžádá celosvětově milióny obětí. Hlavním příznaky zápalu plic jsou závislé na původci, který ho způsobuje, a mohou se značně lišit. V léčbě je však důležité nečekat na zjištění původce a včas nasadit antibiotika, které se užívají zpravidla 7 až 14 dní.

Zánět hrtanu

Zánět hrtanu

Zánět hrtanu, odborně laryngitida je onemocnění postihující oblast hlasivek nacházejících se v hrtanu. Rozlišujeme zánět hrtanu akutní a chronický, které se liší svými příznaky, průběhem, závažnosti a léčbou. Akutní forma je mnohem častější a postihuje především malé děti, které jsou ohroženy především jeho stenózující formou, jenž mnohdy vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Zánět hltanu

Zánět hltanu

Zánět hltanu, odborně faryngitida je velmi časté onemocnění postihující všechny věkové genarace, které každoročně přivede do ordinací lékařů mnoho pacientů. Zánět hltanu má však dvě formy, které jsou původem i svou léčbou odlišné.

Chronická bronchitida

Chronická bronchitida

Chronická bronchitida je nemoc postihující dýchací cesty, především průdušky, které v důsledku dluhodobého dráždění ztrácejí schopnost očisty a správného průchodu vzduchu. Mezi hlavní příznaky poté patří záchvaty dráždivého kašle, dušnost a vykašlávání hustého hlenu.

CHOPN

CHOPN

CHOPN je nepříjemné onemocnění postihující dýchací cesty a plíce, na jehož vzniku se podílí především vdechování škodlivých látek. Hlavními příznaky CHOPN jsou dlouhodobý kašel, vykašlávání hlenu a pocit zadýchávání při minimální zátěži. Léčba se odvíjí od závažnosti onemocnění, kdy lehký průběh je korigován pomocí inhalátorů a těžší formy končí dlouhodobou oxygenoterapií.

Faryngitida

Faryngitida

Faryngitida neboli zánět hltanu je velmi časté onemocnění postihující každoročně mnoho z nás. Hlavními projevy faryngitidy jsou bolest v krku, únava a malátnost. Ačkoliv se jedná většinou o virovou infekci, mnohokrát dochází k chybnému užívání antibiotik, která jsou určena k léčbě bakteriálních infekcí.

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida je zánět dýchacích cest, jehož nejčastějším příznakem je škrábání v krku a suchý kašel. Ačkoliv toto onemocnění postihuje nejčastěji malé děti a dorostence, není v dospělém věku vyjímkou, obzvláště u kuřáků. Léčba je především symptomatická a spočívá tedy v mírnění příznaků choroby.

Bronchitida

Bronchitida

Bronchitida je poměrné častým onemocněním, které postihuje všechny věkové kategorie. V překladu znamená bronchitida zánět průdušek, který podobně jako jiné záněty provází zvýšená teplota, bolest, únava či kašel. Avšak dnes víme, že existují dva základní typy: bronchitida akutní a chronická, které se liší nejen původem, ale i léčbou a prognózou do budoucna.

Pneumokoniózy

Pneumokoniózy

Pneumokoniózy jsou nemoci plic, patřící mezi profesionální choroby. Tedy takové, které vznikají při výkonu povolání. Pneumokoniózy vznikají vdechováním velmi malých částic, podle kterých dělíme pneumokoniózy do několika podtypů na silikózy, azbestózy a uhokopskou nemoc, které mají jedno společné, jsou nevyléčitelné.

Tuberkulóza

Tuberkulóza

Tuberkulóza je choroba, která postihuje především plíce, ale i další orgány lidského těla. Mezi hlavní příznaky tuberkulózy patří kašel, vykašlávání hlenu, nechutentsví a malátnost. V rozvojových zemích je častou komplikací, která může často skončit i smrtí nemocného. Z důvodů častého cestování nebo přistěhovalectví z rozvojových zemí je však možné očkování, které nás může před tuberkulózou uchránit.

Pneumonie

Pneumonie

Pneumonie je zánětlivé onemocnění plic, které je nejčastěji vyvolané různými bakteriemi, především pneumokokem. Mezi běžné příznaky pneumonie patří bolest na hrudi, kašel, obtížné dýchání, zmodrání kůže a horečky. Léčba pneumonie se provádí pomocí antibiotik, která musí být podána po mikrobiologickém vyšetření hlenu. Jedině tak jsme schopni zjistit původce pneumonie.

Bronchopneumonie

Bronchopneumonie

Bronchopneumonie je zánětlivé onemocnění plic, nejčastěji způsobené bakteriemi. Oproti normální pneumonii neboli zápalu plic probíhá zpočátku podobně jako chřipka či jiná běžná infekce dýchacích cest. Projevuje se únavou, malátností či bolestmi svalstva. Poté však náhle vzniká vysoká teplota, vyklašlávání hlenu někdy s příměsí krve a celková schvácenost. Naštěstí léčba bronchopneumonie není ve většině případů složitá a většinou je založena na podávání antibiotik.

SARS

SARS

SARS je virové onemocnění dýchacího systému s rychlým průběhem vedoucím k dechovému selhání. Mezi hlavní příznaky SARS patří horečka, zimnice, malátnost, hypoxémie. SARS má odlišný průběh v různých věkových kategoriích, starší lidé na něj dokonce umírají. Léčba SARS je zatím cílena pouze na příznaky, velkou roli však hraje prevence v podobě izolace nemocných a tím zabránění možné epidemii.

Angína

Angína

Angína je dnes již velmi dobře léčitelné onemocnění bakteriálního původu. Léčba angíny však s sebou v dřívějších dobách nesla mnohá úmrtí. Zlom v léčbě nastal po objevení antibiotik, která jsou schopna převážnou většinu angín vyléčit. O tento objev se zasloužil Alexandr Fleming, díky němuž už nemusíme angínu považovat za smrtelnou infekci, přesto bychom její průběh nikdy neměli podceňovat a vždy bychom ji měli řádně vyléčit.

Emfyzém

Emfyzém

Emfyzém je onemocnění plic, které je obvykle součástí chronické obstrukční plicní nemoci zvané CHOPN. Při emfyzému dochází k vymizení plicní tkáně, což způsobuje nemocným typické příznaky pro dechovou nedostatečnost jako únavu, vyčerpání, kašel a případně i zmodrání kůže a sliznic. Pokud není CHOPN či emfyzém řádně léčen, vede dříve či později ke smrti nemocného z důvodu selhání srdce nebo plic.

Zánět dutin

Zánět dutin

Zánět dutin je onemocnění, které postihuje vedlejší nosní dutiny a může být alergického, virového, bakteriálního nebo plísňového původu. Mezi nejčastější projevy zánětu dutin patří výtok z nosu, bolesti hlavy, uší, očí nebo potíže s dýcháním. Zánět dutin je nicméně dobře léčitelné onemocnění, jehož příznaky odezní většinou za 1 až 2 týdny.

Laryngitida

Laryngitida

Laryngitida neboli zánět hrtanu je onemocnění nejčastěji způsobené virovou infekcí, která postihuje především děti. Existuje mnoho druhů laryngitid, liší se nejen původcem, ale také vážností a možnými komplikacemi. Velmi nebezpečné subglotické a supraglotické formy vyžadují transport nemocného do zdravotnického zařízení, neboť hrozí jeho dušení i udušení.

Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu je nepříjemné, avšak v populaci zcela běžné onemocnění dýchacích cest. Nejčastějším původcem nemoci jsou viry, které přicházejí do hltanu z infikovaných nosních dutin. Hlavními příznaky nemoci je zarudlá a oteklá sliznice, které je bolestivá nejen při polykání, ale mnohdy zcela spontánně.

Rýma

Rýma

Rýma je nepříjemné onemocnění, které postihne během roku většinu z nás. Naštěstí jsou projevy rýmy velmi mírné a většinou během týdne ustupují. Většinou je rýma způsobena viry, pokud však dojde k jejímu zkomplikování bakteriemi, bude léčba delší a vyžadovat nejspíše antibiotika. Nicméně obvykle platí staré známé pravidlo, že neléčená rýma trvá sedm dní a léčená týden.

Příznaky

Nateklé mandle

Nateklé mandle

Většina z nás si jistě zažila, jaké to je mít nateklé mandle, ať už v krku či v nose. Nateklé mandle jsou nepříjemný a mnohdy bolestivý problém signalizující infekční onemocnění, který nás zavede k lékaři. Avšak nateklé mandle mohou být příznakem i daleko vážnějších onemocnění, jako např. nádorů...

Malátnost

Malátnost

Malátnost, odborným názvem adynamie nebo astenie, je termín pro celkovou tělesnou slabost a zároveň příznakem, který nesmí být podceňován. Bývá často důsledkem nedostatečného příjmu tekutin, doprovází akutní infekční onemocnění s horečkou, ale může být příznakem i mnohem vážnějších onemocnění.

Pleurální výpotek

Pleurální výpotek

Pleurální výpotek není nemoc sama o sobě, ale představuje častou komplikaci či projev mnoha nemocí, resp. patologických procesů. Mezi nejčastější příčiny pleurálního výpotku patří městnavé srdeční selhání, pneumonie, nádorová onemocnění a plicní embolie. Pleurální výpotek je nebezpečný stav, který může probíhat i skrytě bez příznaků nebo se projevit zhoršujícím se dýcháním a kašlem. Každý takový stav je nutné konzultovat s lékařem a neprodleně začít léčit, aby se předešlo vážným komplikacím ohrožující lidský život.

Nedoslýchavost

Nedoslýchavost

Nedoslýchavost je velice častý problém, který výrazně snižuje kvalitu života velké části seniorské populace. Většina nedoslýchavých pacientů trpí tzv. stárnutím vnitřního ucha, jsou nedoslýchaví oboustranně, souměrně. Každý nedoslýchavý pacient by měl být řádně léčen...

Malinový jazyk

Malinový jazyk

Malinový jazyk je příznak typický hlavně pro infekční onemocnění vyvolané bakterií Streptococcus pyogenes, které se jmenuje spála, nebol scarlatina. Malinový jazyk i spála jako taková jsou tedy způsobeny stejnou bakterií, jako například angína, pouze s tím rozdílem, že tento druh bakterie produkuje toxin, který vyvolává pro spálu specifické příznaky...

Kýchání

Kýchání

Kýchání je základní obraný reflex, který má udržovat průchodnost našich dýchacích cest. Z kýchání se ale může při nachlazení, rýmě či alergii stát velmi nepříjemná záležitost, která nám může otrávit celý den. Co za kýcháním stojí? Čtěte dál...

Hučení v uších

Hučení v uších

Hučení v uších je obrovsky nepříjemný příznak celé skupiny nemocí. Rozlišujeme tzv. objektivní hučení v uších, kdy jsou slyšené zvuky skutečné, a subjektivní hučení v uších, kdy toto hučení slyší pouze pacient a zvuk je imaginární... Hučí Vám v uších...? Čtěte dál a zjistěte podrobnosti...

Dráždivý suchý kašel

Dráždivý suchý kašel

Dráždivý suchý kašel je obtěžující příznak, který bývá vyvolán dráždivými podněty jako prach, změna teploty či kouř. Dráždivý suchý kašel však může být způsoben i nemocemi - záněty dýchacích cest, astmatem, a v některých případech i užíváním léků na vysoký krevní tlak - tzv. ACE inhibitorů...

Kašel u dětí

Kašel u dětí

Kašel u dětí je velmi častý problém - každé dítě má jednou za čas rýmu a kašel. Akutní kašel - trvající do tří týdnů - je tedy velmi častý a většinou se nad ním není třeba výrazně pozastavovat. Nebezpečný je chronický kašel, který může ukazovat na závažnější onemocnění...

Bolestivé uzliny

Bolestivé uzliny

Bolestivé uzliny jsou příznakem, který by neměl být nikdy podceněn. Uzliny jsou sídlem imunitních buněk, a k jejich zvětšení dochází při zánětu, kdy se imunitní buňky množí a bojují proti infekci. Takto zduřené uzliny bolí. Uzliny mohou být zvětšeny i při nádorech, v této situaci jsou ale většinou nebolestivé...

Bolest v uchu

Bolest v uchu

Bolest v uchu je častý a nepříjemný příznak, který nejlépe známe od našich dětí. Nejčastější příčinou bolesti v uchu je zánět středního ucha, který může být zvláště u dětí docela dramatický a bývá doprovázeni teplotami, zvracením a průjmy...

Bolest při nádechu

Bolest při nádechu

Bolest při nádechu je opravdu nepříjemný pocit, znemožňující člověk úplně dodechnout. Bolest při nádechu může mít celou řadu vážných příčin, jako jsou záněty pleury, plic, plicní embolie nebo třeba zlomenina žeber. Bolest při nádechu by nás měla vždy dovést k lékaři...

Bolení v krku

Bolení v krku

Bolení v krku - jeden z vůbec nejčastějších nepříjemných příznaků - zná každý z nás. Nejčastější příčinou bolesti v krku jsou samozřejmě záněty, zejména angína, a dále virové záněty dýchacích cest. Za bolestí v krku však může být poranění hltanu jídlem či jeho poleptání, někdy ale také bohužel nádory...

Bílý povlak na jazyku

Bílý povlak na jazyku

Bílý povlak na jazyku - pak li že se jedná o patologický příznak - se nejčastěji vyskytuje jako tzv. Soor - neboli bílý povlak na jazyku způsobený kvasinkou Candida albicans. V dětství je tento bílý povlak na jazyku vyskytuje celkem běžně a s jeho léčbou Vám poradí Váš dětský lékař. V dospělosti je pak tento kvasinkový bílý povlak jazyka spojen s poruchami imunity - například u pacientů po onkologické léčbě či u pacientů s HIV...

Astma u dětí

Astma u dětí

Astma u dětí je jednou ze stále častějších chorob 21. století. Podstatou astmatu je uzavření průdušek a zánět v jejich stěně na podkladě určitého vyvolávajícího alergického podnětu. Astma je dnes - za předpokladu dodržování léčby - dobře léčitelné a zvladatelné onemocnění...

Afty na jazyku

Afty na jazyku

Afty na jazyku - asi každý se s těmito bílými plošnými vřídky na jazyku setkal. Je mnoho teorií, které vznik aftů na jazyku vysvětlují. Afty zřejmě vznikají kombinací genetických faktorů, mechanického dráždění jazyka, nedostatkem vitaminů a některých dalších látek. Afty, které vznikají opakovaně, však mohou skrývat vážnější problémy jako poruchy imunity nebo třeba Crohnovu nemoc...

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi - nepříjemný svíraví pocit, který omezuje možnost nádechu. S tlakem na hrudi je to těžké - může být způsoben vertebrogenními potížemi - tedy je "od páteře", stejně jako závažnými stavy jako infarkt myokardu, aneurysma aorty či plicní embolie...

Afty v ústech

Afty v ústech

Afty v ústech - nepříjemné a velmi bolestivé ploché vřídky, které otravují život. Zajímavé je, že afty jsou tak trochu opředeny tajemstvím, zejména co se týká jejich vzniku, Afty totiž vznikají kombinací různých faktorů - mechanického poškození dutiny ústní, oslabené imunity, nemocí zažívacího traktu, stresu, a mnoha dalších...

Škrábání v krku

Škrábání v krku

Škrábání v krku je častý nepříjemný příznak, který zná úplně každý. Nejčastěji je škrábání v krku způsobeno bakteriálními nebo virovými záněty dýchacích cest. Stáje častěji je škrábání v krku připisováno také alergiím, a rozhodně nesmíme zapomenout na vliv nevhodného prostředí, například přetopených místností...

Pocení

Pocení

Pocení je pro člověka nezbytný proces, jelikož reguluje tělesnou teplotu. Je přirozené se více potit v teple, při námaze, horečce, nervozitě nebo stresu. Při pocení se tělo ochlazuje a vyměšuje škodlivé látky. Avšak nadměrné pocení může dost znepříjemnit život nejen postiženému, ale i jeho okolí. Nadměrné pocení může být i příznakem různě vážných onemocnění a proto je nutné nechat se vyšetřit lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.

Vlhký kašel

Vlhký kašel

Vlhký kašel - neboli produktivní kašel - je takový, při kterém vykašláváme větší množství hlenu, jež se ve zvýšené míře tvoří v poškozených dýchacích cestách. Vlhký kašel vzniká při nemocech jako jsou záněty průdušek, otoky plic, zápal plic, ale také při nádorech. Dlouhotrvající vlhký kašel by neměl být nikdy podceňován...

Kašel

Kašel

Kašel je prastarý obraný reflex, jehož úkolem je udržet naše dýchací cesty čisté a průchodné. Kašel se však dokáže proměnit v opravdu nepříjemného společníka, zejména je li intenzivní či trvá li dlouho. O běžných příčinách kašle víme všichni. Ale věděli jste například, že kašel může být způsoben například některými hojně užívanými léky...?

Chrapot

Chrapot

Chrapot je nepříjemný příznak, který by vzhledem k některým svým příčinám neměl být nikdy podceňován. Na vzniku chrapotu se může podílet zánět hrtanu či přetížení hlasivek, mnohem závažnější příčinou - zejména u dlouhodobého neustupujícího chrapotu - je nádorové postižení hrtanu....

Čepy na mandlích

Čepy na mandlích

Čepy na mandlích jsou drobné bělavé nebo nažloutlé hrudky vytvářející se na krčních mandlích. Čepy na mandlích vznikají nejčastěji v důsledku infekce, při které se na mandlích nahromadí hlen a poruší se jejich samočistící schopnost. Důležité je proto vzniku čepů předcházet např. používáním antibakteriálních ústních vod a dodržováním pečlivé ústní hygieny.

Pach z úst

Pach z úst

Pach z úst je nepříjemný zdravotní i společenský problém. Může se vyskytovat v důsledku nedostatečné ústní hygieny, kde se pak hromadí v dutině ústní bakterie, ale i v důsledku některých onemocnění, jako např. cukrovky nebo přemnožení bakterií v trávicím traktu. Při přetrvávajícím pachu z úst bez zjevné příčiny a bez konzumace aromatických pokrmů bychom měli raději zvolit návštěvu lékaře.

Chrápání

Chrápání

Chrápání je způsobeno ucpanými dýchacími cestami. Pokud není chrápání spojeno s poruchou spánku, není třeba jej řešit. V případě, že se dotyčný budí ráno neodpočatý a unavený, je možné, že se objevila spánková apnoe v důsledku chrápání. V tom případě je na místě lékařská pomoc, protože tito chrápající pacienti poté trpí vysokým krevním tlakem, vyšší pravděpodobností infarktu myokardu apod.

Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolesti zubů patří mezi nejčastější problémy. Bolesti zubů bývají ve většině případů způsobeny zubním kazem. Bolesti zubů mohou mít i další příčiny, jako zánět zubní dřeně, zánět dásní, ale dokonce i při infarktu myokardu může bolest vystřelovat až do zubů. Nejlepší obranou před bolestí zubů je dostatečná prevence.

Ucpaný nos

Ucpaný nos

Ucpaný nos - pocit, kterým zaručeně trpíme čas od času všichni. Ucpaný nos se nejčastěji dává do souvislosti s nachlazením, rýmou a alergiemi. Věděli jste ale například, že za pocitem ucpaného nosu mohou stát například nosní polypy, nebo že pocit plného nosu bývá podstatně častější v těhotenství...?

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu - běžný příznak celé skupiny nemocí či stavů, který zná skoro úplně každý. Věděli jste například, že krvácení z nosu je často spojeno se zlozvyky, jako je strkání prstu do nosu nebo příliš častá aplikace nosních sprejů s vysokým obsahem steroidů...? Že ne? Pak určitě čtěte dál...

Rýma

Rýma

Rýma - pocit ucpaného nosu často doprovázený výtokem z nosu, který zná každý z nás. Rýma bývá obvykle neškodná, ale věřte, že dokáže pořádně potrápit. Například chronická dlouhotrvající rýma u oslabených lidí nebo u alergiků, někdy doprovázená tvorbou nosních slizničních polypů, není opravdu nic příjemného...

Bolest uší

Bolest uší

Bolest uší je častá obtíž, kterou nejlépe známe od našich dětí. Bolest uší bývá nejčastěji způsobena jednak postižením ušního boltce, dále bývá postižen zevní zvukovod, bubínek a střední ucho. Bolest uší umí být velmi nepříjemná a často vyzařuje a vystřeluje do okolí...

Bolest ucha

Bolest ucha

Bolest ucha je častý problém, který čas od času postihne každého z nás. Bolest ucha může být způsobena postižením boltce, nejčastěji zánětem nebo úrazem, a dále postižením zevního zvukovodu a vnitřního ucha. Bolest ucha může být velmi úporná a trvá li déle, neměla by být v žádném případě podceňována...

Poruchy řeči

Poruchy řeči

Poruchy řeči jsou závažná onemocnění, která postihují hlavní komunikační mechanismus člověka. Mezi základní poruchy řeči patří afázie, dysartrie, brebtavost a huhňavost. Všechny tyto poruchy do značné míry stigmatizují jejich nositele a měly by být léčeny...

Horečka

Horečka

Horečka je stav organismu, při kterém je jeho teplota vyšší než 38º Celsia. Je zřejmé, že horečka není univerzálně špatný příznak - pomáhá nám totiž bojovat s nemocí. Uvědomme si ale, že horečka náš organismus také vyčerpává a navíc může být způsobena nejen běžnou infekcí, ale také řadou vážných nemocí...

Horečka u dětí

Horečka u dětí

Horečka u dětí je zvýšení tělesné teploty nad 37,5°C. Horečka u dětí může být způsobena mnoha faktory, například chřipkou, nachlazením, ale i různými zánětlivými onemocněními. V léčbě horečky u dětí se používá hlavně metod mechanického snížení teploty pomocí zábalů nebo vkládání ledových kostek do třísel. Horečka u dětí by neměla být nikdy brána na lehkou váhu, může totiž poukazovat na jinak skrytá onemocnění a komplikace.

Dutina ústní

Dutina ústní

Dutina ústní je úvodní částí trávicí a vlastně i dýchací soustavy člověka. Dutina ústní hraje nezastupitelnou roli při příjmu potravy, tvorbě řeči, ale má i důležité postavení při obraně člověka před mikroorganismy. Dutina ústní však může být postižena i celou řadou nemocí - zubním kazem, infekcemi, nádory a dalšími...

Léčba

Léčba bronchitidy

Léčba bronchitidy

Léčba bronchitidy, laicky zánětu průdušek je závislá na typu bronchitidy, zda-li je akutní či chronická. Akutní bronchitida postihuje především malé děti a dorostence a je léčena především symptomaticky, tedy tlumením příznaků. Chronická bronchitida naopak postihuje hlavně dospělou část populace a vyžaduje dlouhodobější a komplexnější terapii.

Léčba tuberkulózy

Léčba tuberkulózy

Léčba tuberkulózy je často zdlouhavá a obtížná. Tuberkulóza je bakteriální choroba, která postihuje především plíce, ale i další orgány lidského těla. Jejím vyvolavatel je bakterie, lépe řečeno mycobacterium tuberculosis, která je vůči léčbě velmi odolná. Mezi hlavní příznaky tuberkulózy patří kašel, vykašlávání hlenu, nechutentsví a malátnost. V rozvojových zemích je častou komplikací, která může skončit i smrtí nemocného.